Wiadomo, iż nigdy nie ma dobrego momentu na złapanie przeziębienia, ale rozwój infekcji tuż przed datą porodu można uznać za zdecydowanie najmniej odpowiedni czas. Niestety choroby zawsze atakują znienacka i zwykle nie da się ich skutecznie uniknąć, zwłaszcza jeżeli towarzyszy nam duży stres, a organizm jest osłabiony. Czy przeziębienie kilka dni przed porodem to wskazanie do cesarskiego cięcia? Przeziębienie a cesarskie cięcie – czy zabieg może zostać wykonany?
Cesarskie cięcie a przeziębienie
Cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, która może spowodować wiele poważnych komplikacji zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dziecka. Dlatego zwykle wykonuje się go wyłącznie w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy istnieją ku temu istotne przesłanki medyczne, np. niegłówkowe położenia dziecka, cukrzyca, nadciśnienie, choroby oczu. Trzeba jednak zaznaczyć, iż przeziębienie czy infekcja zwykle nie jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarki zamiast porodu naturalnego, choć decyzja należy oczywiście do lekarza.
Sytuacja przeciwna wydaje się jeszcze mniej prawdopodobna. Przeziębienie zwykle nie jest wskazaniem do rezygnacji z cesarskiego cięcia, ponieważ medyczne wskazania do przeprowadzenia tej operacji są przeważnie dużo poważniejsze. Ostatecznie decyduje jednak oczywiście lekarz, który bierze pod uwagę wszystkie czynniki i stan zdrowia ciężarnej.
Jeśli data porodu coraz jest coraz bliżej, a kobieta czuje się osłabiona i pojawiają się symptomy infekcji, należy jak najszybciej z lekarzem prowadzącym oraz z internistą.
Przeziębienie a poród. Czy wykonuje się cesarskie cięcie podczas przeziębienia?
Jak już wyżej wspomniano, przeziębienie nie jest zwykle powodem do rezygnacji z planowanego zabiegu, jeżeli jest on konieczny, ponieważ poród naturalny nie wchodzi w grę. Stan zdrowia bezwzględnie należy jednak skonsultować jak najszybciej z lekarzem prowadzącym, który podejmie ostateczną decyzję. Wysoka gorączka, silne objawy infekcji czy nadmierne osłabienie organizmu mogą okazać się wskazaniem do przesunięcia terminu operacji chociaż o kilka dni. W tym przypadku jednak lekarz musi ocenić, czy późniejszy poród nie wiąże się z większym ryzykiem.
Kaszel a cesarskie cięcie
Należy również pamiętać, iż organizm osłabiony walką z infekcją może dłużej i trudniej regenerować się po operacji. Dodatkowo objawy takie jak katar, kichanie czy kaszel po cesarskim cięciu nie tylko mogą utrudniać gojenie rany, ale także wywołują intensywniejsze dolegliwości bólowe.
Mamy, które mają za sobą takie doświadczenia, jednogłośnie przyznają, iż kaszel w trakcie gojenia się rany po cesarskim cięciu jest wyjątkowo bolesny i nieprzyjemny.
Rodzice pytają, czy przeziębienie przed porodem wyklucza cesarskie cięcie
Decyzja należy do lekarza, ale jeżeli objawy nie są nasilone, to raczej operacja odbędzie się zgodnie z planem.
Zazwyczaj nie, chociaż należy o nim poinformować lekarza.
Należy mieć wyprostowane plecy i ręką przytrzymać bliznę po CC.
Zazwyczaj infekcja nie jest powodem do cesarki, ale decyduje lekarz prowadzący.