Przyszła mama, która prowadzi na TikToku profil @kinga.sotysiak, zwróciła na swoim nagraniu uwagę, iż w trakcie przygotowań do porodu, często nie porusza się jednej, bardzo istotnej kwestii.
REKLAMA
Czy wy też macie takie wrażenie, iż nie było nic o połogu w szkole? Ja miałam naprawdę spoko panią od wychowania do życia w rodzinie i starałam się nie omijać tych lekcji i były one naprawdę wartościowe, dowiedziałam się na nich paru fajnych rzeczy, ale o połogu to nie słyszałam, naprawdę
- mówi TikTokerka. - I gdyby nie fakt, iż jestem trochę zafisksowana na punkcie macierzyństwa i obserwowałam wiele i mam i kobiet w ciąży i dowiedziałam się w ten sposób dużo, to tak naprawdę nie usłyszałam tego ani od mojej mamy, ani od żadnej innej kobiety, ani od pani do WDŻ i byłabym naprawdę zaskoczona, gdybym nie trafiła na ten temat w internecie - dodaje.
Pod jej nagraniem pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy. Wiele kobiet przyznaje, iż ma podobne spostrzeżenia: "Nie było literalnie nic. Co więcej, mam również wrażenie, iż o samej ciąży też było ultra niewiele. Tylko biologiczna, sucha ścieżka od zapłodnienia do porodu", "Ja się dopiero dowiedziałam z TikToka mając 22-23 lata i też nic nie kojarzę, żeby był temat poruszany w szkole", "Dowiedziałam się o połogu w szóstym miesiącu ciąży. Co więcej, moja matka dopiero ode mnie dowiedziała się, iż 'ten okres' na nazwę" - opowiadają internautki.
Wiele kobiet przyznaje: "Skupiałyśmy się na opiece nad noworodkiem"
Autorka nagrania poruszyła bardzo istotny temat. Zapytałam swoje znajome, które urodziły już dzieci, skąd one wiedziały (i czy w ogóle wiedziały o połogu). Sama przyznam, iż chociaż chodziłam do szkoły rodzenia, najwięcej informacji na ten temat dowiedziałam się od przyjaciółki, która sama wyznała mi, iż jej nikt nie uprzedził, jak to wygląda. Pamiętam, jak rozżalona mi o tym opowiadała. Najbardziej dziwił ją fakt, iż miała już siostry i przyjaciółki, które rodziły, one opowiadały jej o wielu rzeczach związanych z ciążą i macierzyństwem, ale o połogu nie. Okazuje się, iż wiele kobiet ma takie spostrzeżenia.
Chodziłam do szkoły rodzenia, jednak nie byłam na wszystkich zajęciach, jakie tam organizowali. Nie przypominam sobie, jednak żeby położne mówiły dużo o połogu, jeżeli już to raczej to były wzmianki. Skupiałyśmy się na tym, by nauczyć się opieki nad noworodkiem, jak go przewijać, kąpać itp.
- opowiada mi Milena, mama trzyletniego Ignasia. - A w szkole za moich czasów to w ogóle się o ciąży nie rozmawiało, więc o połogu tym bardziej. Mama też nigdy ze mną nie rozmawiała na takie tematy. O połogu powiedziała mi siostra i to ona mnie przygotowała, a potem pomagała w tym czasie - dodaje.
Smutna kobieta w ciąży Shutterstock, autor: Lee Charlie
Bardzo podobną historię miała Beata, mama siedmioletniej Zosi. - Skończyłam szkołę już dawno i chociaż niby były jakieś zajęcia o rodzinie, to na pewno nie o połogu. Jak zaszłam w ciążę, to tez nikt mi o tym zbytnio nie mówił. Przyznam, iż sądziłam, iż będzie to taka bardziej obfita miesiączka. Przy pierwszym porodzie nie byłam przygotowana i to był straszny czas. Nie wiem, może teraz się o tym więcej mówi, mam taką nadzieję - dodaje.
Hania, mama sześcioletniego Michała, przyznaje, iż o połogu dowiedziała się trochę ze szkoły rodzenia i internetu. Dziwi się, gdy pytam, czy miała coś o tym w szkole. - Nie, pamiętam, iż na tych zajęciach o rodzinie, to nauczycielka przeżywała katusze, kazali jej chyba je prowadzić, a ona nie czuła tego tematu - wyjaśnia.
Czym jest połóg?
Połóg jest okresem regeneracji organizmu po porodzie. Najczęściej trwa mniej więcej dwa miesiące. Wówczas kobieta odczuwa bardzo silne zmęczenie, nie ma energii i nastroju. Obkurczająca się macica może powodować ból odczuwalny szczególnie w trakcie karmienia piersią.
W połogu mamy również ogromne zmiany w układzie hormonalnym – bo nagle w momencie porodu – wszystkie hormony utrzymujące ciążę zanikają do bardzo niskich poziomów. W połogu nasz układ krwionośny – serce i naczynia oraz układ krwiotwórczy – rozkład krwinek krwi – muszą nagle i dość gwałtownie wrócić do swojej funkcji sprzed ciąży, która jest niebagatelnie inna
- czytamy na stronie mamaginekolog.pl.
Połóg jest dla wielu kobiet trudnym okresem. Nie dość, iż kobieta ma spadek hormonów, jej organizm wraca do formy po porodzie (często trudnym i bardzo męczącym), to dochodzą emocje związane z opieką nad dzieckiem, poczucie odpowiedzialności i mnóstwo dodatkowych obowiązków. Dlatego bardzo ważne jest w tym okresie wsparcie ze strony bliskich, szczególnie jeżeli zachowanie świeżo upieczonej mamy wyda się im niepokojące (np. będzie zbyt smutna, płaczliwa itp.).
Zobacz również: Połóg - ile trwa, typowe dolegliwości, kiedy do lekarza