Solidarność w trosce i słuchaniu

krytykapolityczna.pl 9 miesięcy temu

Na te i wiele innych pytań w najnowszym odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości odpowiadają Justyna Frydrych i Gosia Leszko z Funduszu Feministycznego.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

„Jest listopad 2023 roku. Bardzo czekałyśmy na ten moment. Czy po ostatnich wyborach parlamentarnych kobiety w końcu przestaną być prześladowane przez władzę i zaczną być słuchane? Czy na pełne nadziei »Usłysz nas!« wrzucone do urny 15 października odpowiedź zabrzmi w końcu »Słyszymy Was«?” – takie pytania zadają sobie przedstawicielki Funduszu Feministycznego.

To organizacja, która od 2018 roku wspiera aktywizm na rzecz kobiet i osób LGBT+ w Polsce, a 27 listopada br. ruszyła z kampanią zatytułowaną właśnie Słyszymy Was. Pokazują w niej, jak intersekcjonalizm i siostrzeństwo realizują się w praktyce.

W nowym odcinku Nie ma przyszłości bez równości Paulina Januszewska rozmawia z członkiniami FemFundu Gosią Leszko i Justyną Frydrych na temat akcji. Wspólnie próbują stworzyć charakterystykę polskiego feminizmu, zastanawiają się, jak słuchać, żeby usłyszeć, oraz co zrobić, by nie wpaść w pułapkę przemocowej zbawczyni, gdy naprawdę chce się komuś pomóc.

Dyskusji towarzyszy twórczość bell hooks – autorki krytycznej teorii feministycznej, opartej na intersekcjonalizmie. Zapraszamy do wysłuchania.

Raport Jest opresja jest opór

Gosia Leszko – w FemFundzie zajmuje się grantami, zwłaszcza Pogotowiem Feministycznym oraz dłuższą współpracą z grupami po zrealizowaniu MiniGrantu. Na co dzień dba o to, by kasa na feminizm gwałtownie i sprawnie trafiała tam, gdzie trzeba, a poza tym rozwija relacje z Grantobiorczyniami, czyli dużo rozmawia przez telefon. Jest też członkinią zarządu FemFundu. Sercem w pół drogi między aktywizmem i edukacją – przez wiele lat pracowała jako trenerka antydyskryminacyjna i zajmowała się edukacją na rzecz różnorodności i równości, m.in. w Muzeum POLIN i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Justyna Frydrych – w FemFundzie pracuje w zespole grantowym, gdzie zajmuje się planowaniem programów grantowych, partycypacyjnymi modelami podejmowania decyzji oraz relacjami z Grantobiorczyniami – zwłaszcza w ramach Grantów Mocy i Grantów Feministycznej PoMOcy. Jest również współzałożycielką Funduszu i członkinią Zarządu. Z wykształcenia politolożka, podyplomowo studiowała również gender studies i porozumienie bez przemocy. Pracowała m.in. w Fundacji Batorego, Fundacji Ocalenie, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Swoje doświadczenie aktywistyczne zdobywała w Porozumieniu Kobiet 8 Marca, współorganizując warszawskie Manify, a także w kolektywach działających na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

Idź do oryginalnego materiału