Spędź majówkę z pisarzem

radiokielce.pl 2 tygodni temu

Zwiedzanie dworku Stefana Żeromskiego, ale też poznanie zwyczajów panujących na dawnej wsi oraz gwary ludowej, to tylko część propozycji dla miłośników pisarza oraz osób, które chcą w interesujący sposób spędzić majówkę.

Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach zapowiada, iż majówka tutaj będzie trwała pięć dni.

– To jest odpowiedź na zapotrzebowanie nie tylko mieszkańców gminy Masłów, ale przede wszystkim turystów, którzy w majówkę uwielbiają odwiedzać Żeromszczyznę – mówi.

Wyprawa w przeszłość

Już 1 maja, o godz. 12.00 rozpocznie się wyjątkowe spotkanie w dworku w Ciekotach. Jak mówi dyrektor „Szklanego Domu”, jego tematem będą „Zwyczaje dworów i wsi czasów Żeromskiego”.

– Będzie o nich mówić dr Alicja Trukszyn, znakomita etnolożka, folklorystka, autorka książek popularyzujących kulturę ludową. Będzie opowiadać, jak wyglądały zwyczaje świętokrzyskiej wsi, ale także dworów w czasach Stefana Żeromskiego. Oczywiście przez cały dzień będzie można zwiedzać dworek, ale o godz. 12.00 będzie to specjalne, kameralne spotkanie – zaznacza.

Także w samo południe rozpocznie się spotkanie pod hasłem „Tak mówili w Ciekotach 100 lat temu – o gwarze czasów Żeromskiego”. Poprowadzi je również dr Alicja Trukszyn. Wojciech Purtak zapowiada, iż będzie można się dowiedzieć, jak mówiono na świętokrzyskiej wsi.

– Jak Stefan Żeromskie porozumiewał się z mieszkańcami Ciekot, ale też innych, okolicznych wiosek. A tuż to spotkaniu zaprosimy na specjalne, poszerzone zwiedzanie dworku Stefana Żeromskiego – mówi.

Alicja Trukszyn to kulturoznawczyni, etnolożka, folklorystka, propagatorka historii i obrzędowości ziemi świętokrzyskiej. Jej praca doktorska pt. Studium kulturowo-językowe wybranych obrzędów przejścia (na przykładzie wsi okolic Łyśca), której promotorem był dr hab. Stanisław Cygan, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, została bardzo ciepło przyjęta w świecie nauki. Przez ponad 20 lat pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach – była jurorką w ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej, konsultantką merytoryczną zespołów folklorystycznych, autorką książek. Mimo przejścia na emeryturę w 2023 roku nie zwalnia tempa – przez cały czas pisze artykuły, książki i wykłada na uczelniach.

Na zdjęciu: Dr Alicja Trukszyn, folklorystka – popularyzatorka historii i obrzędowości Ziemi Świętokrzyskiej / Fot. Sebastian Kalwat – Radio Kielce

Wędrówka z wyjątkowym przewodnikiem

Dworek będzie można zwiedzić także w piątek, 3 maja, o godz. 12.00. Jak podkreśla Wojciech Purtak, takie oprowadzanie kuratorskie odbywa się tylko raz w roku, a tym razem przewodnikiem będzie Kazimiera Zapałowa.

– Raz do roku Kazimiera Zapałowa, kustosz dworku zbiera grupę i opowiada o wszystkich skarbach, tajemnicach dworku, bo przecież nikt, tak jak ona, nie zna tego dworku. Proszę sobie zarezerwować czas – zachęca.

Finał z dobrą nutą

Wojciech Purtak zapowiada, iż w sobotę, 4 maja, o godz. 16.00, przed kapliczką na Żeromszczyźnie odbędzie się inauguracja tegorocznych „Śpiewów majowych”.

– To jest nawiązanie to tradycji śpiewania nabożeństw majówkowych organizowanych przez Franciszkę Józefę Żeromską, czyli matkę Stefana Żeromskiego. U nas taka piękna kapliczka nad brzegiem stawu jest odtworzona i przy niej w każdy weekend będziemy śpiewać pieśni maryjne. Jako pierwszy zaśpiewa Chór Masłowianie – zdradza.

Kolejne śpiewy odbywać będą się w każdą sobotę i niedzielę maja o godz. 16.00 (z wyjątkiem 5 maja).

Wojciech Purtak mówi, iż majówka zakończy się z przytupem, ponieważ w niedzielę, 5 maja, o godz. 11.00, w amfiteatrze rozpoczną się powiatowe eliminacje do 48. Buskich Spotkań z Folklorem. Wystąpią najlepsi z najlepszych z gmin powiatu kieleckiego: Bieliny, Bodzentyn, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Nowa Słupia, Piekoszów, Strawczyn, Zagnańsk.

– Prawie 40 podmiotów wykonawczych będzie się starać o to, by wystąpić w finale tego najstarszego w regionie konkursu promującego muzykę ludową, więc od godz.11.00, przez kilka godzin, Żeromszczyzna będzie tętniła kulturą ludową powiatu kieleckiego – zapowiada.

Bilety w cenie 22 zł (normalny), i 18 zł (ulgowy) na każdy z dni majówki można rezerwować pod numerem telefonu: 41 311 21 28 lub mailowo: szklanydom@maslow.pl (w cenie zwiedzanie dworku z przewodnikiem). Liczba miejsc jest ograniczona.

Na wydarzenia 4 i 5 maja wstęp jest wolny.



Idź do oryginalnego materiału