Przed nami wyjątkowy konkurs recytatorski!

czestochowskie24.pl 3 godzin temu
W czwartek, 13 marca w auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbędzie się VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Czarowanie Słowem”. Do rywalizacji staną uczniowie szkół podstawowych ze stwierdzoną niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorami konkursu są Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Częstochowie oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna „WOM”.

Więcej na temat wydarzenia mówi Katarzyna Henning, nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Częstochowie:

-„Czarowanie Słowem” jest konkursem recytatorskim skierowanym do wyjątkowych dzieci i wyjątkowej młodzieży. Podstawą, która przyczynia się do tego, iż dzieci mogą uczestniczyć w naszym konkursie jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim bądź umiarkowanym. Bardzo mało jest konkursów skierowanych do tych dzieci o ile chodzi o recytatorskie, więc myślę, iż ten nasz pomysł wbił się w tę lukę i pokazuje możliwości dzieci, ich talenty. Nauczyciele, ale również rodzice przyczyniają się do tego, iż te dzieci rzeczywiście chcą uczestniczyć, uczą się tych wierszy i tak jak zawsze stwierdzamy w różnych wywiadach, ten zakres literatury jest coraz większy, a naprawdę jest to literatura z górnej półki, klasycy. Często nas samych zaskakuje dobór repertuaru i to, co przedstawiają nam młodzi artyści.

Młodzi uczestnicy z ochotą sięgają po dzieła wybitnych polskich twórców:

W repertuarze na pewno dominuje Tuwim, Konopnicka i Brzechwa, ale bardzo często, tak jak właśnie wspomniałam, jest to zaskakujące, bo nie znamy niektórych autorów, a tutaj właśnie młody artysta prezentuje nam nieznanego artystę – poetę.

Jak wskazuje Dorota Miłkowska, również ucząca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, dzięki takiej inicjatywie, dzieci mają szansę zaprezentować swój talent przed światem:

-Trzeba jeszcze dodać, iż nauczyciele prowadzący te dzieci, też wybierają tak szczególne wiersze, które można przedstawić. Dzieci, które teraz przystępują do konkursów, mają swoje 5 minut, to zielone światło, które wyznacza im pokazanie się całemu światu, na co ich stać i one wtedy prezentują sobą wszystko – począwszy od stroju, bo mogą zinterpretować ten wiersz w taki sposób, iż można to zrobić z tego przedstawienie. Istotna jest także prezentacja tego wiersza, to co w duszy gra u dziecka. Ono czuje się na tym planie gwiazdą, wszyscy mogą na nie patrzeć I myślę, iż to jest bardzo ważne, bo jeszcze jak dostaje brawa, to utwierdza się w przekonaniu, iż on też może zaistnieć.

„Czarowanie Słowem” rozpocznie się 13 marca o godz. 10:00. Do godziny 12:30 uczestnicy będą prezentować wybrane przez siebie utwory liryczne. Wyniki zostaną ogłoszone po godz. 13:00. Dla występujących dzieci przewidziano upominki.

AO

Idź do oryginalnego materiału