"Przeciętna średnica łożyska to 22 cm! Po urodzeniu dziecka oraz łożyska wewnątrz macicy pozostaje rana" - czytamy w FB poście na porofilu Labor of Love, a dla lepszego zobrazowania wielkości rany, która powstaje po porodzie, autorzy posta sugerują spojrzeć na talerz. Średnica standardowego 22-centymetrowego talerzyka to także średnica przeciętnego ludzkiego łożyska. To potwierdza jedynie to, iż po porodzie kobieta, zanim wróci od aktywności, powinna odpocząć i nabrać siły.
REKLAMA
Zobacz wideo Można mieć rozstęp mięśnia brzucha i o tym nie wiedzieć? Jak to zbadać?
Co ma wspólnego talerz z łożyskiem, które trzeba urodzić?
Po porodzie łożysko musi zostać wydalone z organizmu kobiety. Jednak w miejscu, w którym było przyklejone do ściany macicy, pozostaje rana. Jest ona całkiem sporych rozmiarów, i szczerze przyznając, nie spodziewałam się, iż jest ona tak duża. Ma ona wielkość właśnie takiego talerzyka deserowego, który prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej kuchni. Średnio jest to ok. 22 cm.
Zatem jeżeli poród przebiegł bez kompilacji, kobieta czuje się dobrze, to jednak z uwagi na wciąż gojącą się ranę, musi odpoczywać. Rana po wydalonym łożysku goi się wolno – 4-6 tygodni, a więc tyle, ile trwa połóg. "Po urodzeniu dziecka matkom mówi się, aby odpoczywały przez co najmniej 4-6 tygodni. Są ku temu dobre powody! Jednym z tych powodów jest to, iż po urodzeniu dziecka matki pozostają z raną w środku macicy, do której przyczepione było łożysko. Całkowite zagojenie tej rany zajmuje co najmniej 4-6 tygodni. W tym czasie przez cały czas jest podatna na infekcje i krwotok" – czytamy we wpisie.
Kobiety nie wiedzą, dlaczego odpoczynek jest tak ważny?
Okazuje się, iż wiele kobiet po porodzie siłami natury od razu wchodzą na wysokie obroty i zajmują się niemowlęciem, domem i pozostałymi członkami rodziny. Na odpoczynek i regenerację często brakuje im czasu, chociaż wielu lekarzy i położnych zaznacza, iż jest to istotny element powrotu do sprawności. Jednak czy tłumaczą, dlaczego jest to tak ważne? "Uważam, iż problem nie polega na tym, iż lekarze nie mówią mamom, żeby odpoczywały przez te pierwsze kilka tygodni (przynajmniej mi powiedziano), ale na tym, iż nie mówią im dlaczego powinny odpoczywać" – podkreśla autorka wpisu.
Zatem trzeba po prostu wziąć sobie do serca zalecenia lekarskie i dać sobie czas na powrót do formy. Z perspektywy czasu wiem i własnych doświadczeń wiem, iż nie jest to łatwe. Codzienne obowiązki i zadania mogą przytłoczyć, jednak dla własnego zdrowia, tego psychicznego i fizycznego, czasem warto odpuścić i przyjąć pomoc bliskich.