Sprawa ferii jesiennych. Ministra edukacji zabiera głos

zachod.pl 3 godzin temu

Nie zmieniamy niczego w systemie feryjnym – podkreśliła w poniedziałek (24 lutego) w Krakowie minister edukacji Barbara Nowacka, dementując tym samym – jak to określiła – fake newsy o tym, iż ministerstwo rozważa wprowadzenie ferii jesiennych.

Nowacka uczestniczyła w konferencji dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych „Nauczanie jest cool. Jak zadbać o swój dobrostan” zorganizowanej w Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Połowa zmian, o których usłyszycie, to są bardzo często fake newsy. Ja np. dowiedziałam się niedawno o feriach jesiennych, które podobno ministerstwo zamierza proponować. To jest nieprawda. Nie zmieniamy niczego w systemie feryjnym. A to, iż ktoś powiedział, a ktoś inny opatrzył zdjęciem ministra, nie oznacza, iż to jest zmiana proponowana przez ministerstwo

– podkreśliła Barbara Nowacka.

Dodała, iż nie będzie zmian dotyczących nauczycieli bez konsultacji z nauczycielami.

– Nie wierzcie we wrzutki medialne

– zaapelowała do pracowników oświaty.

Wynagrodzenia dla nauczycieli

Odnosząc się do sprawy wynagrodzeń, Nowacka poinformowała, iż w marcu na posiedzeniu komisji sejmowej procedowana będzie ustawa wiążąca pensję nauczycieli z wynagrodzeniem średnim krajowym. Jak przypomniała, w 2024 r. nauczyciele dostali już 30-33 proc. podwyżki, ale w jej ocenie nie są to znaczne kwoty.

– Teraz jest poprawa, ale chcę, abyście państwo wiedzieli, iż to absolutnie nie jest ostatnie słowo

– zapewniła.

Mówiąc o konieczności zwiększenia prestiżu zawodu nauczyciela, poprawy warunków jego pracy, zwróciła uwagę na przewidywane zmiany w Karcie nauczyciela, którymi rząd ma się zająć. To zmiany, które – jak mówiła – dobrze zostały przyjęte przez związki zawodowe. Ministerstwo proponuje m.in. nagrodę jubileuszową dla nauczycieli po 45 latach pracy, świadczenia kompensacyjne przedłużone o kolejne 10 lat i poprawę warunków zatrudniania szczególnie nauczycieli wchodzących w zawód. Minister podkreśliła także, iż zminimalizowana powinna zostać biurokracja w szkołach i przyczynić do tego mają się kuratoria oświaty. Kuratorium ma pomagać szkołom m.in. w obszarze prawa pracy. Wśród ważnych kwestii jest ułatwienie startu młodym nauczycielom.

Reforma edukacji

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej 1 września 2026 r. do szkół powinna wejść reforma edukacji wraz z zupełnie nową podstawą programową. Reforma ta, jak zaznaczyła Nowacka, będzie korzystna dla nauczycieli, a na początku będzie dotyczyła klas I i IV szkół podstawowych. Zmiany zostaną wprowadzone w dialogu z rodzicami i z samorządami.

Szefowa resortu wspomniała także o wypaleniu zawodowym nauczycieli i przypomniała, iż ministerstwo organizuje szkolenia i kursy wsparcia zdrowia psychicznego. Jak zaznaczyła, nauczycielowi należy się taka sama, a może i większa, ochrona jak urzędnikowi państwowemu, „bo nauczyciel zajmuje się dobrem najwyższym Rzeczypospolitej, czyli dziećmi”.

– Obiecuję państwu spokój, konsultacje, szacunek i to, iż wasze wynagrodzenia będą rosły

– podsumowała Barbara Nowacka.

Polecamy

LUBUSKIE

Trwa akcja „Oceń Belfra” na Uniwersytecie Zielonogórskim

22 lutego 2025

Po raz kolejny pod koniec semestru, studenci mogą zamienić się miejscami z wykładowcami. Podczas akcji "Oceń Belfra" studenci w anonimowych...

Czytaj więcejDetails

W podstawie programowej dla szkoły podstawowej będą trzy etapy edukacyjne? Jest propozycja

20 lutego 2025

Rusza pilotażowy program „Akademia Bezpiecznego Malucha”

20 lutego 2025

Rządowe laptopy dla szkół: nie za darmo, nie dla wszystkich

11 lutego 2025

Resort edukacji wskazał zawody, które będą szczególnie poszukiwane

1 lutego 2025
Idź do oryginalnego materiału