Porady dla pierwszorocznych studentów

ult.edu.pl 5 dni temu

Zakończenie liceum i kontynuowanie edukacji na uczelni to czas pełen zmian. Młodzi ludzie mogą czuć się zagubieni i niepewni czekających wyzwań. Wielu pierwszorocznych studentów zadaje sobie pytania: jak jest na studiach i jak najlepiej przygotować się do tego etapu. W tym artykule znajdziesz wszystko o studiach, co może wspomóc Cię w przygotowaniu się do tego intensywnego, ale jednocześnie fascynującego okresu życia.

Jak przygotować się na studia – zakwaterowanie, dojazd i zaplecze finansowe

Zanim zacznie się rok akademicki, trzeba zająć się ważnymi kwestiami organizacyjnymi. Osoby, które mieszkają z rodzicami, a nie chcą się przeprowadzać i zamierzają studiować w tym samym mieście, mają ułatwioną sytuację. Jednak dla większości żaków zdobywanie kolejnych stopni edukacji, wiąże się z koniecznością przeprowadzki i szukania lokum.

Można złożyć podanie o zakwaterowanie w akademiku, czy też wynająć pokój u kogoś lub szukać stancji. Należy zająć się tym odpowiednio wcześnie, aby mieć większy wybór oraz czas na znalezienie najlepszego dla siebie rozwiązania pod względem ceny, lokalizacji i warunków mieszkaniowych. Liczba miejsc w akademikach jest ograniczona, a dobre oferty wynajmu gwałtownie znikają.

Przeglądając ogłoszenia, czy też umawiając się na oglądanie mieszkania, warto poprosić kogoś doświadczonego o pomoc, kto doradzi, czy lokalizacja będzie wygodna pod względem dojazdów do uczelni. Dobrze również, by ktoś podpowiedział, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy najmu. Dzięki cennym radom unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i lepiej przygotujesz się do zamieszkania w nowym miejscu.

Kolejną istotną sprawą związaną z rozpoczęciem kształcenia jest dokładne przeanalizowanie kwestii finansowych. Choć obowiązkiem rodziców jest utrzymywanie dzieci, dopóki nie ukończą nauki, bardzo często studenci muszą odciążać rodzinny budżet, lub myśleć o tym, jak poradzić sobie na studiach samodzielnie.

Nie każda rodzina dysponuje finansami, które pozwalają na pełne wsparcie przez cały okres edukacji. Osoby, które są w ciężkiej sytuacji materialnej, mogą skorzystać ze stypendium socjalnego. Dodatkową opcją wsparcia jest stypendium naukowe, które przyznawane jest po pierwszym roku nauki najlepszym uczniom. Można także rozważyć zaciągnięcie kredytu studenckiego.

Coraz więcej studentów decyduje się łączyć edukację z pracą. Studia zdalne pozwalają realizować się zawodowo na pełen etat. Studenci dzienni również mają szansę, by dorobić, szukając zatrudnienia w miejscach, które umożliwiają elastyczne godziny pracy, a takich nie brakuje. Pracodawcy chętnie przyjmują młodych ludzi, doceniając ich energię, potencjał i sprawne wdrażanie się w nowe obowiązki. Praca czeka na m.in. sprzedawców, kelnerów, barmanów, czy dostawców jedzenia.

Poradnik studenta – dobra organizacja to podstawa

Już na początku studiów dobrze jest zadbać o organizację swojego czasu. Regularna nauka, dzielenie materiału na partie i priorytetyzacja zadań to podstawa, szczególnie gdy ma się intensywny plan tygodnia i łączy naukę z pracą. Warto korzystać z udogodnień, jakimi są rozmaite aplikacje do zarządzania czasem, listy zadań, kalendarze, i planery online oraz narzędzia do projektów również tych grupowych.

Warto wyznaczać sobie małe cele, dążyć do ich realizacji, planować czas na naukę i pilnować, by nic w niej nie przeszkadzało. Określenie najlepszej pory dnia na przyswajanie wiedzy pozwoli w pełni wykorzystać swój potencjał – niektórzy są najbardziej produktywni rano, inni wieczorem. Efektywna nauka wymaga skupienia, musisz unikać rozpraszaczy, jak hałas, telefon, czy zmęczenie i głód. Można też zastosować techniki przyswajania wiedzy, jak np. Pomodoro, mapy myśli, metody interwałowe, czy aktywne przypominanie.

Planując swój dzień, musisz pamiętać o tym, by znaleźć balans. Chociaż nauka i praca są ważne, brak odpoczynku i regeneracji sił, może w dłuższej perspektywie obniżyć wydajność, jak i zmniejszyć motywację. Dobrze jest robić regularne przerwy, bardzo ważna jest aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu, obcowanie z naturą i innymi ludźmi, jak i czas na realizacje swoich pasji. Zachowanie równowagi między obowiązkami a przyjemnościami, wpływa na efektywność i nasz ogólny dobrostan.

Studia – co warto wiedzieć

Mając przed sobą pierwszy dzień na studiach, trzeba też wiedzieć, jakie są różnice między nauką w liceum a w szkole wyższej. Od studentów wymaga się większej samodzielności. Wykładowcy i prowadzący zajęcia bardzo często wyłącznie wskazują kierunek, pozostawiając swobodę w wyborze metod nauki i organizacji pracy. W przeciwieństwie do liceum, gdzie program jest ściśle określony i nauczyciele często nadzorują postępy. Na studiach to studenci muszą sami zarządzać swoim czasem, a także docierać do materiałów źródłowych i je przetwarzać.

Z pewnością dobrym sposobem na skuteczne przyswajanie wiadomości jest samodzielne robienie notatek. Sztuki tej trzeba się nauczyć. Wykładowcy nie dyktują treści, którą należy zapisać, studenci sami muszą wychwytywać i zapisywać najistotniejsze informacje, co wymaga pewnej wprawy i skupienia podczas wykładów.

Inne są też metody egzekwowania wiedzy. Żeby zaliczyć rok, trzeba się uporać z kolokwiami i zaliczeniami, zdać egzaminy, które mogą być w formie ustnej, jak i pisemnej i zdobyć odpowiednią liczbę punktów ECTS. Podczas pierwszych dni studiów studenci zapoznają się z wymaganiami stawianymi przez wykładowców i programem nauczania z każdego przedmiotu.

1 rok studiów – czas dużych zmian

Początek studiów może budzić niepewność, wywoływać nerwy, dobrze jednak sobie uświadomić, iż nie jesteś sam. Wiele osób mierzy się z podobnymi uczuciami i czuje niepokój w związku z nadchodzącymi zmianami. Sposobem na to, by ułatwić sobie adaptację do nowego środowiska i integrację z ludźmi z roku, jest dołączenie do grup studenckich na Facebooku, czy innych platformach społecznościowych.

Korzystając z internetu, masz możliwość poznania swoich przyszłych kolegów i koleżanek z roku jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, co pozwala nawiązać pierwsze znajomości i zbudować poczucie wspólnoty, jak i złagodzić stres związany z pierwszymi dniami na uczelni.

Idź do oryginalnego materiału