W Lublinie wyłoniono najlepszych szkolnych mediatorów. W Sądzie Okręgowym w Lublinie odbyła się konferencja podsumowująca program „Mediację rówieśnicze”.
– Szkoły są zainteresowany, by szkolić młodzież na mediatorów – mówi koordynatorka programu sędzia w stanie spoczynku Małgorzata Kowalska. – W dobie hejtu, agresji w szkołach to przynosi fajne efekty, bo młodzież wyłania spośród siebie takie osoby najbardziej empatyczne, które bezinteresownie chcą pomóc rozwiązać spory rówieśnicze.
– Na przykład dochodzi do jakiejś kradzieży w ramach odwetu za daną sytuacje – mówi Agnieszka, uczennica I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. – Powstaje taka pętla, która czasem się nie zamyka, a mediator pomógłby dogadać się takim osobom.
– Uczniowie-mediatorzy zmieniają się cyklicznie – mówi Danuta Żebrowska, koordynator mediacji w Szkole Podstawowej w Stoczku Łukowskim. – Ci wyszkoleni odchodzą. Musimy szkolić tych młodszych. Cieszymy się z każdego przypadku, kiedy młodzież sobie sama radzi bez naszej interwencji.
Program „Mediacje rówieśnicze” jest prowadzony przez Sąd Okręgowy w Lublinie od 2011 roku. W ramach inicjatywy młodzież została objęta serią spotkań edukacyjnych. Dodatkowo spośród uczniów były wyłaniane osoby, którzy pełniły funkcję mediatorów w swoich placówkach wychowawczych. Aktualnie w programie bierze udział około 150 szkół z całego województwa.
InYa / opr. AKos
Fot. pixabay.com