"Rodzice dali mi nietypowe imię. Nie znajdę go na magnesie, butelce Coli czy pamiątce znad morza"

gazeta.pl 5 godzin temu
Zosia, Ania, Kuba, Antek - zawołasz na podwórku, a odwróci się 10 dzieci... Dlatego właśnie niektórzy rodzice decydują się swojej córce lub synowi nadać niepowtarzalne imię. Tak, jak w przypadku bohaterki udostępnionego poniżej nagrania.
Wybór imienia dla dziecka bywa sporym wyzwaniem. Jedni rodzice, zanim jeszcze maluszek przyjdzie na świat, wiedzą, jak się będzie nazywał, inni nie mogą się zdecydować do ostatniej chwili. Nie wszyscy rodzice są zgodni. Czasem jeden z nich chce, żeby syn lub córka nosili tradycyjne polskie imię, a drugi - modne, brzmiące egzotycznie, oryginalne. A zadania nie ułatwiają dziadkowie, którzy oczekują, iż wnuk będzie nosił imię na cześć któregoś z nieżyjących członków rodziny.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Rodzice dali jej rzadkie imię
Irmina jest mamą kilkuletniej dziewczynki i aktywną użytkowniczką mediów społecznościowych. Na swoim koncie na TikToku (to.ta.irmina), regularnie zamieszcza nagrania związane z macierzyństwem. W jednym z nich odwołała się do swojego rzadkiego imienia. Stwierdziła: "Moi rodzice dali mi imię, którego nigdy nie znajdę na butelce Coli, bransoletce z muliny, magnesie i kubku na straganie nad morzem".


Internauci pochwalili się swoimi nietypowymi imionami
Pod nagraniem Irminy pojawiło się wiele komentarzy użytkowników TikToka, którzy chwalili się swoimi imionami lub tymi, które nadali swoim dzieciom. Pisali: "Mój syn ma na imię Angel i też nigdzie nie znajdzie nic ze swoim imieniem"; "Moja córka to Marika. Też nie ma jeszcze żadnego magnesu imiennego z wakacji"; "Larysy kubka też nie ma, ale na Coca-Coli znalazłam". Rozalia napisała: "Mam ten sam problem. Jako dziecko było mi smutno na wycieczkach szkolnych, iż nie mogę sobie kupić choćby głupiego breloka z imieniem". Arleta z kolei napisała: "Moje imię ciężko znaleźć w kalendarzu".


Irmina to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa "irmen", czyli "czczony, szanowany", ale też: "cały, pełny, uniwersalny". Imię Irmina było popularne w Polsce, szczególnie na początku lat 80, dziś rzadko się je spotyka. W 2024 roku nazwano tak w naszym kraju zaledwie 17 dziewczynek.


Imię dla dziecka lepiej dobrze przemyśleć!
Własne upodobania rodziców nie powinny być tu najważniejsze. Dobrze jest wziąć pod uwagę przesłanki praktyczne i zdroworozsądkowe. Należy się zastanowić, czy wybrane imię nie będzie kłopotliwe w wymowie i piśmie? Czy nie będzie przekręcane? Jak będzie brzmieć z nazwiskiem? I bardzo ważne: czy w przyszłości nie będzie powodem do żartów rówieśników? Rodzice, którzy mają wątpliwości, mogą zajrzeć na stronę Rady Języka Polskiego do Zaleceń dla urzędów stanu cywilnego dotyczących imion nadawanych dzieciom. Językoznawcy ostrzegają: "Urzędnik powinien zwracać rodzicom uwagę na to, iż dziecko będzie ponosić konsekwencje ich decyzji. Obce, nieprzyswojone imię będzie w różny sposób wymawiane i zapisywane".


A ty? Jakie imiona dla dzieci preferujesz? Tradycyjne, czy bardziej nowoczesne? Zachęcamy do komentowania i udziału w sondażu.
Idź do oryginalnego materiału