Przemkowska drużyna po raz drugi zwycięża w Turnieju Debat INPA UZ

wzielonej.pl 1 dzień temu

28 marca odbył się IV Turniej Debat Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UZ. Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn z sześciu szkół z województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Wydarzenie odbyło się na Kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Otwarcia dokonał Zastępca Dyrektora INPA, dr Piotr Pochyły oraz Koordynatorka wydarzenia, dr Karolina Godzisz. Organizatorzy tym razem postawili na różnorodność tez, stąd brak podtytułu wydarzenia, który towarzyszył poprzednim edycjom.W finale turnieju zmierzyła się drużyna z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie oraz drużyna Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnicach. Teza meczu finałowego brzmiała: rozwój sztucznej inteligencji wpłynie negatywnie na poziom edukacji.

Zwycięsko z potyczki wyszła młodzież z Przemkowa w składzie: Julia Bednarz, Lena Ciżmar, Igor Pierzchnica oraz Gabriel Lewandowski. Ten ostatni otrzymał także nagrodę indywidualną dla najlepszego mówcy. O wyrównanym poziomie zespołu świadczą słowa Gabriela: „Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tej nagrody. Myślałem, iż to kolega, drugi mówca z mojej drużyny, to zdobędzie, ale niezmiernie się cieszę”. Laureat doświadczenie w debatowaniu zbierał już podczas ubiegłorocznej edycji turnieju: „Już byłem wprawiony trochę w te debaty, wiedziałem z czym to się je i było mi o wiele łatwiej niż za pierwszym razem”. Przemkowska szkoła uczestniczy w turnieju od pierwszej edycji, a dwa lata temu także jej drużyna sięgnęła po zwycięstwo. W półfinałach odpadły, a tym samym zajęły trzecie miejsce: druga drużyna z Przemkowa oraz zespół z II Ogólnokształcącego Liceum Ekologicznego z Oddziałami Integracyjnymi im. Unii Europejskiej w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze.

Wśród zaproszonych gości, którzy pełnili m. in. rolę jury w trakcie turnieju były ekspertki sieci Team Europe Direct: dr Marta Szulc oraz dr Hanna Schudy. Obecny był także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Radosław Brodzik oraz Tomasz Kołodziej z Instytutu Socjologii UZ. Głównym partnerem turnieju ponownie była Ekoenergetyka – Polska S.A., której przedstawicielki, Ksenia Wilaszek i Julia Milobog, także angażowały się w pracę jury. Pierwsza z nich uczestniczyła we wszystkich edycjach turnieju: „rzeczywiście spotykamy się z tymi młodymi ludźmi czasami już któryś rok z rzędu, bo te twarze się pojawiają, ale nie tylko. Pojawiają się też nowi debatanci i składy drużyn delikatnie się zmieniają, ale można zaobserwować to, iż z roku na rok te wystąpienia są coraz bardziej dopracowane, młodzież coraz bardziej rozumie swoją rolę, także komunikacja niewerbalna, na którą ja zresztą bardzo mocno zwracam uwagę podczas tych wystąpień, idzie za każdym razem do góry”. Po raz trzeci natomiast na turnieju ze swoją drużyną była Barbara Korowacka: „Mogę powiedzieć, iż jestem pod wrażeniem takiej logistyki, no bo jest zapewniony catering i są wszelakie takie informacje, iż można się do tego przygotować, więc uważam, iż debata się rozwija na plus”.

W organizację wydarzenia zaangażowała się cała społeczność związana z INPA: pracownicy naukowi, absolwenci i przede wszystkim studentki i studenci politologii oraz międzynarodowych stosunków politycznych, kierunków prowadzonych przez Instytut.

Drużyny już zapowiedziały swój udział w kolejnej edycji, a najbliższe wydarzenie INPA – także cykliczne – to „Powtórka do matury: maraton”, która odbędzie się 10 kwietnia.

Zdjęcia i Tekst: Arkadiusz Tyda

Idź do oryginalnego materiału