Poznajemy Zachętę ‒ Narodową Galerię Sztuki w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki!
Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza dzieci ze szkół podstawowych na cykl zajęć edukacyjnych z zakresu wiedzy o różnych dziedzinach sztuki. W lutym zaczynamy II semestr 2024/2025 Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki. Zapraszamy na zajęcia, wciąż jeszcze można dołączyć!
Zajęcia i warsztaty artystyczne realizowane są raz w miesiącu – w niedzielę. Wykłady i warsztaty prowadzą zaproszeni eksperci, wśród nich wykładowcy akademiccy, profesorowie, znawcy tematu i sami artyści. Każde comiesięczne spotkanie zaczyna się prelekcją – wykładem wprowadzającym poświęconym wybranej, i za każdym razem innej, dziedzinie sztuki. Po prelekcjach studenci rozchodzą się do sal warsztatowych i biorą udział w wybranych przez siebie warsztatach (planowany czas trwania każdego warsztatu ok. 1,5 godz.). Wykłady i warsztaty są ciekawe, twórcze, rozbudzające zainteresowania dzieci.
Poznajemy Zachętę ‒ Narodową Galerię Sztuki
23 lutego 2025 (ndz.)
10:00-11:00 zwiedzanie galerii
11:00-12:30 warsztaty
Opowieści o Zachęcie, jej twórcach, architekturze i historii wysłuchamy, spacerując po gmachu galerii. Wspólnie poznamy historię Małego Salonu, Sali Matejkowskiej i Sali Narutowicza. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, gdzie w historii i współcześnie znajduje się miejsce Zachęty.
oprowadzanie: Dominika Wiśniowska
Warsztaty robienia pinów Twórz i przypinaj!
prowadzący: Dominika Sytnik
W jaki sposób można wyrazić swoją tożsamość? Czy sztuka jest do tego dobrym narzędziem? W latach 80. i 90. XX wieku popularne były metalowe przypinki, dzięki których deklarowano przynależność do różnych subkultur, a także prezentowano ulubione zespoły muzyczne.
Na warsztatach porozmawiamy o tym, w jaki sposób współcześnie przedstawiamy swoją tożsamość przy użyciu niewerbalnych znaków. Stworzymy również własne piny, które odzwierciedlać będą to, jacy jesteśmy, i z czym się identyfikujemy. Użyjemy do tego profesjonalnej maszynki do robienia przypinek oraz kolorowych gazet i ozdób. Na koniec każdy z uczestników zaprezentuje swoją pracę i zabierze ją do domu.
Program zajęć w roku akademickim 2024 / 2025 i więcej informacji o DUS →
Dostępność
Zajęcia mogą odbywać się z tłumaczeniem na polski język migowy i z użyciem pętli indukcyjnej. Zainteresowanych opiekunów dzieci prosimy o kontakt z koordynatorką projektu co najmniej na 7 dni przed spotkaniem.
Kontakt: Koordynatorka projektu Milena Szabelewska m.szabelewska@mik.waw.pl tel. 22 58 64 265.
Patronat nad rokiem akademickim DUS 2024/2025 objął magazyn dla dzieci Świerszczyk