„Śpiewaj Panu ziemio cała”. Od przedszkola do szkoły średniej
Konkurs „Śpiewaj Panu ziemio cała” przygotowały Szkoły Katolickie w Opolu.
– Cieszymy się, bo chętnych do udziału było bardzo dużo – mówi Maria Dragon dyrektorka Szkół Katolickich w Opolu..
– Ten przegląd jest naszym pomysłem. Realizujemy go od sześciu lat. W czasie pandemii, jury oceniało nagrania przysyłane z całej Polski. W tym roku poziom jest bardzo wysoki. Dlatego też profesjonalne jury ma się nad czym głowić. Za to z satysfakcją po każdej kategorii wręczamy nagrody.
Organizatorką przeglądu od pierwszej edycji jest Zofia Honisch, nauczycielka angielskiego w Szkołach Katolickich w Opolu. – W przeglądzie „Śpiewaj Panu ziemio cała” mogą startować uczestnicy od przedszkolaków do szkół średnich – mówi „O!Polskiej” pani Zofia.
Wystartowali w nim wykonawcy indywidualni oraz duety, tercety i zespoły. Choć uczestnicy prezentują bardzo różne utwory, to regulamin przeglądu wymaga, by były to piosenki religijne. Również dba o to bardzo jury.
– Przykładowo, „Alleluja” ze „Shreka” nie wchodzi w rachubę. Natomiast śpiewa się u nas piosenki oazowe, hillsongi, gospel. Za równo po polsku, po angielsku i po ukraińsku – dodaje.
Dzieci chcą śpiewać
Ze swoimi uczniami z SP w Krasiejowie na przegląd „Śpiewaj Panu ziemio cała” przyjechała pani Elżbieta Pisula-Bieniecka.
– Przywiozłam trzy uczennice – mówi. – Przyjechaliśmy trochę uniesieni sukcesami z ubiegłego roku. Dziewczynki same sobie dobierają repertuar. To piosenki dopasowane do wieku. I takie, które im samym się podobają.
Podkreśla, iż kluczem jest, by dzieci śpiewały radosne piosenki.
– Na refleksyjne przyjdzie czas. Dlatego też opieramy się chętnie na repertuarze „Małego TGD”. Również często jeździmy na przeglądy religijne. W poprzednią sobotę byliśmy w Sycowie. A wcześniej na konkursie w Komprachcicach – dodaje Pisula-Bieniecka.
Z opolskiej SP 14 przyjechała z uczennicami z klasy I i klasy III siostra Tobiasza Izabela Kuboszek.
– W tym roku o konkursie dowiedziałam się w ostatniej chwili. Warto zaznaczyć , iż tu rodzice mają wielką zasługę. Dlatego, iż w czasie świąt Wielkanocy przygotowali dzieciaki do udziału. Pomogli im również dobrać repertuar. My wysłaliśmy pięć nagrań. W efekcie dwie dziewczynki zakwalifikowały się do finału. Cieszymy się z III miejsca i z wyróżnienia.
Występy uczniów oceniało jury: Natalia Żurek, nauczycielka religii, chórzystka w „Schola Cantorum Opoliensis”; ks. Daniel Nowak, muzyk, organista, absolwent muzykologii w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie, wychowawca w opolskim seminarium duchownym, Anna Płaczek, nauczycielka muzyki prowadzącą zajęcia w Stowarzyszeniu Triso, była wokalistka i tancerka w zespołach „Mazowsze” i „Śląsk”; oraz Katarzyna Husiak, nauczycielka w klasie fortepianu w opolskiej szkole muzycznej.
– Jestem w jury tego konkursu od początku. Widzę postęp – mówi ks. Daniel Nowak.
– To jest budujące, iż dzieciom nie tylko w ogóle chce się śpiewać. Ale także, iż śpiewają utwory religijne, ewangelizacyjne. Repertuar dostępnych utworów uwielbieniowych jest bardzo szeroki. Słyszymy tu także tłumaczenia piosenek w języku angielskim.
„Śpiewaj Panu ziemio cała”. Oni zajęli miejsca na podium
W kategorii przedszkoli: I miejsce – grupa „Wiewiórki”, SPSK Opole; II – Emilia Mamrot, Akces Ozimek; III – grupa „Sówki”, SPSK Opole oraz grupa „Jeżyki” SPSK Opole.
W kategorii klas I-IV: I miejsce – Zuzanna Gawlikowska, SPSK Opole; II – Hanna Spodymek, SPSK Opole; III miejscem podzieliły się: Anastazja Dziedzic, PSP 14 W Opolu, Łucja Spodymek, SPSK Opole i Anna Chmura, SP nr 3 w Ozimku.
W kategorii klas V-VIII: I miejsce – Emilia Sitnik, Kędzierzyn -Koźle; II Natasza Wojtas, SPSK Opole oraz Małgorzata Majewska, Kędzierzyn-Koźle; III – Lena Mannsfeld, SP Krasiejów.
W kategorii szkół średnich: Pierwszego miejsca nie przyznano, II – Martyna Larysz; III – Karolina Szafarczyk, Kędzierzyn -Koźle
W kategorii zespołów: I miejsce: „Constellation”, LO nr I w Opolu oraz „Pokorni”, parafia Dzietrzkowice; II – schola z parafii Jana Pawła II w Opolu.
Podsumowując, łącznie we wszystkich kategoriach przyznano także dziewięć wyróżnień.