Województwa podkarpackie i lubelskie przodują pod względem liczby nowych strzelnic, wybudowanych w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Wschodnie regiony Polski wyróżniają się na tle innych województw, co może mieć związek z ich bliskością do terenów objętych konfliktem zbrojnym. Dzięki inwestycjom w strzelnice wirtualne, pneumatyczne i klasyczne, Polska rozwija edukację strzelecką, szczególnie wśród młodzieży, wzmacniając jednocześnie postawy proobronne i patriotyczne oraz zwiększając zainteresowanie strzelectwem jako dyscypliną sportową.
W latach 2018-2023 w ramach programu „Strzelnica w powiecie” powstało w Polsce łącznie 315 strzelnic, w tym 288 wirtualnych, 22 pneumatyczne i 5 klasycznych. Największe tempo budowy zaobserwowano w ubiegłym roku, kiedy to oddano do użytku aż 163 nowe obiekty. Program, realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zapewnia wsparcie finansowe do 80 proc. kosztów inwestycji, umożliwiając jednostkom samorządu terytorialnego budowę, remonty oraz utrzymanie strzelnic. 17 września minął kolejny termin składania wniosków o dofinansowanie, co oznacza, iż to nie koniec nowych inwestycji tego typu na mapie Polski.
Najwięcej obiektów powstało w województwach podkarpackim i lubelskim, gdzie łącznie zbudowano 31 i 28 strzelnic wirtualnych. Dodatkowo na Podkarpaciu działają dwie strzelnice pneumatyczne i jedna klasyczna, zaś w Lubelskiem cztery pneumatyczne. Wysoka liczba nowych inwestycji w tych regionach może wynikać z ich specyficznego położenia geopolitycznego, blisko granicy z Ukrainą, gdzie wciąż trwa wojna. Wschodnie województwa Polski, poprzez liczne inwestycje w edukację strzelecką, mogą wzmocnić zdolności obronne mieszkańców oraz rozwijać kompetencje w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią. Liczba obiektów wskazuje, iż dostrzegają potrzebę przygotowania ludności cywilnej do ewentualnych zagrożeń, gdyż umiejętności związane z bronią mogą być najważniejsze w sytuacji kryzysowej.
Wirtualne strzelnice odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie
Dominująca liczba strzelnic wirtualnych (288 na 315 wszystkich obiektów) świadczy o rosnącej popularności tej formy szkolenia. Dzięki zaawansowanym systemom trenażerowym, takim jak WISŁA od Milisystem S.A, wirtualne strzelnice umożliwiają realistyczne symulacje treningów strzeleckich w bezpiecznych warunkach, bez potrzeby używania amunicji. Są to rozwiązania szczególnie atrakcyjne dla mniejszych miejscowości, które mogą mieć kłopot z lokalizacją odpowiednich terenów pod klasyczne strzelnice.
Jak podkreśla Jan Kempara, generał dywizji WP w stanie spoczynku i prezes Milisystem S.A.: „Jednym z kluczowych elementów wspierających program «Strzelnica w powiecie» jest trenażer strzelecki WISŁA. Dzięki niemu szkoły i ośrodki szkoleniowe mogą prowadzić zajęcia w pomieszczeniach zamkniętych, wykorzystując specjalistyczne repliki broni emitujące wiązki laserowe. Tego typu zajęcia, możliwe do realizacji w przystępnej formie dla szerokiej grupy odbiorców, są nie tylko bardzo realistyczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Co więcej, pozwalają na symulowanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz zastosowanie różnorodnych scenariuszy, takich jak strzelanie logiczne. Z powodzeniem służą w nauce cywilów jak i żołnierzy”.
Edukacja strzelecka w szkołach bez taryfy ulgowej
Od września br. wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce obowiązują zajęcia strzeleckie w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Dzięki nowym inwestycjom w strzelnice, placówki oświatowe zyskują dostęp do nowoczesnych technologii treningowych, które pozwalają młodzieży zdobywać umiejętności strzeleckie w bezpieczny sposób i pod okiem doświadczonego instruktora. „Edukacja dla bezpieczeństwa rozwija nie tylko zdolności techniczne, ale i cechy charakteru, takie jak dyscyplina, koncentracja czy precyzja, które są istotne nie tylko na strzelnicy, ale także w życiu codziennym” – mówi Marian Ślimak, były oficer JW GROM i dyrektor zarządzający w Milisystem S.A.
Program „Strzelnica w powiecie” oraz równolegle realizowany „Program upowszechniania strzelectwa na lata 2023-2025”, wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, dążą do promowania aktywności fizycznej i strzelectwa wśród młodzieży. Inwestycje w infrastrukturę strzelecką oraz programy edukacyjne mają na celu budowanie postaw proobronnych, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wschodnie województwa mają szansę stać się pionierami w zakresie edukacji strzeleckiej, promując jednocześnie wartości patriotyczne, jak i obronne wśród swoich mieszkańców, w tym młodego pokolenia.
Agencja Pełka i Partnerzy