Dobiegła końca piąta edycja rysunkowo-malarskiego pleneru zimowego pod tytułem „Spotkania z architekturą Opola i Opolszczyzny”. Wydarzenie organizowane jest przez Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Opole, Opolską Okręgową Izbę Architektów RP oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Spotkanie łączące twórczość architektów malujących z malarzami trwało od 4 stycznia.
– Opole jest pięknym plenerem. Można pokazać i życie, i zabytki i jakieś interesujące elementy przestrzeni a przede wszystkim kolorystykę tego miejsca. Z roku na rok inspiracji nie brakuje – uważa Zbigniew Bomersbach, kurator pleneru.
– Spotykamy się po to, by pokazać piękno naszego miasta i całego regionu. Bogactwo architektury i krajobrazu. To wszystko uczestniczący w plenerze artyści próbowali przez czas jego trwania przelać na papier i płótna techniką akwarelową, szkicem, gwaszem czy farbą olejną. Moje prace przedstawiają przede wszystkim Muzeum Wsi Opolskiej – opowiada Marek Synowiecki, architekt i nauczyciel w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu.
– Nie konkretyzowałbym tego, co namalowałem, ponieważ chodziło o to, by zostawić emocjonalny ślad, przekazać wielowarstwowość historii. Wszyscy uczestnicy pleneru, w mojej opinii, starali się uchwycić atmosferę miasta, regionu – mówi Andrzej Filipowicz, artysta z Białegostoku.
– W tym roku były swego rodzaju ograniczenia, jeżeli chodzi o kolorystykę prac – czerń, biel, brąz i zieleń, ale odkrywa to nasze możliwości rysunkowe, czy malarskie. Fascynuje mnie sztuka ludowa, portret i architektura drewniana, więc moje prace przedstawiają Muzeum Wsi Opolskiej – dodaje Jarosław Drążek, który w plenerze uczestniczył po raz czwarty.
– Uważam, iż pomysł, by tworzyć prace monochromatyczne w brązach i zieleniach był trafiony. Prace są na bardzo wysokim poziomie i faktycznie oddają ducha i piękno naszego miasta – uważa Dorota ze ZPAP PSU Opole.
Wernisaż wystawy poplenerowej zaplanowano 21 stycznia o godzinie 17.00 w Galerii Zamostek w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4. Ekspozycja dostępna będzie do 31 stycznia.
Zbigniew Bomersbach, Marek Synowiecki, Andrzej Filipowicz, Jarosław Drążek, Dorota
Autor: Anna Kurc