– To szczęśliwy dzień dla uczelni, bo przychodzicie Wy, najważniejsza część Uniwersytetu. Jesteście przyszłością. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, zwracając się do nowo przyjętych studentów i doktorantów podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Ceremonia odbyła się 2 października w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.
2 października studenci, doktoranci, pracownicy i goście Uniwersytetu Warszawskiego uroczyście zainaugurowali rok akademicki 2023/2024. Tradycyjny orszak z udziałem władz i członków Senatu uczelni przeszedł z Pałacu Kazimierzowskiego do Auditorium Maximum na zabytkowym kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie w auli im. Adama Mickiewicza odbyła się oficjalna część ceremonii.
Po wysłuchaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, otworzył uroczystość i powitał zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej AK „Krybar”. W przemówieniu inauguracyjnym przedstawił m.in. dotychczasowe osiągnięcia uczelni i jej wyzwania na przyszłość.
– To szczęśliwy dzień dla uczelni, bo przychodzicie Wy, najważniejsza część Uniwersytetu. Jesteście przyszłością. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka. Jesteście przyszłością, a Uniwersytet zawsze był, jest i będzie otwarty na różne poglądy. UW dba o równość, sprawiedliwość, tolerancję i szacunek międzyludzki. Możecie mieć różne wątpliwości, możecie być krytyczni. Najważniejsze, by zawsze zachowywać wzajemny szacunek – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, zwracając się do nowo przyjętych studentów i doktorantów.
– Trafiacie w dobre ręce. Jesteśmy dumni, iż do nas przychodzicie – dodał rektor UW, przedstawiając ofertę uczelni, w tym m.in. możliwość wymiany zagranicznej w ramach współpracy z ponad 1000 instytucji, korzystania ze staży i praktyk u partnerów biznesowych czy uczestnictwa w życiu naukowym.
– Robimy wszystko, żeby Was wspierać, również finansowo. Uniwersytet jest ogromną instytucją, w której wszyscy jesteśmy sobie niezwykle potrzebni. Jesteśmy dumni z zaawansowanego usieciowienia naszej uczelni, z budowania uniwersytetu europejskiego. Nowa strategia UW zakłada dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości, ale również kształtowanie tej rzeczywistości – wskazał rektor UW, odnosząc się też m.in. do idei otwartego, zielonego, inteligentnego i solidarnego uniwersytetu.
Prof. Alojzy Z. Nowak podkreślił, iż jednym z najważniejszych osiągnięć ubiegłego roku był powrót medycyny na UW. – To miejsce, w którym warto podziękować wszystkim tym, którzy wspierali ten powrót. Wydział Medyczny jest wyrazem tego, iż pomimo różnic w poglądach, można zrobić coś razem dla dobra wspólnego – powiedział rektor UW.
Wśród wyzwań i celów na nadchodzący czas wymienił m.in. poszerzenie badań naukowych, większą liczbę publikacji i patentów, zintensyfikowanie tworzenia międzynarodowych grup badawczych pod przewodnictwem naukowców z UW, zwiększenie internacjonalizacji oraz stworzenie dodatkowych źródeł finansowania uczelni (tzw. kapitał żelazny).
Uroczysta immatrykulacja
Po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów oraz doktorantów. Studenci I i II stopnia oraz doktoranci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożyli przysięgę i odebrali indeksy od rektora.
W trakcie uroczystości głos zabrali: Aleksander Hebda, przewodniczący Samorządu Studentów UW, i Martyna Dudziak-Kisio, zastępczyni przewodniczącej Samorządu Doktorantów UW.
– Studia są najlepszym czasem do tego, abyście poznali siebie, stawiali pytania, kwestionowali rzeczywistość i poszukiwali prawdy. Uniwersytet Warszawski ma olbrzymią ofertę, jeżeli chodzi o ruch naukowy, aktywności artystyczne czy sportowe. istotną kwestią jest też wsparcie socjalne. Niewątpliwym sukcesem jest wydłużenie godzin pracy Biblioteki Uniwersyteckiej – mówił Aleksander Hebda.
– Przed Wami możliwości, których często nie mają doktoranci i doktorantki na innych polskich uczelniach. Uniwersytet Warszawski uczestniczy w ogólnopolskim Programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Warto w tym kontekście zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż nie jesteśmy postrzegani jako studenci, ale młodzi badacze, którym przysługuje dofinansowanie na prowadzenie własnych badań naukowych, publikowanie w najlepszych czasopismach oraz umiędzynarodowienie kariery naukowej już na samym początku jej tworzenia. Program ten stawia nam liczne wymagania, ale daje również ogromne możliwości. Nasz głos jest słyszany, a nasza obecność widoczna i doceniana – powiedziała Martyna Dudziak-Kisio, zwracając się do doktorantów.
Nieprzewidywalna przeszłość
Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Hieronim Grala z Wydziału „Artes Liberales” UW, historyk, znawca dziejów średniowiecznej i nowożytnej Europy Wschodniej. Tematem jego wystąpienia były metody prowadzenia polityki historycznej oraz znaczenie poszukiwania prawdy, które jest zadaniem uniwersytetu.
– Przedstawiciel akademii, członek universitas nie może chronić się w wieży z kości słoniowej w obliczu inwazji niewiedzy, półprawd i manipulacji. Jego obowiązkiem jest przecież dawać świadectwo prawdzie, być obecnym na naszej współczesnej agorze. Jest to obowiązek uczonego i obywatela, z którego nikt nas nigdy nie zwolni – mówił dr hab. Hieronim Grala.
Zapis transmisji uroczystości inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Warszawskim znajduje się na kanale UW w serwisie YouTube: