Są pierwsze przecieki z matury z języka polskiego. W sieci pojawiły się zdjęcia arkuszy

mamadu.pl 1 dzień temu
Dziś rozpoczęły się matury 2025. Uczniowie piszą język polski, a w kolejnych dniach matematykę i język obcy nowożytny. W mediach społecznościowych gwałtownie pojawiły się przecieki i zdjęcia arkuszy. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, jakie są 2 tematy wypracowań.


Jakie lektury na maturze 2025?


5 maja to ważna data dla wielu rodzin – dziś rozpoczęły się matury 2025. Pierwszym egzaminem – tradycyjnie już – jaki uczniowie piszą, jest język polski na poziomie podstawowym. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 240 minut (4 godziny). To czas pełen emocji nie tylko dla samych maturzystów, ale także dla ich rodziców. Przez kolejne tygodnie młodzi ludzie będą zdawać kolejne egzaminy pisemne i ustne – od wyników zależy przecież ich dalsza edukacja.

Jak co roku, jeszcze zanim maturzyści zdążyli choćby na dobre pisać swoje prace, w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się przecieki. Najwięcej dyskusji wywołują wpisy na platformie X (dawniej Twitter). Już od wczesnego rana pojawiały się tam sugestie, co mogło znaleźć się w tegorocznym arkuszu z języka polskiego.

Były sugestie z Google Trends dotyczące "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, a choćby pojawiły się nieprawdziwe zdjęcia arkuszy wygenerowane przez AI. Po rozpoczęciu egzaminu maturalnego niektórzy użytkownicy wrzucali zdjęcia arkuszy, inni dzielili się tytułami tematów, które rzekomo pojawiły się na egzaminie.



Tematy wypracowania na maturze 2025


Jak podaje RMF FM, Centralna Komisja Egzaminacyjna nie potwierdziła, iż w sieci krążą zdjęcia prawdziwych arkuszy maturalnych z podstawowego poziomu dla języka polskiego (arkusze na stronie CKE pojawią się o godz. 14:00). Według nieoficjalnych doniesień uczniowie muszą napisać dłuższe wypracowanie, wybierając jeden z dwóch tematów. Brzmią one tak:

Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka.

Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?




Oba tematy są dość ogólne, ale wymagają przemyślenia i odwołania się do lektur obowiązkowych. Wielu uczniów mogło sięgnąć po "Lalkę" Bolesława Prusa, "Dżumę" Alberta Camusa czy "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Możliwe też było wykorzystanie własnych doświadczeń lub przykładów z życia codziennego, co jest coraz częściej akceptowane przez egzaminatorów.

Matury potrwają do końca maja. W najbliższych dniach uczniowie zmierzą się m.in. z matematyką i językami obcymi. Rodzice mogą w tym czasie wspierać swoje dzieci przede wszystkim spokojem, dobrym słowem i pomocą w organizacji dnia. Teraz liczy się każda godzina wypoczynku i regeneracji.

To zaskakujące, iż przecieki pojawiły się tak szybko. To jednak znak pokolenia, ze młodzi zupełnie nie boją się wnoszenia na egzamin telefonów i urządzeń cyfrowych, którymi mogą wykonać zdjęcia arkuszy. Wyniki matur zostaną ogłoszone 8 lipca 2025. Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów!

Idź do oryginalnego materiału