Start tegorocznej edycji ogłosiła w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji.
– Ta akcja, która ma zachęcić szkoły do podejmowania nowych inicjatyw związanych z propagowaniem nowych technologii – mówiła. – Żeby młodzież, która musi żyć w przyszłym świecie, gdzie cyfryzacja i robotyzacja będzie miała jeszcze większe znaczenie oswajała się z nowymi technologiami i patrzyła na szanse jakie dają, ale również na zagrożenia. Do 15 kwietnia szkoły mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w tym konkursie, a do 30 kwietnia jest czas na zgłaszanie projektów, w których pokazują jak wykorzystują nowoczesne technologie. Uważamy, iż bardzo ważne jest, żeby mówić o szansach i zagrożeniach oraz czym jest cyfrowy świat.
– Bardzo ważne jest połączenie praktyczności umiejętności i kompetencji cyfrowych uczniów, które będą im potrzebne w przyszłości w życiu codziennym i zawodowym – zwraca uwagę Joanna Raźniewska, opolska kurator oświaty.
– Nasza młodzież i w ogóle młodzież w Polsce, to tubylcy cyfrowi, którzy doskonale wiedzą, iż nowe technologie, to nie wszystko, ale informacja bez nowych technologii jest niczym. Nasi uczniowie już dzisiaj się przygotowują do wzięcia udziału w konkursie – dodaje Ewa Nowak-Kübler, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu.
Katarzyna Lubnaer odwiedziła również Krapkowice. Tu zapowiedziała powrót do finansowania z budżetu państwa trzech godzin nauczania języka mniejszości niemieckiej. Poprzedni minister edukacji Przemysław Czarnek obciął subwencję do jednej godziny.
Katarzyna Lubnauer, Joanna Raźniewska, Ewa Nowak-Kübler:
autor: Fabian Miszkiel