Podczas XXIV Kuźnic Koneckich, które odbyły się w minioną sobotę w Parku Miejskim w Końskich wręczono tradycyjne, coroczne nagrody dla osób i jednostek zasłużonych dla regionu. To takie nagrody jak: Diament Marki, Marka Konecka, Alchemik, Gwódź Sezonu, Kowal Losu. Marka w tym roku trafiła także do naszej redakcji TKN24. Poznajcie wszystkich laureatów!
Marka Konecka:
- Portal i telewizja TKN24
tkn24.pl to telewizja i portal internetowy powstały z inicjatywy Arkadiusza Górala, Krzysztofa Kluska i Pauliny Adamczyk. Zarówno portal, jak i telewizja internetowa bardzo gwałtownie zyskały sobie duże grono odbiorców i czytelników. W 2021 firma Tkn Media otrzymała koncesję od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nadawanie tradycyjnej telewizji, tym samym trafiła do telewizorów mieszkańców Końskich za pośrednictwem sieci kablowej. Pracownicy TKN Media wykonują także lokalne materiały dla takich mediów jak: TVP 1, TVP 3 Kielce, TVP Info, Polsat, TVN24, TV Republika. Reportaże autorstwa Arkadiusz Górala i Piotra Malinowskiego były też nominowane do prestiżowej ogólnokrajowej nagrody SGL Local Press, której ambasadorem jest Google Polska. O marce tego portalu najlepiej świadczy ilość odsłon idąca w miliony.
- Justyna Rupniewska
To znana społeczniczka, absolwentka historii na Uniwersytecie Łódzkim. Założyła Koło Gospodyń Wiejskich w Sworzycach. Jest inicjatorką, założycielką oraz przewodniczącą pierwszej w Polsce Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Pani Justyna jest również inicjatorką Pierwszego Powiatowego Przeglądu KGW w powiecie koneckim oraz członkinią Rady Kobiet przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a zarazem zastępca przewodniczącej Rady Kobiet w Rolnictwie – Minister Anny Gembickiej. Inicjatorka wielu spotkań i wyjazdów integracyjnych organizacji pozarządowych.
- Andrzej Ślifierz
Pan Andrzej Ślifierz to znany wszystkim działacz sportowy. Społecznik kultywowania aktywnego, zdrowego stylu życia i organizator imprez sportowych Neptun Końskie. Laureat wielu nagród, w tym m.in. społecznika roku 2023 r. na rzecz miasta i gminy Końskie. Został odznaczony przez Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej w Kielcach za zasługi dla świętokrzyskiej społeczności piłkarskiej. Organizator cyklicznych pikników hokejowych o „złoty krążek” na lodowisku w Końskich, a także meczy piłkarskich amatorskich drużyn futbolowych.
- Bogusław Kuśmierczyk
Ceper świętokrzyski – jak mówi sam o sobie Pan Bogusław – śpiewa od dziecka. Debiut sceniczny zaliczył w zespole ludowym Sokołów. w tej chwili występuje jako samodzielny solista. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W tym ta najważniejsza – drugie miejsce w Busku-Zdroju na Festiwalu muzyki Folk. Jest członkiem i główną podporą chóru przy Parafii Najświętszej Marii Panny w Modliszewicach. Należy też do miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich „Cepterki”. Sławi muzykę ludową i promuje powiat konecki.
- Zespół folklorystyczny „Królewiaczki”
Zespół Folklorystyczny „Królewiaczki” powstał we wrześniu 2012 roku w Szkole Podstawowej w Królewcu. Od samego początku jego kierownikiem jest Pani Agnieszka Nowacka. Zespół działa prężnie i ma na swoim koncie wiele spektakularnych osiągnięć na szczeblu: międzynarodowym, wojewódzkim i powiatowym. Koncertował dla publiczności lokalnej i zagranicznej (dla Węgrów, Niemców, Słowaków, Czechów, Rosjan). Grupa „Królewiaczki” ma już na swoim koncie trzecią płytę. Tym razem jest to wyjątkowa płyta. „MSZA BEATOWA. Pan przyjacielem moim” jest efektem długiej i owocnej współpracy z wybitną kompozytorką Katarzyną Gärtner i aranżerem Bartkiem Gärtnerem.
-
Janina Malicka
To wyjątkowa postać na mapie nie tylko Konecczyzny, ale całego regionu świętokrzyskiego. Z wykształcenia ekonomistka, ale jej pasją są poezja i ceramika. Pierwsze wiersze zaczęła pisać w 1978 roku i od tego czasu trwa jej literacka kariera. Ceramiką zajęła się w roku 2012. Pisze wiersze o różnej tematyce często opisując uroki ziemi koneckiej. Dynamiczny rozwój twórczości Pani Janiny przypada na ostatnie dziesięć lat. Udział w rozmaitych konkursach przynosił koneckiej poetce uznanie i wiele nagród. Janinę Malicką jest znana również wśród literatów z Chicago.
Diament Marki Koneckiej
1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich jest bardzo prężnie działającą instytucją w zakresie szeroko rozumianej pomocy społecznej. Działania realizowane przez PCPR od wielu lat wykraczają poza zakres ich ustawowych zadań. Instytucja doskonale sprawdza się w pozyskiwaniu zewnętrznych grantów i to zarówno tych ministerialnych, jak również unijnych. Jest jednym z niewielu ośrodków na terenie województwa świętokrzyskiego, które pozyskało znaczne środki na tzw. „mieszkanie chronione”, przeznaczone dla pełnoletnich wychowanków Pieczy Zastępczej. Trzeba również zaznaczyć, iż działania Centrum, w dużej mierze kierowane są do społeczności lokalnej, a zaangażowanie instytucji obejmuje także aktywność w propagowaniu i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. 10 lat temu wyróżnieni Marką Konecką. Czas zatem na Diament.
2. Bank Spółdzielczy w Końskich
Bank Spółdzielczy w Końskich liczy sobie ponad stuletnią historię (112 lat). Przetrwał okres zaborów, wojen, komunizmu, stanu wojennego oraz kryzysów międzynarodowych. Od 1996 roku Prezesem Zarządu jest Danuta Kucewicz, która z powodzeniem sprawuje funkcję prezesa do dnia dzisiejszego. Bank angażuje się w życie społeczne konecczan. Bardzo często włącza się, lub sam inicjuje akcje charytatywne. Zostali już wyróżnieni Marką Konecką. Teraz przyszedł czas na Diament.
Alchemik Konecki
1. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „WALDI” S.C.
Krzysztof Wielgus, Tomasz Wielgus, Władysław Wielgus
To firma założona w 1991 r. przez Waldemara i Ewę Wielgusów. Aktualnie działalność prowadzą jego synowie Władysław, Tomasz i Krzysztof. Firma prowadzi jeden z większych składów materiałów budowlanych w powiecie, a swoją działalnością obejmuje cały kraj. Nieprzerwanie od 1995 roku firma wykonuje w okresie zimowym usługi związane z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych przebiegających przez powiat konecki. Są przykładem jak ideę można przekuć w rzeczywistość.
2. Gospodarstwo Uprawy Grzybów „MYTKOWSKI” z Miedzierzy
Gospodarstwo powstało w 2005 r i już wtedy potencjał firmy, pomysłowość i zaangażowanie zostało docenione. Pan Michał został zwycięzcą programu tv „Złoty Interes”. Specjalizuje się w uprawie boczniaków. W tym momencie firma jest już jedyną całoroczną uprawą grzybów tego typu w powiecie koneckim, a co więcej i województwie świętokrzyskim. Boczniaki z uprawy Pana Michała zostały wyróżnione Certyfikatem „Doceń Polskie” w 2016 r oraz dwukrotnie zdobyły Nagrodę TOP PRODUKT „Doceń Polskie”. Nagrody te przyznawane są cenionym markom za jakość i cenę. W chwili obecnej większość Boczniaków jest eksportowana do państw skandynawskich, a choćby za ocean, gdzie są wysoce cenionym produktem.
Gwóźdź Sezonu
1. Paweł Stasiński
To znany artysta konecki. Ceramiką zajmuje się od 2005 roku. To jego największe hobby. W Klubie Osiedlowym „Kaesemek”, który już nie działa, stworzył pracownię ceramiczną, na zajęcia której tłumnie uczęszczali dorośli i dzieci. Pan Paweł od 30 lat edukuje w zakresie ceramiki. Został nagrodzony Scyzorykiem w kategorii „sztuki plastyczne” za rzeźbę ceramiczną pod tytułem „Mój Niepodległy” podczas Festiwalu Scyzoryki. W ubiegłym roku odbyła się wystawa jubileuszowa Pana Pawła, na którą przybyło bardzo dużo osób.
2. Galeria na Płocie w Gosaniu w gminie Stąporków
Talent malarski Pana Bolesława Jóźwika objawił się już w 5. roku życia. Artysta swoje umiejętności w zakresie sztuk plastycznych rozwijał w Klubie Artystów Plastyków w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Tworzył głównie rzeźby drewniane, obrazy olejne oraz grafiki. W 2014 roku powrócił do techniki rysunku. Pomysł na organizację galerii na płocie zrodził się w wyniku pandemii covid. Zmniejszenie lub wyłączenie z działalności instytucji kultury spowodowało zorganizowanie wystawy na świeżym powietrzu, gdzie nie obowiązywały tak ostre restrykcje epidemiczne. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych już po raz trzeci pokazało dobrej jakości obrazy na płotach w miejscowości Gosań. Na ogrodzeniach wiejskich domów zaprezentowane zostały wspaniałe dzieła artystyczne. Organizatorem wydarzenia był Bolesław Jóźwik.
3. Bębniarze z OSP Czermno i tradycja wielkanocnego bębnienia
Ta piękna tradycja spaja w całość mieszkańców Czermna w gminie Fałków. Historia związana jest z czermińską parafią pw. Najświętszej Marii Panny i Świętego Mikołaja, która istnieje od pierwszej połowy XVI wieku. W 1903 roku podczas prac remontowych znaleziono mosiężną kulę, która była częściowo uszkodzona i postanowiono jakoś ją wykorzystać. Przecięto ją na pół i na tej dobrej połówce naciągnięto skórę. Tak powstał bęben czermiński, który od 115 lat rozbrzmiewa w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, a strażacy z OSP Czermno kontynuują tę piękną tradycję. Głównym bębniarzem od lat jest Robert Majewski. Tradycja kultywowana jest tylko w sześciu miejscach w Polsce. Bębniarze spotykają się na Wojewódzkiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa.
4. Zespół Pasja za sukces w konkursie „Śpiewam mojej ojczyźnie” i występ na Zamku Królewskim
To zespół wokalno-instrumentalny tworzą uczniowie ze szkoły w Stadnickiej Woli. Zespół zaśpiewał dla Niepodległej podczas Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, którego organizatorem była Akcja Katolicka w Polsce. Finał koncertu odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert był zwieńczeniem licznych konkursów i festiwali pieśni patriotycznej, prezentowanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z szesnastu polskich diecezji. Zespół ,,Pasja” otrzymał najważniejszą nagrodę, czyli Nagrodę Specjalną , która upoważniła go do reprezentowania diecezji radomskiej, oraz zaprezentowania swojego repertuaru i talentu na koncercie „Śpiewam mojej Ojczyźnie” w Zamku Królewskim w Warszawie. Warto podkreślić, iż było to już kolejne z rzędu osiągnięcie zespołu, którego założycielem oraz wieloletnim opiekunem jest nauczycielka muzyki Aneta Karbownik.
5. Stare na Nowe Melodie Ludowe – innowacyjny projekt przeprowadzony przez Bartka Gärtnera
„Stare na nowe melodie ludowe” to projekt muzyczno-filmowy promujący muzyczne dziedzictwo kulturowe regionu koneckiego przeprowadzony przez studio muzyczne Bartka Gärtnera w Komaszycach oraz Stowarzyszenie Tradycji i Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej RUDY. Udział w nim wzięli okoliczni soliści i Zespół Ludowy Rogowianki. Pięć starych pieśni ludowych w różnych współczesnych stylistykach zaprezentują okoliczni soliści: Elwira Sibiga-Gärtner i Adam Mazur z Gowarczowa, Michał Trojanowski z Końskich oraz Natalia Boruń ze Stąporkowa. To dialog międzypokoleniowy. Są to sesje wideo, zestawienie pięciu utworów w nowych wersjach i w starych wersjach. Stare wersje śpiewa zespół ludowy, natomiast nowe wersje są to aranżacje gitarowe, śpiewają je młodzi soliści. Stare wersje filmowane w różnych miejscach z Piekielnego Szlaku, natomiast nowe w studiu nagraniowym.
6. Zespół Szpital Uniwersytecki za wydanie singla „Wróżki”
Szpital Uniwersytecki to zespół tworzony przez rodowitych mieszkańców powiatu koneckiego: Igora Pargiełę, Karola Sochę oraz Marię Piec. Możemy być dumni z takiej jakości utworu naszych rodzimych, bardzo młodych muzyków. „Wróżki” to pierwszy kawałek z płyty, którą zapowiadają muzycy. Warto też bliżej przyjrzeć się teledyskowi, który technicznie nawiązuje do minionych dekad, a klimatem może kojarzyć się z produkcjami rodem z USA.
Przyjaciel Powiatu Koneckiego
1. Muzeum Orła Białego
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej działa od 1969 roku. Od wielu lat muzeum współpracuje z Powiatem Koneckim poprzez uczestniczenie w wydarzeniach organizowanych zarówno przez samorząd powiatowy, jak i jego jednostki podległe, prezentując swoje muzealne zbiory, np. podczas Kuźnic Koneckich. Placówka ta cieszy się uznaniem zarówno młodzieży szkolnej, jak też dorosłych.
2. Stowarzyszenie „Aktywny Ćmińsk”
Stowarzyszenie „Aktywny Ćmińsk” jest organizatorem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym i charytatywnym. Członkowie Stowarzyszenia aktywnie włączają się także w pomoc przy organizacji imprez przeprowadzanych przez Powiat Konecki. Przykładem mogą być: „Tropem Wilczym” Powiatowy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Aktywna sobota w Zzh Muzeum Maleniec czy Rajd Szlakiem Czachowskiego.
Kowale Losu
Nagroda dla przedstawicieli działalności wolontariackiej we wszystkich szkołach ponadpodstawowych powiatu koneckiego oraz Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy.
Czy młodzież może zostać kowalami losu? Tak! Szkolny wolontariat to nie tylko dodatkowe punkty. To przede wszystkim nauka angażowania się w działalność społeczną. Konecka młodzież bardzo chętnie angażuje się w pomoc na rzecz potrzebujących, a w swoich działaniach mają ciągłe wsparcie kadry pedagogicznej. W tym miejscu przywołam tytuł amerykańskiego westernu „Siedmiu wspaniałych”. Na scenę zapraszamy siedem wspaniałych szkolnych społeczności, które swoją postawą uczą nas wszystkich otwartości, wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności. Nie sposób wyliczyć wszystkich zbiórek charytatywnych jakie przeprowadzali. Brawa dla młodzieży szkolnej: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3, I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, II Liceum Ogólnokształcącego im. Marie Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy.