Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła rozpoczęcie naboru do 8. edycji Programu im. gen. Władysława Andersa – sztandarowego przedsięwzięcia skierowanego do młodzieży polskiego pochodzenia z całego świata. Dzięki niemu z możliwości studiowania w Polsce skorzystało już ponad 4700 osób, m.in. z Kolumbii, Hiszpanii, Kirgistanu czy Stanów Zjednoczonych.

Program stypendialny oferuje młodym ludziom polskiego pochodzenia szansę na rozpoczęcie lub kontynuowanie studiów stacjonarnych I stopnia, II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich w Polsce. W ramach przygotowań do studiów możliwe jest także odbycie rocznego kursu przygotowawczego NAWA, również objętego stypendium.
Łączny budżet programu na rok 2025 wynosi niemal 32 miliony złotych, z czego blisko 28 milionów przeznaczono na stypendia dla studentów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich.
Terminy składania wniosków:
- Studia I stopnia i jednolite magisterskie – do 9 lipca 2025 r.
- Studia II stopnia – do 22 maja 2025 r.
Program Anders NAWA obejmuje comiesięczne stypendium Dyrektora NAWA, zwolnienie z opłat za kształcenie w uczelniach publicznych oraz możliwość studiowania w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które podpisały umowę z NAWA. Oferta obejmuje wszystkie kierunki studiów – z wyjątkiem lingwistyki stosowanej oraz kierunków filologicznych (poza filologią polską i filologią polską jako obcą).
Dodatkowo, w ramach naboru na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie, prowadzony jest również nabór na stypendium Ministra Zdrowia – dla kandydatów do uczelni medycznych oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dla kandydatów do uczelni artystycznych.
Studenci w ramach programu najczęściej wybierają uczelnie takie jak: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Do najpopularniejszych kierunków należą m.in.: informatyka, analiza danych (big data), psychologia, architektura, logistyka, dziennikarstwo, ekonomia, prawo, stosunki międzynarodowe i zarządzanie.
Szczegółowe informacje na temat programu oraz zasad rekrutacji dostępne są na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej: www.nawa.gov.pl.
WEM