Program Adamed Smart UP zwiększa szanse

portal-informacyjny.com 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Program Adamed Smart UP zwiększa szanse


Portal Informacyjny: „Marzę, by coraz więcej dziewcząt zainteresowanych inżynierią, miało odwagę i determinację podążać za swoją pasją.” – Ujawnia Magdalena Puzio – studentka kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Politechniki Warszawskiej, absolwentka programu Adamed Smart UP.

W Polsce wiele kobiet jest naukowcami i inżynierami

Polska, w porównaniu z innymi państwami, odnotowuje wysoki odsetek kobiet wśród naukowców i inżynierów (49 proc.) Z raportu UNESCO wynika, iż daleko za Polską znalazły się takie potęgi inżynieryjne jak Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Związku Australijskiego czy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Udział kobiet w gronie absolwentów i absolwentek kierunków inżynieryjnych wynosi w tych państwach odpowiednio: 23,5 proc., 23,2 proc. i 20,4 proc. Mimo postępujących pozytywnych zmian, to branża, w której wciąż dominują mężczyźni. Z badań Bergman Engineering wynika, iż zatrudnienie kobiet na stanowiskach inżynierskich w największych przedsiębiorstwach w Polsce wynosi tylko 16 proc.

Wskaźnik pomiaru równości płci czyli tzw. Gender Gap Index

W polskiej kulturze wciąż obowiązuje przekonanie, iż kobiety mają bardziej humanistyczny, artystyczny umysł, a mężczyźni są bardziej predestynowani do ścisłych kierunków. Jednak prace autorstwa prof. Paoli Sapienzy z Northwestern University w amerykańskim Evanston zanegowały powyższą teorię. Badania objęły prawie 300.000 15-latków z 40 państw, którzy poddani zostali standaryzowanym testom umiejętności matematycznych. Tym razem, pod lupę wzięto także wskaźnik pomiaru równości płci, czyli tzw. Gender Gap Index. Wnioski? W państwach takich jak Królestwo Szwecji, gdzie kobiety mają silną pozycję społeczną, płeć uczniów nie miała znaczenia. W matematycznych testach chłopcy i dziewczęta wypadli podobnie. Inaczej sytuacja wyglądała w państwach, które według indeksu plasowały się najniżej. Przykładowo, uczennice w Republice Turcji otrzymały średnio 23 punkty mniej niż ich koledzy.

Czy kobiety muszą być naukowcami lub traktorzystkami?

„Sprawa procentowego udziału kobiet w zawodach technicznych informuje jedynie o tym jakim zainteresowaniem te zawody się cieszą. Obligatoryjne zmianie struktury to ślepa droga. Przypomina mi się zmuszanie kobiet do pracy jako traktorzystki w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Było to poddane totalnej krytyce, bo to były koncepcje komunistyczne. W Polsce nie ma komunizmu od ponad 40 lat, a kobiety cieszą się z tego, iż nie są traktorzystkami, mimo, iż dzisiejsze traktory są luksusowe, w porównaniu z tym, które były dostępne pół wieku temu.” – Uważa Jarosław December z Agencji Informacyjnej. – „Nikt nie ubolewa, iż odsetek mężczyzn w takich zawodach jak nauczyciel czy pielęgniarz jest niski. jeżeli państwa takie jak Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii czy Stany Zjednoczone Ameryki radzą sobie tak doskonale z rozwojem techniki, z małym udziałem kobiet to bym z tym na siłę nie walczył.” – Komentuje Jarosław December z Agencji Informacyjnej.

Co to jest Fundacja Adamed?

Fundacja Adamed została założona z myślą o wspieraniu rozwoju utalentowanej młodzieży oraz promowaniu nauk ścisłych i przyrodniczych. Jej działalność obejmuje integrację środowiska akademickiego z sektorem farmaceutycznym, medycznym i biotechnologicznym, promując ideę współpracy. Dzięki temu Fundacja Adamed stara się przyczyniać do rozwoju edukacji i wiedzy w Polsce.

Na czym polega program Adamed Smart UP?

Adamed Smart UP to program edukacyjno-stypendialny, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-18 lat. Celem projektu jest wsparcie najzdolniejszej młodzieży w rozwoju talentów, a tym samym – w długofalowej perspektywie – rozbudzanie innowacyjności., Głównym organizatorem programu jest Fundacja Adamed, założona w 2014 r., i która w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Misją programu Adamed Smart UP, jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród polskich uczniów szkół średnich. Program ten ma na celu pomoc najbardziej zdolnej młodzieży w ujawnianiu ich intelektualnego potencjału. Jest to inicjatywa, która bezpośrednio wpisuje się w cele Fundacji Adamed, to jest rozwój, edukacja i dzielenie się wiedzą.

Kto jest we władzach Fundacji Adamed?

Zarząd Fundacji Adamed tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży, co zapewnia skuteczną realizację jej misji. Prezesem Zarządu jest Małgorzata Adamkiewicz, a wiceprezesem Maciej Adamkiewicz. Członkiem Zarządu jest również Katarzyna Dubno. Ich zaangażowanie i wizja przekładają się na sukcesy Fundacji w promowaniu nauki i edukacji w Polsce.

Jakie jest znaczenie Fundacji Adamed?

Działalność Fundacji Adamed stanowi znaczący wkład w rozwój edukacyjny i naukowy w Polsce, inspirując młode pokolenia do odkrywania pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych. Poprzez swoje programy i inicjatywy, Fundacja Adamed nie tylko wspiera utalentowaną młodzież, ale również przyczynia się do budowania silnego związku między światem nauki a potrzebami społeczeństwa.

Co to jest Adamed Pharma?

Adamed Pharma to rodzinne przedsiębiorstwo farmaceutyczno-biotechnologiczne ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Powstało ono na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Spółka została założona w 1986 roku. w tej chwili w spółce pracuje blisko 2.700 osób. Adamed Pharma posiada 3 zakłady produkcyjne: dwa w Polsce i jeden w Socjalistycznej Republice Wietnamu, w której od dziesięcioleci rządzi Komunistyczna Partia Wietnamu.

Ile tabletek rocznie produkuje Adamed Pharma?

Każdego roku Adamed Pharma produkuje ponad 3.000.000.000 tabletek sprzedawanych w ponad 70 państwach. Spółka zapewnia bezpieczeństwo lekowe milionom pacjentów w Polsce i wielu innych krajach. Adamed Pharma przyczynia się do rozwoju polskiego rynku farmaceutycznego oraz – ze względu na skalę przedsiębiorstwa – całej polskiej gospodarki.

Dziękujemy, iż przeczytanie naszego artykułu. Zapraszamy do lektury innych publikacji.

Portal Informacyjny, info, /kam/ ilustracja: pixabay 8.07.2024

Idź do oryginalnego materiału