W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski udział wzięło 1942 kandydatów. Aż 90,89% z nich, czyli 1765 osób, zostało zakwalifikowanych do dalszego etapu. Co ważne, blisko 80% z tej grupy dostało się do swojej wymarzonej klasy – wybranej jako pierwsza preferencja.
Nabór w powiecie odbywa się drogą elektroniczną, dlatego już 15 lipca uczniowie otrzymali automatyczną informację o wyniku rekrutacji. Dodatkowo listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w szkołach. Dla uczniów przygotowano łącznie 1809 miejsc w 56 oddziałach – 24 z nich to klasy licealne (I, II, III i IV LO), a 32 funkcjonują w zespołach szkół: ZST, ZSE, ZSU, ZSBE, ZSTE oraz ZSP CKU w Przygodzicach.
Tegoroczna liczba kandydatów niemal dokładnie odpowiada liczbie urodzeń w 2010 roku (1788), co wpisuje się w naturalny rytm demograficzny. Dla porównania, w poprzednich latach – wskutek reformy oświatowej – liczba kandydatów sięgała choćby 2400, natomiast ubiegłoroczna rekrutacja była wyjątkowo niska i objęła tylko 931 osób.
W tegorocznej rekrutacji aż 365 zakwalifikowanych uczniów (20,7%) pochodzi z innych powiatów i województw. Od kilku lat zauważalny jest też trend większego zainteresowania szkołami zawodowymi. W 2025 roku aż 52,4% kandydatów wybrało technika lub szkoły branżowe I stopnia, a 47,6% – licea. Wstępnie przyjęto:
- 49,8% kandydatów do liceów,
- 36,49% do techników,
- 13,71% do szkół branżowych I stopnia.
Największą popularnością cieszyło się IV Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Technicznych.
Na tym etapie 177 osób nie zostało zakwalifikowanych. W 40 przypadkach powodem były braki formalne w dokumentacji, natomiast 137 osób nie osiągnęło wymaganej liczby punktów do wybranych klas. Wśród niezakwalifikowanych znajduje się 69 uczniów spoza powiatu, którzy równolegle uczestniczyli w rekrutacji w swoich macierzystych powiatach.
Dla osób, które nie zostały zakwalifikowane, przygotowano 24 wolne miejsca w różnych typach szkół – w I LO i III LO, technikach ZSBE i ZSTE, a także w szkołach branżowych I stopnia ZSBE i ZSTE. Aktualne informacje o dostępnych miejscach można uzyskać bezpośrednio w szkołach.
Zakwalifikowani kandydaci, którzy jeszcze tego nie zrobili, muszą do 21 lipca 2025 r. do godz. 15:00 dostarczyć do szkół oryginały dokumentów potwierdzających wolę nauki w danej placówce. Osoby, które rezygnują z przydzielonego miejsca, proszone są o jak najszybszy kontakt ze szkołą.
Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 22 lipca o godz. 10:00. Wtedy też opublikowane zostaną listy osób przyjętych, nieprzyjętych oraz aktualne dane o wolnych miejscach.
Dla kandydatów niezakwalifikowanych przewidziano nabór uzupełniający, który odbędzie się w szkołach w dniach od 23 do 25 lipca 2025 r., do godziny 15:00. To ostatnia szansa, by znaleźć miejsce w wybranej szkole i rozpocząć naukę we wrześniu.