Scenariusz zajęć dla klas wczesnoszkolnych: „Tradycje wielkanocne”

bialyorzel24.com 1 tydzień temu

Święta Wielkanocne obfitują w wiele pięknych tradycji, które warto kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu. W wielu szkołach, tuż przed świętami, prowadzone są zajęcia mające na celu przybliżenie symboli i zwyczajów związanych z Wielkanocą. Zatem jeżeli panujecie tego typu zajęcia w swojej klasie, mam dla Was trochę pomysłów, które powinny ułatwić Wam to zadanie.

Włączenie dzieci do świątecznych przygotowań może być dla nich nie tylko atrakcją, ale i źródłem wiedzy o świątecznych tradycjach. Fot. Archiwum WEM

Scenariusz zajęć

Temat zajęć: „Tradycje wielkanocne”

1. Cele główne:

  • Kształtowanie postawy szacunku dla tradycji i poglądów religijnych innych.
  • Zdobycie wiedzy na temat Świąt Wielkiej Nocy.

2. Cele operacyjne:

  • Uczeń potrafi wymienić najważniejsze tradycje związane z Świętami Wielkiej Nocy.
  • Uczeń potrafi nazywać ozdoby, potrawy i inne przedmioty znajdujące się na wielkanocnym stole.
  • Uczeń rozumie uczucia związane ze świętami.
  • Uczeń potrafi czytać proste zdania ze zrozumieniem
  • Uczeń umie zgodnie współpracować w grupie.
  • Uczeń umie przygotować koszyczek wielkanocny.
  • Uczeń potrafi wykonać proste ozdoby świąteczne.

3. Metody pracy

  • Słowna (rozmowa kierowana, praca z tekstem, objaśnienia)
  • Pokazowa

4. Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa
  • grupowa

5. Środki dydaktyczne:

kredki, ołówki, kolorowe kartki papieru, mazaki, nożyczki, pocztówki świąteczne, plansze z symbolami Wielkiej Nocy, zagadki, krzyżówki, koszyk, drewniane pisanki, baranek, sól, chlebek, piłeczki, marchewki, czekoladowy zajączek, pluszowy kurczaczek, plastikowe jajka, kartki wielkanocne, obrazki do pracy w grupie.

6. Przebieg zajęć:

A) Powitanie – zabawa integracyjna „Wesołe powitanie”
Dzieci maszerują po sali do muzyki. Gdy muzyka milknie, witają się różnymi częściami ciała, np. kolanami, łokciami, dłońmi, i śpiewają piosenkę „Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry, jak się masz”.

B) Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązywanie krzyżówki. Odgadywanie zagadek słownych, odszukanie adekwatnego rozwiązania zagadki, przypinanie na tablicy w formie krzyżówki (palma, baranek, pisanki, zajączek, owies, bazie, jajko, koszyk, kurczak). Czytanie legendy Urszuli Pukały pt. „Legenda o białym baranku”. Posłuchajcie tylko, ile było krzyku, gdy się pokłóciły zwierzęta w koszyku. Malutkie kurczątko, bielutki baranek, Brązowy zajączek i kilka pisanek. Żółciutki kurczaczek macha skrzydełkami, jestem najpiękniejszy, żółty jak salami. Mam czerwony dziobek i czerwone nóżki, falujące piórka tak jak u kaczuszki. Co ty opowiadasz – dziwi się baranek, jestem cały z cukru, mam cukrową mamę. Dzieci na mój widok bardzo się radują i z mojego grzbietu cukier oblizują. Brązowy zajączek śmieje się wesoło, jestem z czekolady – opowiada wkoło. Właśnie mnie najbardziej uwielbiają dzieci, już na sam mój widok dzieciom ślinka leci. Dlaczego tak głośno kłócą się zwierzątka, dziwi się pisanka zielona jak łąka. Dziwią się pisanki żółte i czerwone, brązowe, różowe, szare, posrebrzone. 5 (www.pedagogonline.pl). Pytania sprawdzające zrozumienie tekstu.

C) Zabawa w „skojarzenia” – dzieci podają jak najwięcej słów, które kojarzą im się z nazwą Świąt Wielkanocnych.

D) Rozmowa kierowana na temat Świąt Wielkanocnych.
Omówienie zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi w polskich domach. Na planszach nauczyciel pokazuje uczniom różne przedmioty związane z Wielkanocą i omawia ich znaczenie.

E) Wspólne przygotowanie wielkanocnego koszyczka.
Co włożymy do koszyczka? Na stole są porozkładane różne rzeczy (drewniane pisanki, marchewka, baranek, piłeczka itp.), dzieci decydują, jakie rzeczy trafiają do koszyka.

F) Słuchanie i omówienie wiersza pt. „Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej.
Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty. W borówkowej zieleni listeczków skrzydlatych lukrowana baba rozpycha się na nim, a przy babie – mazurek w owoce przybrany. Palmy – pachną jak łąka w samym środku lata. Siada mama przy stole, a przy mamie tata. I my. Wiosna na nas zza firanek zerka, a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka. Wpuścimy wiosnę. Niech słońcem zabłyśnie nad stołem w wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe (www.pedagogonline.pl).

Pytania do wiersza:

  • Co znajdowało się na wielkanocnym stole?
  • Kto usiadł do stołu?
  • Jaka pora roku wystąpiła w wierszu?

G) Praca w zeszycie – zapis tematu lekcji i daty. Wklejenie wiersza do zeszytów. Rozdanie kolorowanek, pisanek do pokolorowania i wklejenia. Budowanie prostych opisów pisanek.

H) „Wielkanocne obrazki” – zabawa dydaktyczna. Odczytywanie prostych zdań i przyporządkowanie ich do poszczególnych obrazków, praca w grupach.

I) Wykonanie pracy plastycznej – wycinanie z według szablonu wielkanocnych koszyczków z papieru, kolorowanie plastikowych jajek mazakami i układanie ich do wcześniej zrobionych papierowych koszyczków.

J) Podsumowanie i zakończenie zajęć – wykorzystanie gotowych kart pracy. Nauczyciel dziękuję uczniom za aktywność i udział w zajęciach. Na zakończenie rozdaje dzieciom wybrane przez siebie karty pracy z wielkanocnymi ćwiczeniami na zadanie domowe.

Zajęcia kończymy w miłej atmosferze złożeniem sobie życzeń świątecznych.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Bibliografia:

Idź do oryginalnego materiału