Grudniowe plaże nad Atlantykiem, magiczna atmosfera świątecznych ulic Setúbalu i Lizbony oraz spotkania z portugalskimi nauczycielami i uczniami – tak wyglądała podróż przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie w ramach projektu Erasmus+. Dzięki wyjazdowi uczestnicy mieli okazję poznać portugalski system edukacji, nawiązać międzynarodowe kontakty i odkryć uroki portugalskiej kultury.
W dniach od 15 do 22 listopada 2024 r. grupa sześciu nauczycieli wraz z Panią Dyrektor Alicją Trybus i Panią Wicedyrektor Beatą Buchwald, a następnie w dniach od 2 do 9 grudnia grupa 6 nauczycielek i 10 uczniów uczestniczyła w kolejnym projekcie ERASMUS+, w słonecznej Portugalii. Naszą miejscowością docelową był Setúbal – malownicze miasto położone nad Oceanem Atlantyckim, niedaleko Lizbony.
Celem wyjazdu było poznanie portugalskiego systemu edukacji, kultury oraz świątecznej atmosfery Setubalu i Lizbony. Tydzień spędzony w słonecznej Portugalii obfitował w liczne atrakcje i nowe doświadczenia.
Setubal – pierwsze kroki i spotkania ze szkołą partnerską
Uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić partnerskie szkoły: Escola Secundaria do Bocage oraz Escola Secundaria D. Joao II, gdzie obserwowali zajęcia lekcyjne, rozmawiali z portugalskimi nauczycielami i uczniami, wymieniając się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat systemów edukacji w Polsce i Portugalii. Wizyta w szkole była cenną okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów i poznania specyfiki portugalskiego szkolnictwa. Podczas pobytu w szkołach w Setúbalu analizowałyśmy podobieństwa i różnice dotyczące systemu edukacyjnego w Polsce i w Portugalii. Ciekawą różnicą jest np. zatrudnianie w szkołach osób niebędących nauczycielami do pomocy nauczycielom i sprawowania opieki nad uczniami, np. podczas przerw.
Szczególne wrażenie zrobiła na nas Escola Secundária D. João II, w której uczy się przeszło 1400 uczniów w klasach od 5 do 12, wyposażona na miarę XXI wieku. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie powitali nas bardzo serdecznie – dzięki rozmowom mogłyśmy doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim i nawiązywać nowe znajomości.
We wszystkich salach lekcyjnych znajdowały się tablice interaktywne, a naszą uwagę zwróciły sale do zajęć artystycznych, pracowania wyposażona w profesjonalny sprzęt telewizyjny, nowoczesne klasopracownie chemii, fizyki itp. Każda z uczestniczek wyjazdu obserwowała pracę jednego nauczyciela, co dało nam możliwość nabywania nowych doświadczeń.
Świąteczna atmosfera i uroki miast
Grudzień to wyjątkowy czas w Portugalii. Miasta zdobią świąteczne dekoracje, a w powietrzu unosi się zapach pieczonych kasztanów. Uczestnicy projektu mieli okazję zanurzyć się w tej magicznej atmosferze, spacerując po urokliwych uliczkach Setubalu i Lizbony. Szczególne wrażenie zrobiły na nas jarmarki bożonarodzeniowe, gdzie można było spróbować tradycyjnych portugalskich smakołyków i zakupić lokalne rękodzieło. Zachwyciła nas również tradycja Fado – muzyki losu, przeznaczenia, smutku i dumy.
Lizbona – perła Portugalii
Kulminacyjnym punktem wyjazdu była wizyta w Belem oraz Lizbonie, stolicy Portugalii. Miasto zachwyciło swoją architekturą, zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. Uczestnicy projektu zwiedzili m.in. historyczną dzielnicę Alfama , gdzie zachwyciła nas tradycja Fado – muzyki losu, przeznaczenia, smutku i dumy, i oczywiście cudne stare, żółte tramwaje. Spacerując po Lizbonie, można było poczuć pulsujące życie miasta w aurze późnego lata oświetlonego bożonarodzeniowo, a widok na Tag i charakterystyczne, czerwone dachy budynków na długo pozostaną w pamięci.
Plaża w grudniu? Czemu nie!
Mimo zimowej pory, portugalska pogoda okazała się łaskawa. Uczestnicy projektu mieli okazję pospacerować nad Atlantykiem, po piaszczystych plażach Setubalu, ciesząc się słońcem i morską bryzą. To nietypowe grudniowe doświadczenie było miłym urozmaiceniem programu.
Podsumowanie
Wyjazd w ramach programu Erasmus+ był niezwykle cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Uczestnicy projektu zdobyli nową wiedzę na temat portugalskiego systemu edukacji, poznali kulturę i tradycje Portugalii, a także nawiązali międzynarodowe znajomości. Projekt Erasmus+ po raz kolejny pokazał, jak ważna i interesująca jest kooperacja w edukacji.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie
Post Portugalska przygoda w świątecznym klimacie pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.