Rewolucja na stołówkach. Zmieni się sposób żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach?

mamadu.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Czy w szkołach będzie możliwość zjedzenia posiłków dostosowanych do ich diety eliminacyjnej? fot. Tomasz Kawka/East News


W placówkach edukacyjnych i opiekuńczych przepisy mówią o zapewnieniu dzieciom i młodzieży jednego ciepłego posiłku (tj. obiadu). Oprócz tego w żłobkach, przedszkolach i klubach dziecięcych dzieci mają wyżywienie w formie śniadania i podwieczorku. Teraz powstał projekt nowelizacji ustawy o żywieniu zbiorowym: posłowie chcą wprowadzić możliwość uwzględniania w menu diet eliminacyjnych.


Wytyczne żywienia w placówkach


W szkołach i przedszkolach dzieci dostają posiłki, które są przygotowywane wg wytycznych Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, a te są częścią rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2016 roku (w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach).

W praktyce wygląda to tak, iż szkoły mają obowiązek zapewnić dzieciom możliwość zjedzenia jednego ciepłego posiłku (rozporządzenie z września 2022 roku), natomiast w przedszkolach dzieci dostają w ciągu dnia pełne wyżywienie w formie śniadania, obiadu i podwieczorku. Zależnie od placówki, posiłki dostarcza catering lub są przygotowywanie w przedszkolnej kuchni na podstawie wspomnianych wytycznych.

Zmiany na stołówkach


Teraz pojawił się pomysł zmian w jadłospisie dla dzieci i młodzieży: nowy projekt poselski zakłada dostosowanie menu w placówkach szkolnych, przedszkolnych itp. do wymagań zdrowotnych dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Dotychczas było tak, iż dzieci, które musiały mieć specjalną dietę związaną z np. przewlekłymi chorobami, nie miały możliwości spożywania posiłków z grupą rówieśniczą.

Posłowie klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga złożyli w Sejmie projekt ustawy, która ma wprowadzić zmiany dotyczące zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży. Nowelizacja ustawy o żywieniu ma dać możliwość podawania posiłków dzieciom, które wymagają diety eliminacyjnej.

Nowe menu


"Szkoła podstawowa, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zapewnia uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia zgodny ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi dziecka powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych i stwarza im możliwość jego spożycia w czasie pobytu w szkole" – wskazano w projekcie ustawy, który będzie dotyczył również przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych.

Ta zmiana może sprawić, iż dzieci będące na różnych dietach eliminacyjnych nie będą czuły się wyobcowane i pomijane w codziennej rutynie całej grupy/klasy. W projekcie możemy przeczytać również, iż "po wejściu w życie przepisów ustawy każde dziecko potrzebujące stosowania diety eliminacyjnej z powodów zdrowotnych będzie miało zagwarantowany przez prowadzącego żłobek czy dyrekcję placówki przedszkolnej lub szkoły posiłek zgodny ze wskazaniami zdrowotnymi i bezpieczeństwem żywieniowym".

Posłowie zakładają, iż przepisy mogłyby wejść w życie 3 miesiące po podpisaniu nowelizacji przez prezydenta – tyle czasu dostaną placówki opiekuńcze i edukacyjne, by przygotować specjalne jadłospisy dla dzieci i młodzieży, która wymaga specjalnego żywienia, np. spowodowanego alergiami, nietolerancjami lub chorobami układu pokarmowego.

Źródło: samorzad.pap.pl, ncez.pzh.gov.pl


Idź do oryginalnego materiału