Sigma – Młodzieżowym Słowem Roku 2024

kuriernauczycielski.pl 3 dni temu

Rozstrzygnięto dziewiątą edycję plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. W internetowym głosowaniu dużą przewagą głosów zwyciężyło słowo sigma. Podium uzupełniły słowa azbest i czemó.

W pierwszym etapie plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN nadesłano tysiące propozycji do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Jak zauważyli organizatorzy, internauci znów pokazali, jak żywa, różnorodna i zabawna jest polszczyzna młodych. Pojawiły się słowa zarówno związane z mediami i grami, jak i te pochodzące z codziennych rozmów i żartów. Ostatecznie jury wyłoniło finałową dwudziestkę słów. Do 30 listopada br. można było na nie głosować online.

Podczas finałowej gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (10 grudnia) ogłoszono, iż Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało słowo sigma, które zdobyło uznanie ponad 20 tys. głosujących. Sigma to słowo, które mocno zakorzeniło się w młodzieżowym slangu, sygnalizując niezależność, mądrość i siłę. Opisuje osobę, która wyróżnia się pewnością siebie, konsekwencją w działaniu i wiernością swoim zasadom, budząc podziw i szacunek otoczenia.

– Słowo zdobyło wielką popularność, ma dobrą aurę, jest pozytywne, potrafi oddać szacunek, ale też ma dostojne brzmienie. To w końcu nazwa osiemnastej litery alfabetu greckiego, ale też standardowy znak sumy wielu składników. Jednak młodzieżowa potoczność widzi sigmę nieco inaczej – jako osobę mądrą, silną, niezależną, podziwianą i piękną. Ale też skromną, nieafiszującą się ze swoim „egotopem” i licznymi talentami – skomentowała dr hab. Anna Wileczek, przewodnicząca jury, profesor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sigma – jak czytamy w opisach zgłaszających – niczego „nikomu nie musi udowadniać”, bo ma wszystko: „błyszczy w jakiejś dziedzinie”, „wzbudza szacunek przez swój styl bycia”, „propsuje swoją inteligencją i zachowaniem”, „jest nieustraszony i godny podziwu”, „odważny i nowatorski” i w dodatku – jako „człowiek z zasadami” – „wierzy w swoje przekonania i dąży do wyższego celu” – dodaje Anna Wileczek.

Drugie miejsce pod względem liczby oddanych głosów zdobyło słowo azbest, które humorystycznie nawiązuje do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Słowo odnosi się do absurdalnych sytuacji. Sam azbest – trujący i niepalny minerał – symbolizuje coś nierealnego lub nieporadnego. Jak zauważa jury plebiscytu, zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne.

Na trzecim miejscu znalazło się czemó, które zdobyło także nagrodę jury. Słowo oznacza to samo, co w języku ogólnym czemu, wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę bliską czemo. Słowo wzięło się z powielanej na TikToku rozmowy dwóch młodych graczy w Fortnite’a. Jeden z nich mówi drugiemu, iż opuszcza grę w duecie, na co drugi reaguje pytaniem: „Czemu?”, które internauci zinterpretowali jako czemó.

Na gali plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 obecny był prof. Jan Miodek, wybitny językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzący uroczystość wywołał go na scenę jako bezdyskusyjnego… sigmę. – Muszę powiedzieć, iż w tym roku, patrząc na sigmę, azbest i czemó, wygrały słowa – a mówię to jako człowiek nieprzesadnie, ale już dość stary – które znam od kilkudziesięciu lat. Ale słowom tym nadano nowe znaczenia. Wygrały więc w tym roku neosemantyzmy – powiedział prof. Miodek.

(JJ)

1. SIGMA – słowo, które sygnalizuje niezależność, mądrość i siłę. Opisuje osobę, która wyróżnia się pewnością siebie, konsekwencją w działaniu i wiernością swoim zasadom, budząc podziw i szacunek otoczenia.

2. AZBEST – słowo humorystyczne nawiązuje do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Określa absurdalne sytuacje. Symbolizuje coś nierealnego lub nieporadnego.

3. CZEMÓ – słowo oznacza to samo, co w języku ogólnym czemu, ale jest mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę bliską wyrażeniu czemo.

Idź do oryginalnego materiału