W prestiżowym czasopiśmie Earth-Science Reviews ukazał się artykuł autorstwa międzynarodowego i interdyscyplinarnego zespołu naukowców kierowanego przez dr Karolinę Leszczyńską z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Artykuł pt. "A review of storms and marine coastal flooding in the Baltic Sea - Insights from instrumental, historical and sedimentary record" przedstawia analizę ponad 7000 lat historii sztormów i powodzi morskich na Bałtyku.
Analiza częstotliwości i natężenia wydarzeń sztormowych oparta jest o unikalne podejście do badań paleoklimatycznych łączące dane instrumentalne, źródła historyczne i zapisy geologiczne w sekwencjach osadów morskich i przybrzeżnych, oferując kompleksowy obraz ekstremalnych zjawisk nadmorskich. Artykuł w Earth Science Reviews to istotny krok w kierunku lepszego zrozumienia zagrożeń związanych z zachodzącą zmianą klimatu i planowania ochrony wybrzeży. Autorzy wykazali m.in., iż najlepsze dane o dawnych sztormach pochodzą z obszarów miejskich, gdzie dostępne są długie serie pomiarowe oraz różnego rodzaju materiały historyczne (np. kroniki, księgi portowe). Dla odmiany, w osadach torfowisk i wydm znajdziemy zapisy geologiczne, ukazujące historię wydarzeń sztormowych w najszerszej perspektywie czasowej. Jak wynika z analiz najbardziej narażone na skutki sztormów - zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości są południowe i południowo-zachodnie wybrzeża Bałtyku.
W skład zespołu badawczego wchodzą pracownicy Instytutu Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM: prof. Karl Stattegger oraz prof. Witold Szczuciński, przedstawiciele innych instytucji naukowych z Polski (A. Giza, P. Terefenko i T. Wolski z Uniwersytetu Szczecińskiego, D. Moskalewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, P. Oliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, G. Uścinowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego i Sz. Uścinowicz z PAN), a także innych państw leżących u wybrzeży Bałtyku: Szwecji (H. Alexanderson, A. Rutgersson), Danii (L.B. Clemmensen), Niemiec (S. Lorenz, D. Paprotny) i Estonii (A. Rosentau).
Nauki grant OPUS nr 2018/29/B/ST10/00042.
Fot. Szczepaniak