Praca badawcza pedagoga – warsztaty w Markowej

skafander.info 8 miesięcy temu

Studentki pedagogiki Akademii Zamojskiej w ramach doskonalenia warsztatu pracy badawczej pedagoga oraz działalności Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów wzięły udział w wydarzeniu naukowym z cyklu Polacy ratujący Żydów organizowanym dla nauczycieli przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie w formie wyjazdowej odbyło się w Markowej, w siedzibie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Głównym celem warsztatów było ukazanie i omówienie źródeł do badania historii II wojny światowej, zbrodni popełnianych przez niemieckiego okupanta oraz projektów edukacyjnych wdrażanych przez IPN.

Podczas warsztatów edukacyjnych studentki zapoznały się z wystawą pt. „Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…Opowieść o Rodzinie Ulmów, o której opowiedział jej współautor pan Paweł Zielony, a także przedstawił materiały archiwalne dotyczące Ulmów, ukrywanych przez nich rodzin żydowskich oraz niemieckich zbrodniarzy odpowiedzialnych za ich zamordowanie. Uczestnicy warsztatów, a wśród nich studentki pedagogiki wraz z przewodnikiem zwiedzili stałą ekspozycję znajdującą się w Muzeum. Podczas części warsztatowej, nauczyciele i studenci pracowali z kopiami dokumentów oraz zdjęć znajdujących się w zasobach IPN, na podstawie których układali scenariusze lekcji z udostępnionymi archiwaliami. Studentki udały się także do kościoła w Markowej, w którym znajduje się sarkofag z doczesnymi szczątkami Rodziny Ulmów, przeniesionymi z miejscowego cmentarza. Historię miejscowości oraz parafii opowiedział w interesujący sposób ks. dr Roman Chowaniec – proboszcz parafii. 27 lutego i 5 marca studentki AZ wzięły także udział w kolejnych spotkaniach z cyklu Polacy ratujący Żydów, które przybrały formę zajęć on-line.

Idź do oryginalnego materiału