22 i 23 marca Uniwersytet Warszawski był gospodarzem spotkania rektorów uczelni zrzeszonych w sieci LERU-CE7. W trakcie wydarzenia rozmawiano m.in. o rozwoju infrastruktury badawczej i bezpieczeństwie badań naukowych.
Spotkanie rozpoczęło się 22 marca w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CNBCh) UW. Zgromadzonych gości przywitał prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, oraz prof. Ewa Bulska, dyrektor CNBCh UW.
– Dyskusja o szkolnictwie wyższym w Europie jest bardzo istotna. Współpracujemy z innymi uniwersytetami w ramach różnych konsorcjów, w tym w Sojuszu 4EU+. Mamy wspólne problemy związane m.in. ze wsparciem finansowym ze strony państwa. Razem mamy jednak większe szanse na sukces. Aktywność dużej wspólnoty akademickiej, np. jeżeli chodzi o wspólne aplikowanie o granty, jest silniejsza niż jednego uniwersytetu. Chcemy w dalszym ciągu rozwijać naszą współpracę w ramach CE7 oraz umacniać partnerstwo z LERU. Odnosi się to także do zapraszania studentów i pracowników z innych uniwersytetów do przyjazdu na UW – powiedział rektor UW.
Pierwszego dnia rozmowy dotyczyły przede wszystkim rozwoju i zarządzania infrastrukturą badawczą na przykładzie uczelni partnerskich. Perspektywę Uniwersytetu Warszawskiego przedstawili Konrad Zawadzki, zastępca dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, oraz prof. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego.
W swoim wystąpieniu Konrad Zawadzki przedstawił historię Kampusu Ochota, omówił modele ośrodków badawczych istniejących na UW oraz odniósł się do kwestii utrzymywania i udostępniania infrastruktury badawczej na przykładzie CNBCh. Zwrócił także uwagę na pozytywną rolę centrów badawczych w motywowaniu naukowców do współpracy z biznesem. Prof. Obłuski zaprezentował innowacyjne podejście do infrastruktury badawczej w naukach humanistycznych i społecznych.
Druga część spotkania poświęcona bezpieczeństwu badań naukowych oraz zmianom w międzynarodowej polityce ryzyka i ewaluacji (RI&E) odbyła się 23 marca na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Zagadnienia te przedstawili prof. Kurt Deketelaere z Sekretariatu Generalnego LERU oraz Mirko van Muijen z Departamentu Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej.
W wydarzeniu wzięli udział także prof. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, a także przedstawiciele Centrum Nowych Technologii UW oraz Biura Międzynarodowych Programów Badawczych.
Liga Europejskich Uniwersytetów Badawczych (LERU) jest siecią dwudziestu czterech czołowych uniwersytetów badawczych z dwunastu państw europejskich. Uczelnie członkowskie LERU kładą nacisk na humanizację w edukacji, wiedzę popartą badaniami jako podstawę innowacji w społeczeństwie, szeroką promocję badań naukowych widzianą jako szansa na modyfikację działań w kontekście pojawiających się możliwości i sytuacji problemowych.
W 2016 roku sieć LERU rozpoczęła ścisłą współpracę z siedmioma czołowymi Uniwersytetami Europy Środkowej (CE7), wśród których znajdują się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Belgradzki (Serbia), Uniwersytet Lublański (Słowenia), Uniwersytet Zagrzebski (Chorwacja), Uniwersytet w Tartu (Estonia), Uniwersytet Karola (Czechy) oraz Uniwersytet Loránda Eötvösa (Węgry).
Zrzeszone w sieci uczelnie dążą do poprawy warunków studiowania i prowadzenia badań naukowych w całej Europie, wzmocnienia współpracy naukowo-dydaktycznej oraz uświadamiania roli uniwersytetów badawczych rządom państw i politykom.