Mnożenie dużych liczb w pamięci
Nauka mnożenia dla dziecka może być dość trudnym zadaniem, szczególnie iż dziś powszechne jest korzystanie z kalkulatorów np. w telefonie. Dodatkowo przy mnożeniu większych liczb uczeń musi opanować naukę mnożenia tzw. pisemnego, nazywanego też "pod kreską". Metoda przydaje się szczególnie na sprawdzianach i testach, kiedy trzeba wykonać wiele obliczeń i nie można korzystać z kalkulatora.
Opanowanie umiejętności mnożenia dużych liczb dzięki metody pisemnej wymaga znajomości mnożenia cyfr od 1 do 9, którego dzieci uczą się w 2 klasie szkoły podstawowej.
W sieci można znaleźć wiele sposobów i trików na sprytne i szybsze mnożenie dużych liczb, w tym są również metody, które sprawdzą się zarówno w mnożeniu linearnym, jak i tym "pod kreską". W jednym z filmów na Instagramie, które udostępnił profil naukovvo, pokazano, jak pewien mężczyzna posługuje się prostym sposobem na mnożenie dużych liczb, mnożąc pojedyncze cyfry w 2- i 3-cyfrowych liczbach.
Tabliczka mnożenia z social mediów
Na przykładzie działania 509x509=?, które rozpisano dzięki metody pisemnej, mężczyzna pokazuje jak, wykonując mniejsze, prostsze działania, uzyskać końcowy wynik mnożenia dużych liczb. Najpierw działania obejmują mnożenie cyfr w pionie, czyli 5x5=? oraz 9x9=?
Następnie na krzyż: 5x9x2=?. Na filmie poniżej dokładnie widać, jak mężczyzna mnoży i rozpisuje wynik 5x5=25, następnie 9x9=81, a na środku umieszcza wynik mnożenia na skos, czyli:
5x9x2=45
45x2=90 (lub jak na rozpisce: 45+45=90)
Takie rozpisywanie dużych liczb na mniejsze może początkowo wydawać się skomplikowane, ale małymi kroczkami łatwiej jest dziecku nauczyć się mnożenia. W tradycyjnym mnożeniu pisemnym działania wykonuje się od końcowych cyfr, ale trzeba pamiętać o przesuwaniu się wartości, które należy dodawać. W sposobie pokazanym na nagraniu działania wykonuje się linearnie i opierają się na prostszych działaniach, więc dziecku łatwiej będzie opanować metodę.
W dalszej części filmu mężczyzna pokazuje również inne przykłady mnożenia 2- i 3-cyfrowych liczb. Spróbujcie zrobić takie równania ze swoim dzieckiem. Zobaczycie, iż choćby kilkulatek (który zna mnożenie od 1 do 9) gwałtownie załapie, na czym polega prosta metoda. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy nie ma się w zasięgu rąk kalkulatora albo nie można z niego skorzystać (np. na sprawdzianie).