– To są ludzie od zadań specjalnych, którzy w praktyce będą realizować misję rozwoju miasta. Będą odpowiedzialni za szereg zadań i strategicznych projektów – tak o nowych dyrektorach i wicedyrektorach wydziałów w kieleckim ratuszu mówiła Agata Wojda, prezydent miasta.
We wtorek (2 września), podczas spotkania z mediami, zaprezentowała te osoby i przedstawiła zakres ich obowiązków. Jak wyjaśniła prezydent, przedstawione osoby rozpoczęły pracę. Podkreśliła, iż ma do nich pełne zaufanie.
– Bo wybraliśmy ludzi najbardziej kompetentnych, którzy umieją komunikować swoją pracę. Oczywiście nadzór nad ich pracą będzie miał zarząd miasta. To jest grono nowych dyrektorów, na których w najbliższych miesiącach i w najbliższych latach spocznie ciężar realizacji naszej polityki rozwojowej, naszej polityki otwartości, naszej polityki dialogu i komunikacji nie tylko z dziennikarzami, ale przede wszystkim z mieszańcami – dodała.
Agata Wojda sylwetki mówiąc o nowych szefach wydziałów, wskazywała ich zadania. Kamil Stanos objął stanowisko dyrektora Wydziału Dialogi Społecznego. Jak podkreśliła prezydent, to nowy wydział.
– Ponieważ bardzo mocno stawimy na współrządzenie i komunikację z mieszkańcami miasta. To umiejętność rozmowy na temat rozwiązań, które będziemy mieszkańcom proponować i które będziemy wdrażać. To także ambitne cele w zakresie polityki młodzieżowej i komunikacji z różnymi grupami interesów: seniorami, młodzieżą, uczniami, ale także tymi, którzy zgłaszają konkretne merytorycznie postulaty – wyjaśniła.
Funkcję dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Miasta Kielce obejmie Sergiusz Parszowski.
– To odpowiedzialny i strategiczny dziś obszar funkcjonowania miasta. istotny ze względu na politykę globalną, ale też potrzeby poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Sergiusz Parszowski będzie realizował zadania, dotyczące modernizacji samej komórki zarządzania kryzysowego, ale także integracji działań wielu służb, które działają w urzędzie miasta i w jednostkach podległych. To również mocny akcent związany z polityką edukacyjną i obroną cywilną. To jest upowszechnianie kluczowej wiedzy, zachowań, reakcji na pewne sytuacje kryzysowe, które mogą nastąpić – tłumaczyła prezydent.
Wydziałem Edukacji i Profilaktyki Zdrowotnej pokieruje Bartosz Prońko.
– Wydział edukacji zastał mocno sprofilowany na jeden z większych obszarów, którym zajmuje się miasto Kielce. Wczoraj zaczynaliśmy rok szkolny i wiemy, iż dla wielu osób to jest jedna z priorytetowych rzeczy dotycząca przyszłości dzieci i młodzieży, ale także dotycząca, bezpieczeństwa – opisywała Agata Wojda.
Wydział Promocji, Kultury i Sportu będzie spoczywał w rękach Jacka Kowalczyka, o której prezydent Kielc mówi, iż to osoba chyba najbardziej doświadczona w naszym regionie i mieście jeżeli chodzi o promocję, turystykę, kulturę.
– Przez wiele lat pracował w urzędzie marszałkowskim na różnych stanowiskach, rozkręcił i nadał ton nowej instytucji w ostrowieckim samorządzie, a dzisiaj bardzo się cieszymy, ze wraca do Kielc i będzie swoje doświadczenie realizował na niezwykle ważnym dla nas polu: kwestii promocji miasta, która wymaga przeprofilowania się na nowe wyzwania, ale w kwestii także opieki i integracji działań w zakresie instytucji kultury. Kultura to bardzo szeroka oferta w mieście, ale również duży obszar przez który możemy budować tożsamość lokalną i promocję zewnętrzną. I Jacek Kowalczyk jest najlepszą osobą do realizacji takich zadań – podkreśliła.
Nową komórką będzie Biuro Mobilności, a za jego organizację, jako dyrektor, będzie odpowiadał Tomasz Zboch.
– Doświadczony urzędnik w wielu obszarach. Integrujący kilka kluczowych kompetencji: doświadczenie w Miejskim Zarządzie Dróg, ale także w planowaniu przestrzennym. Dał się namówić na powrót do Kielc i podjąć się wdrażania nowej filozofii myślenia o polityce komunikacyjnej i transportowej w mieście. Biuro Mobilności to strategiczna jednostka, którą będzie budował do której będzie ściągał specjalistów, która będzie ściśle współpracować z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Zarządem Dróg – tłumaczyła Agata Wojda i zapowiedziała, iż we wrześniu przedstawi szczegółowe plany, związane z funkcjonowaniem tego wydziału.
Wicedyrektorem Biura Rozwoju Miasta została Dorota Lasocka, która będzie budowała swój zespół, a jak powiedziała prezydent czekają ich poważne zadania.
– W newralgicznym, kluczowym obszarze, dotyczącym rozwoju gospodarczego, współpracy z przedsiębiorcami, i tym, co w najbliższych latach będzie dla nas największym wyzwaniem – pozyskiwaniem środków zewnętrznych nie tylko z Unii Europejskiej, nie tylko krajowych programów operacyjnych, ale z każdego miejsca, gdzie da się do Kielc ściągnąć choćby złotówkę na inwestycje, na rozwój, na wspieranie społeczeństwa obywatelskiego – mówiła.
Dyrektorem Biura Prezydenta Miasta Kielce została Marta Lis. Z kolei dyrektorem Wydziału Kadr i Administracji – Joanna Wiśniewska-Martynowicz, o której Agata Wojda powiedziała, iż ma ogromne doświadczenie w administracji rządowej.
– Wieloletnia dyrektorka wydziału nadzoru prawego i kontroli w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Przez wiele lat koordynowała pracę urzędników, którzy kontrolowali prawidłowość podejmowania decyzji w samorządach. Dziś to także wsparcie w tym zakresie. Kwestia administracji, to kwestia rozsądnej, przewidywalnej, ambitnej polityki kadrowej. Drugi komponent tego wydziału – administracja, dotyczy polityki oszczędnościowej, wyzwań o charakterze lokalowym. Dzisiaj robimy roszady, żeby urzędnikom lepiej się współpracowało, ale też myślimy o takich miejscach, gdzie mieszkańcy będą mieli profesjonalne biuro obsługi, żeby sprawy dotyczące np. dowodów osobistych, praw jazdy były organizowane w dobrych, godnych, nowoczesnych warunkach – podkreślała.
W najbliższych dniach poznamy nazwisko zastępcy dyrektora Wydziału Promocji, Kultury i Sportu oraz wicedyrektora w Biurze Rozwoju Miasta odpowiedzialnego za urbanistykę i planowanie przestrzenne. Osoba ta będzie też pełniła funkcję architekta miejskiego.