
W sobotnie popołudnie w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbył się pierwszy z sześciu Wielkopostnych Wykładów Otwartych. 1700 rocznica Soboru Nicejskiego przyświeca tegorocznym tematom spotkań.
– Wykłady są ciekawą propozycją pogłębienia wiedzy religijnej oraz wiedzy o Soborze Nicejskim – mówi ks. prof. Konrad Glombik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. – Był to pierwszy taki Sobór Kościoła Powszechnego po uznaniu chrześcijaństwa jako religii państwowej, oficjalnej. Usłyszymy w poszczególnych wykładach orzeczenia, które są aktualne po dziś. Do dzisiaj w kościołach wyznajemy wiarę tego soboru. My może choćby tego nie wiemy, ale te wykłady mają nam przybliżyć tą wiedzę czym była Nicea, jaki był przebieg debat i jaka jest aktualność tych orzeczeń.
– Podczas Soboru Nicejskiego dokonano ustalenia daty świętowania Wielkanocy. Orzeczono ostatecznie, iż będzie to niedziela po pierwszej pełni wiosennej. W dniu pańskim Chrystus zmartwychwstał i zesłał Ducha św. i wówczas ustalono datę Wielkanocy. Tekst Credo odmawiany w niedzielę oraz inne uroczystości i jest tekstem, który został zredagowany podczas tego pierwszego synodu – mówi ks. prof. Norbert Widok, wykładowca Patrologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Jest to też tekst, który chciał mieć cesarz Konstantyn na własne, prywatne cele, bo był tzw. pontyfikiem i musiał mieć tekst do wglądu, aby wiedzieć jaka religia wyznaje jaką wiarę. Można powiedzieć, iż cesarz Konstantyn jest tutaj dyrektorem całego zamieszania. Takim inspiratorem z woli Bożej, który zmienił bieg historii po 300-stu latach prześladowań. Przez jego nawrócenie dokonała się zmiana epoki na bardziej wolną, otwartą.
– To bardzo interesujące wykłady i od lat na nie przychodzę. Zawsze człowiek dowie się czegoś nowego. Jednak w tym roku zauważyłam, iż są prowadzone tylko przez księdza. W poprzednich latach zawsze był ksiądz i osoba świecka – mówi Jadwiga Jabłońska z Opola, uczestniczka wykładów. Na pewno kolejny raz poznam historię na nowo i dowiem się czegoś wyjątkowego.
ks. Konrad Glombik, ks. Norbert Widok, Jadwiga Jabłońska:
Po wykładach była okazja do zadawania pytań i rozmów. Kolejny Wykład Wielkopostny 15 marca.
Galeria:






autor: KZL