Powiat konecki i ZSP nr 3 z wyróżnieniami podczas wojewódzkiej konferencji [zdjęcia]

tkn24.pl 2 godzin temu

W piątek, 22 listopada, w nowej siedzibie delegatury kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się konferencja pod hasłem „Złoty polski – stulecie reformy walutowej”. To wydarzenie miało na celu uczczenie stulecia reformy walutowej, która odegrała kluczową rolę w stabilizacji gospodarki Polski. Powiat konecki oraz ZSP nr 3 w Końskich otrzymały specjalne wyróżnienia.

fot. powiat konecki

Wśród uczestników znalazła się delegacja Powiatu Koneckiego, w tym starosta Grzegorz Piec oraz grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Władysława Grabskiego w Końskich. Szkoła ta, znana na Konecczyźnie jako Ekonomik, jest drugą placówką w województwie świętokrzyskim noszącą imię Grabskiego.

Podczas wydarzenia przedstawiciele ZSP nr 3 w Końskich otrzymali wyróżnienie za wkład w szerzenie wiedzy historycznej, przyznane przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Delegaturę IPN. Podobne wyróżnienie odebrał starosta Grzegorz Piec w imieniu Powiatu Koneckiego. Zebrani mieli również okazję obejrzeć film z ubiegłorocznej uroczystości nadania imienia Ekonomikowi.

fot. powiat konecki

W trakcie wydarzenia Małgorzata Łakomiec, dyrektor ŚCDN, podkreśliła znaczenie Władysława Grabskiego, który sto lat temu przywrócił wartość polskim pieniądzom, zahamował inflację i sprawił, iż złotówka zyskała na wartości na rynkach europejskich. „Przeprowadził reformy w sposób szybki i skuteczny” – zaznaczyła.

Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, dodał, iż konferencja ma na celu zrozumienie realizacji reformy walutowej oraz jej skutków, które wpisują się w osiągnięcia bankowców i elit politycznych II Rzeczpospolitej.

Natomiast Monika Wojciechowska, pełnomocnik ministra finansów do spraw strategii edukacji finansowej, przypomniała o powieści Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka”, która w tym roku została włączona do lektur nieobowiązkowych dla uczniów klas 4-8.

fot. powiat konecki

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, Archiwum Państwowego w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Spotkanie było nie tylko okazją do uczczenia ważnej rocznicy, ale także do nawiązania współpracy między przedstawicielami samorządów, sektora bankowego oraz instytucji kultury i oświaty.

Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.


Zdjęcia (powiat konecki):

Idź do oryginalnego materiału