Robotykę mają we krwi. Zamojscy uczniowie lecą na zawody do Panamy [ZDJĘCIA, WIDEO]

radio.lublin.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Robotykę mają we krwi. Zamojscy uczniowie lecą na zawody do Panamy [ZDJĘCIA, WIDEO]


Trzech uczniów zamojskiego „społeczniaka” za zajęcie I miejsca w Polsce w eliminacjach World Robot Olympiad polecą na zawody do Panamy. Będą tam rywalizować z reprezentantami z ponad 90 państw świata.

– Chłopcy rozpoczęli naukę w naszej szkole w ubiegłym roku i od razu zapytali o możliwość stworzenia drużyny robotycznej – mówi wicedyrektor I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu, nauczyciel informatyki Andrzej Garbacik. – Od razu było widać pasję, iż to jest ich życie. Nie bali się poprosić o pomoc w organizacji. To naprawdę duża przyjemność dla opiekuna takiej drużyny, o ile ma osoby, które wiedzą, co chcą osiągnąć. W czerwcu 2023 roku podczas zawodów ogólnopolskich dowiedziałem się, iż lecą do Panamy jako przedstawiciele Polski w kategorii senior.

– Z robotyką zaczęliśmy pracować w 4 klasie podstawówki w Tomaszowie – opowiada Kacper Koper z Bonzo Team. – Chodziliśmy m.in. na dodatkowe zajęcia u pana Stefanika. Później przeniosło się to na zawody, a później pan Stefanik przeniósł robotykę do szkoły. Dwa lata temu, w 8 klasie, polecieliśmy na zawody do Dortmundu w Niemczech, gdzie reprezentowaliśmy Polskę w kategorii junior.

– Do tej pory nie zdaję sobie sprawy, iż to jest już tak blisko i polecimy na inny kontynent. To coś naprawdę wielkiego. Cieszę się – mówi Maciej Raczkiewicz z Bonzo Team.

– Zawody są dla mnie spełnieniem marzeń – przyznaje Miłosz Byczuk z Bonzo Team. – To moja pasja, po drugie to dla mnie szansa na przyszłość.

– Olimpiada polega na rozwiązywaniu zadań z wykorzystaniem technik, które opracowało Lego w swoich zestawach robotycznych – wyjaśnia Andrzej Garbacik. – Zestawy dają możliwość budowy z typowych klocków różnego rodzaju pojazdów, które da się później w jakiś sposób dodatkowo oprogramować.

– W naszej grupie jestem budowniczym, chociaż to taka umowna rola, bo każdy sobie nawzajem pomaga – mówi Maciej Raczkiewicz. – Zajmuję się konstrukcją robota, jego elementami funkcjonalnymi, rozłożeniem masy, ogólnie częściami.

– Dodatkowo, żeby zadanie było porównywalne, to w każdym roku jest zaplanowana odrębna plansza do gry. W tym roku jest to plansza, która symuluje układ portu w Panamie mówi Andrzej Garbacik.

– Nasza praca zaczyna się od tego, iż kiedy mamy czas wolny, to siadamy do tych robotów i zaczynamy pracować – mówi Miłosz Byczuk.

– W drużynie zajmuję się głównie programowaniem. Robotyka jest dla mnie dużą częścią życia – przyznaje Kacper Koper. – Robię to ponad 5 lat. Długo już w tym siedzimy. Próbujemy osiągnąć coś w zawodach. Myślę, iż bardzo pomoże nam to w przyszłości, jeżeli chodzi o to, jak potoczy się nasze życie. Ze stresem radzimy sobie, wspólnie słuchając muzyki. To napędza nas do działania.

– Dla nas jako szkoły to wybitny sukces, ponieważ to taka dziedzina, która będzie prawdopodobnie determinowała rozwój chłopaków w przyszłości. Dolina Krzemowa przed nimi – mówi Andrzej Garbacik.

Szacowany koszt pobytu uczniów w Panamie to ok. 40 tys. zł (przeloty, pobyt, opłaty). Olimpiada rozpocznie się 7 listopada i potrwa trzy dni. Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo uczniów, mogą w tej sprawie kontaktować się ze szkołą.

AP / opr. WM

Fot. AP

Idź do oryginalnego materiału