Przygotowania do reorganizacji szkół

extra.info.pl 2 tygodni temu

Jaworzno przymierza się do dokonania zmian w siatce szkół. Związane jest to z koniecznością zmiany siedziby przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU), które najpóźniej do końca 2025 roku będzie musiało opuścić zajmowane przez siebie budynki. Przy okazji wiąże się to też z problemami demograficznymi, które z roku na rok będą się pogłębiały.

Konsultacje dotyczące zmian w jaworznickich szkołach realizowane są już od września, kiedy to okazało się, iż CKZiU nie będzie mogło już działać w swojej dotychczasowej lokalizacji. Spółka Tauron Wytwarzanie S.A. poinformowała, iż tylko do końca 2025 roku będzie dostarczała ciepło do budynków przy ul. Promiennej 65. To oznacza, iż szkoła po tym terminie nie będzie mogła już tam funkcjonować. Po szczegółowych analizach, ocenie stanu technicznego i poszukiwaniu innych możliwości okazało się, iż jedyną alternatywą jest przeniesienie CKZiU w inne miejsce.

Konsultacje trwają

Najprawdopodobniej już w listopadzie radni pochylą się nad projektem zmian wypracowanym w trakcie konsultacji. Zespół konsultacyjny w skład którego wchodzą m.in. członkowie Komisji Edukacji Rady Miejskiej: Tadeusz Kaczmarek, Mariusz Kowalski, Barbara Ziętek, Przemysław Kawka, Renata Gacek, dyrektorzy szkół, przedstawiciele nauczycieli, rad rodziców i związków zawodowych analizuje wszelkie propozycje i szuka optymalnych rozwiązań. W rozmowach o przyszłości miejskiej edukacji biorą też udział osoby bezpośrednio tym zainteresowane – czyli młodzież. Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. oświaty i współpracy akademickiej Tomasz Jewuła, Naczelnik Wydziału Edukacji Irena Wojtanowicz–Stadler oraz Ewa Zuber, Pełnomocnik ds. Młodzieży spotkali się zarówno z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta, jak i samorządami uczniowskimi wszystkich szkół ponadpodstawowych, które mogą zostać objęte reorganizacją. Podczas spotkań wyjaśniano wszelkie wątpliwości dotyczące przyszłych zmian.

Szkolne przenosiny

Według najbardziej realnego scenariusza Szkoły Podstawowe nr 2 i 7 miałby zostać połączone w jedną placówkę, a dotychczasowa SP 2 przeniosłaby się się budynku przy ul. Ławczanej 12. Z kolei SP 7 zmieniłaby nazwę na SP 2. Zmiany dotknęłyby także szkół średnich. Planowane jest połączenie III Liceum Ogólnokształcącego z I Liceum Ogólnokształcącym. Obie szkoły już pod wspólnym szyldem działałyby w budynku przy ul. Licealnej 3. Oczywiście aby ułatwić takie zmiany, to uczniowie z III LO przenieśliby się do nowego miejsca całymi klasami i w miarę możliwości ze swoją kadrą nauczycielską, co w okresie przejściowym pozwoliłoby na zachowanie dotychczasowej struktury tej szkoły. Z kolei CKZiU ostatecznie znalazłaby swoją nową siedzibę w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Towarowej 61. Budynek przeszedłby odpowiednie remonty i został dostosowany do potrzeb młodzieży. Na pewno dla wielu uczniów CKZiU byłoby to dobre rozwiązanie, które ułatwiłoby docieranie do szkoły chociażby komunikacją miejską – aktualny budynek przy Promiennej znajdował się bowiem na obrzeżach Jaworzna i był stosunkowo trudno dostępny. Gmina dodatkowo myśli także o zmianach w infrastrukturze i ewentualnym stworzeniu nowego parkingu na potrzeby nauczycieli i uczniów, tak by odciążyć całą okolicę.

Walczą z emocjami

Zmiany w edukacji zwykle wiążą się ze sporymi emocjami i czasami w dyskusji te emocje niestety wygrywają z merytoryką, a na dodatek bywają podsycane niesprawdzonymi informacjami czy plotkami. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej pojawiły się głosy sprzeciwu mieszkańców przeciwko zmianom. Wśród tych głosów brakowało jednak pomysłów i innych alternatyw dla zmian, które są konieczne. Ktoś na Podłężu próbował też na rozwieszanych kartkach antagonizować mieszkańców i uczniów CKZiU. Młodzież, która trafi do ZSO, miałby rzekomo zajmować miejsca parkingowe, powodować hałas czy zmniejszać bezpieczeństwo całej okolicy. Trudno powiedzieć skąd takie wnioski uderzające w uczniów, których część to przecież także mieszkańcy Podłęża. W poprzednich latach w Jaworznie już kilkakrotnie podejmowane były próby zmian w siatce szkół, które miały być odpowiedzią na zmieniająca się demografię czy stan techniczny niektórych placówek oświatowych i koszty związane z utrzymaniem budynków. Wystarczy tutaj przypomnieć duże plany reorganizacji sprzed 5 lat, które spotkały się ze sporym sprzeciwem i ostatecznie nie doszły do skutku, czy walka o Szkołę Podstawową nr 9. Teraz jednak sytuacja wydaje się inna, a zmiany są raczej nieuchronne. CKZiU musi pilnie znaleźć nowy dom dla siebie. Jaki ostatecznie kształt przyjmą zmiany – przekonamy się już wkrótce. Dobrze jednak, iż w poszukiwaniu rozwiązań prowadzone są szerokie dyskusje i konsultacje, a osoby decyzyjne w mieście wydają się dość zgodnie rozumieć całą sytuację i kierować się nie emocjami, a faktami.

Tomasz Jewuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. oświaty i współpracy akademickiej:

– Decyzje o przeniesieniu i połączeniu placówek nie były łatwe, jednak ich celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków do nauki oraz efektywne wykorzystanie zasobów infrastrukturalnych miasta. Istotnym problemem pozostaje brak możliwości zapewnienia alternatywnego źródła ciepła dla budynku CKZiU. Zarówno spółki ciepłownicze, jak i gazowe odmówiły technicznego oraz ekonomicznego wsparcia, co zmusiło gminę do podjęcia zdecydowanych działań w kierunku reorganizacji i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczniom. Rozważano wiele scenariuszy m.in. budowę nowej szkoły czy budowę pompy ciepła. Niestety te rozwiązania również nie są możliwe do realizacji.

Przemysław Kawka, radny Rady Miejskiej:

– W związku z licznymi dyskusjami prowadzonymi w przestrzeni publicznej ws. reorganizacji szkół w Jaworznie chciałbym zaapelować o możliwe powstrzymanie się o szerzenia w internecie informacji nieprawdziwych i niesprawdzonych. Jednocześnie proszę, abyśmy traktowali wszystkie społeczności szkół, których ta sprawa dotyczy z należytym szacunkiem i rozwagą. Zapewniam, iż żadna decyzja jeszcze nie zapadła, a rekomendacje, które zostały wypracowane, mają posłużyć przygotowaniu kolejnych analiz, propozycji rozwiązań oraz by mogły odbyć się spotkania z każdą z grup zainteresowanych tą sprawą. Rozumiem emocje, wzburzenie czy też złość, ale niezależnie od przekonań i poglądów decyzja w sprawie przeniesienia CKZIU będzie musiała zapaść. Obecny budynek szkoły jest w stanie złym, bardzo złym (nie spełnia przepisów sanepidu, PPOŻ, w niektórych salach instalacja elektryczna nie działa). Przeniesienie szkoły to nie wymysł dyrekcji, nauczycieli i uczniów, a konieczność, aby zapewnić ciepło całej społeczności szkoły.

fot. CKZiU

Tekst pochodzi z gazety: EXTRA 20-2024

Idź do oryginalnego materiału