Pomysły na zabawy sylwestrowe z dziećmi

51015kids.eu 1 rok temu

Jeśli masz w planach spędzenie sylwestrowego wieczoru ze swoimi dziećmi, warto zaplanować dla nich coś wyjątkowego. Nie mamy na myśli tylko przystrojenia domu serpentynami i przygotowania wspólnie kolacji, chociaż to oczywiście także jest ważne i tworzy odpowiedni nastrój do wejścia w nowy rok. Przygotowaliśmy dla Was pomysły na zabawy, które sprawią, iż ten wieczór będzie nie tylko rodzinny, ale także adekwatnie do okazji- wystrzałowy. Bawcie się dobrze!

Zabawy z chustą animacyjną/ prześcieradłem

„Fryzjer”

Na zabawie sylwestrowej trzeba mieć przecież super fryzurę! Ustawiamy się naokoło chusty/prześcieradła i łapiemy ją/je za brzegi. Następnie prosimy ochotnika o wejście pod chustę. Gdy osoba czesana jest już w środku wszyscy przeciągają chustę po jej głowie, a na sygnał rodzica podnoszą ją do góry, aby wszyscy mogli podziwiać nową fryzurę ochotnika (efekt naelektryzowanych włosów). Następnie prosimy kolejną osobę o wejście pod chustę i to jej robimy nową fryzurę. Można czesać kilka osób jednocześnie, jest przy tym jeszcze więcej śmiechu!

„Karuzela”

Stajemy naokoło chusty i łapiemy ją za brzegi. Zaczynamy przekazywać sobie chustę w prawą stronę. Najpierw bardzo powoli, potem coraz szybciej, robiąc chustową karuzelę. Następnie prosimy jedną osobę o wejście do środka. Ponownie łapiemy brzegi chusty i chodzimy wokół siedzącego w środku dziecka, tworząc efekt kręcącej się karuzeli. Dla urozmaicenia zabawy (jeśli dziecko czuje się bezpiecznie i nie zgłasza żadnych sprzeciwów) można dodatkowo unosić i opuszczać chustę.

„Skaczące balony/piłeczki”

Każdemu dziecku dajemy balona/piłeczkę w innym kolorze. Następnie kładziemy balony na chuście i unosimy ją. Prosimy dzieci, aby sterowały chustą, tak aby wyrzucić z niej wszystkie balony poza swoim. Zaczynamy od delikatnego kołysania, następnie coraz mocniej i mocniej, do czasu, aż wszystkie balony nie spadną.

Zabawy ruchowe

Tych zabaw nie może zabraknąć podczas Sylwestra. Można zaproponować klasyczne mini disco lub np.:

– taniec z balonami – to sylwestrowy „must be” – można po prostu odbijać balony w rytm muzyki. Osoba, której jako pierwszej balon spadnie na podłogę, odpada.

– taniec z balonami w parach – dzieci wkładają balon między siebie i przytrzymują go brzuchami. Zaczynają tańczyć, a osoba prowadząca, co jakiś czas wydaje komendy, np. teraz tańczymy na jednej nodze, podskakujemy, kucamy itp. Para, która jako pierwsza upuści balon, odpada.

– taniec na gazetach – rozdajemy dzieciom pojedyncze strony z gazet i kładziemy je na ziemi. Włączamy muzykę, dzieci tańczą – jednak nie mogą wyjść poza obszar gazety – komu się to nie uda, odpada. Co jakiś czas przerywamy muzykę i składamy gazetę na pół, aż będzie się mieściła na niej tylko jedna stopa dziecka. Ta osoba ,której najdłużej uda się utrzymać na gazecie, zostaje królową/królem parkietu. Wersja dla starszych dzieci: można rozdać dzieciom balony i poprosić, aby tańcząc dodatkowo je odbijały.

– balony w kącie – w każdym rogu domu zawieszamy balon w innym kolorze. Włączamy muzykę i tańczymy. Następnie rodzic prowadzący zabawę wyłącza muzykę i wypowiada nazwę jakiegoś koloru. Wszystkie dzieci muszą pobiec do rogu, w którym wisi balon w zadanym kolorze. Kto dobiegnie jako ostatni, odpada. Alternatywna wersja: jeżeli nie mamy balonów, można poprosić dzieci o odnalezienie czegokolwiek z danym kolorze.

– gorące krzesła/poduszki – starsze dzieci mogą spokojnie bawić się na krzesłach, młodszym polecamy poduszki, które układamy w okręgu na ziemi (pamiętajmy, iż poduszek powinno być o jedną mniej niż dzieci biorących udział w zabawie.) Dzieci tańczą wokół poduszek. Po chwili zabawy prowadzący wyłącza muzykę, a dzieci muszą jak najszybciej usiąść na wybranej przez siebie poduszce. Osoba, dla której zabraknie miejsca, odpada.

Przy wszystkich zabawach z odpadaniem proponujemy, aby dziecku, które właśnie zakończyło zabawę zaproponować rolę pomocnika DJa, dzięki której dalej angażujemy dziecko w zabawę. Pomocnik Dja może np. dawać sygnał rodzicowi, kiedy ma wyłączyć muzykę lub, jeżeli bawimy się ze starszakami, samo może ją wyłączać.

Zabawy tematyczne

„Żegnamy stary rok”

Z kubeczków plastikowych lub papierowych układamy wieżę, która ma symbolizować miniony rok i wszystko, co się w nim wydarzyło. Można przy okazji zapytać dziecko o jego wspomnienia. Z czego jest zadowolone, co mu się podobało w przedszkolu czy szkole, co sprawiło mu trudność itp. Wieża nie musi być duża – jak zauważymy, iż dziecko zaczyna się nudzić, przechodzimy do kolejnej fazy zabawy. Z gazet, na których wcześniej tańczyliśmy, robimy kulki i po kolei rzucamy w wieżę, żegnając w ten sposób stary rok.

UWAGA! Dzieci uwielbiają tę zabawę, ostrzegamy więc rodziców, iż tego wieczoru mogą zbudować kilka(naście) takich wież.

„Lista postanowień noworocznych”

Prosimy dzieci, aby narysowały trzy rzeczy, o których marzą, aby się spełniły w najbliższym roku (wyjazd w jakieś fajne miejsce, spotkanie ze swoim ulubionym sportowcem, wymarzona lalka/samochód itp.). Starsze dzieci mogą rysować swoje postanowienia (będę mył zęby po każdym posiłku, będę jadł mniej słodyczy, będę częściej powtarzał słówka z języków obcych itp.) Następnie ustawiamy trzy pudełka/kosze/kapelusze i przy każdym z nich kładziemy rysunek z marzeniem/postanowieniem. Rozdajemy dzieciom gazetowe kulki, które starają się wrzucić do poszczególnych pudełek. Tam gdzie się to udało, jest największe prawdopodobieństwo spełnienia.

„W tym roku chciałbym…”

Alternatywa do „listy postanowień”. Wycinamy wcześniej przeróżne obrazki z gazet (miejsca, przedmioty codziennego użytku, zabawki) i rozkładamy na stole. Następnie rozdajemy dzieciom kartki, na których mają naklejać obrazki , które najlepiej odpowiadają temu, o czym marzą. Potem urządzamy wystawę i zachęcamy dzieci do opowiedzenia nam, co przedstawiają ich obrazki.

Idź do oryginalnego materiału