Sprawdzamy, dlaczego warto studiować na AWF

echo24.tv 2 tygodni temu

— AWF dzisiaj to nie tylko wychowanie fizyczne i nauczyciel wychowania fizycznego. Myślę, iż AWF dzisiaj to przede wszystkim uczelnia komplementarnie przygotowująca różnych kandydatów i studentów do wejścia na rynek pracy. Zarówno w branży beauty, mówimy o kosmetologii, terapia zajęciowa, fizjoterapia, ale też menedżer sportu, trener, instruktor, specjalista do spraw rekreacji, specjalista do spraw turystyki — podkreśla dr Aneta Stosik, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, AWF Wrocław.

— Misja i strategia tej uczelni jest kreowanie animatorów ruchu, animatorów tak naprawdę zdrowia, animatorów, którzy zajmują się również zapobieganiem, ale też przeciwdziałaniem chorobom. Mamy fizjoterapeutów, mamy obszar sportu, wychowanie fizyczne. Jak ważne, o tym wiemy, bo o tym się coraz częściej mówi. Mamy bezpieczeństwa, więc mówimy również o tym aspekcie, który z punktu widzenia obronności, aspektów militarnych jest dość istotny, bo ten obszar również przygotowuje ludzi pod kątem obronności naszego kraju — wyjaśnia dr hab. Tadeusz Stefaniak, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

— Kierunek nazywa się bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jest to kierunek przeznaczony dla osób, które wiążą swoją przyszłość zawodową ze służbami. Nie tylko ze służbami, ale również z pracą w instytucjach bezpieczeństwa państwa, na przykład w sektorze cywilnym, jako szef ochrony, w centrum zarządzania kryzysowego. Zależy, czy komuś bardziej zależy na tej części administracyjnej, czy jakby w centrum wydarzeń takiej bojowej, nazwijmy to — informuje Michał, student kierunku bezpieczeństwo i porządek publiczny, AWF Wrocław.

— Na naszym stoisku tłumaczymy przede wszystkim, czym jest terapia zajęciowa, bo to pozostało mało znany kierunek w Polsce i pokazujemy, jak czują się osoby z pewnymi niepełnosprawnościami. Można poczuć się jak osoba starsza, z kamizelkami obciążeniowymi, z obciążeniem na nadgarstki i kostki, z ortezami na łokcie i kolana, które ograniczają w pewien sposób nasz ruch — mówi Nataniel, student I roku terapii zajęciowej na AWF Wrocław.

— Mam zaszczyt pracować z młodzieżą, która tutaj u nas będzie studiowała i studiuje w zakładzie masażu. Na pewno naszym atutem ogromnym jest to, iż mamy bardzo dużo zajęć praktycznych, czyli od razu uczymy umiejętności zastosowania teorii w praktyce — mówi dr Iwona Wilk, wydział fizjoterapii, AWF Wrocław.

— Pracuję w katedrze turystyki i rekreacji. Ten kierunek jest adresowany do studentów, którzy w przeszłości chcieliby pracować w branży turystycznej, rekreacyjnej, a więc świadczyć usługi związane z obsługą ruchu turystycznego, z obsługą różnego rodzaju eventów, współpracy z miejskimi ośrodkami sportów i rekreacji — dodaje dr Rafał Wołk, wydział wychowania fizycznego i sportu, AWF Wrocław.

— Interesuje mnie kierunek sport, ponieważ myślę, iż to mi pomoże potem w dorosłym życiu, w karierze na przykład trenera, trenera personalnego, indywidualnego. Chciałbym szkolić młodszych zawodników. Gram w piłkę nożną, więc myślę, iż to będzie też dobra taka praca dodatkowa — mówi Bruno, tegoroczny maturzysta.

— Prowadzę różnorodne zajęcia związane z grami rekreacyjnymi. Między innymi jako przedmiot do wyboru rozpoczynamy wprowadzenie fitness w skaczących butach. Były one początkowo przeznaczone do rehabilitacji sportowców, którzy mieli problemy z kolanami, z kręgosłupem, z biodrami, więc na początku jako element rehabilitacji. Później stwierdzono, iż fajnie by było wprowadzić to jako element do fitnessu i od tamtego momentu te zajęcia adekwatnie rozpowszechniły się wszędzie — podkreśla dr Zofia Niekurzak, katedra rekreacji i turystyki, AWF Wrocław.

— Program jest bardzo obszerny, wszystkie zajęcia są prowadzone bardzo dokładnie. Wykładowcy dbają zarówno o zaplecze techniczne, ale też bardzo dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, więc i technika, i wiedza w pigułce, wszystko jest super — mówi Zuzia, studentka ii roku kosmetologii na AWF Wrocław.

Jak obserwujemy naszych studentów, to naprawdę pięknie się przeistaczają w ludzi, którzy najpierw nie wierzyli w swoje umiejętności, byli zdystansowani, a później z każdym rokiem nabierają tej pewności, nabierają umiejętności, mają wiedzę, którą już potrafią zastosować — podkreśla dr Iwona Wilk, wydział fizjoterapii, AWF Wrocław.

— Możliwości są duże. jeżeli chodzi o samych studentów przeogromne, bo mogą realizować tutaj wszystkie swoje możliwe pasje, począwszy od pasji sportowych poprzez pasje naukowe — mówi dr hab. Tadeusz Stefaniak, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

AWF dzisiaj to jest nowa jakość, nowe wyzwania, nowe możliwości i myślę, iż tym przyciąga AWF dzisiaj — dodaje dr Aneta Stosik, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, AWF Wrocław.

Idź do oryginalnego materiału