Studenci i pracownicy Akademii Tarnowskiej odnoszą kolejny sukces w stratosferze

miastoiludzie.pl 2 dni temu

Misja stratosferyczna BEM 2 zakończona sukcesem! 8 czerwca 2024 roku studenci i pracownicy Akademii Tarnowskiej po raz kolejny wysłali balon stratosferyczny w górne warstwy atmosfery. Misja BEM 2, podobnie jak jej poprzedniczka BEM 1, okazała się ogromnym sukcesem.

Głównym celem misji było wyniesienie w stratosferę ładunku z urządzeniami pomiarowymi i kamerą GoPro, przekazanie obrazów i danych telemetrycznych na Ziemię oraz przetestowanie prototypu satelity CanSat zbudowanego przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.

Start balonu nastąpił o godzinie 9:55 z kampusu Akademii Tarnowskiej. Ładunek wzniósł się na wysokość 34 205 metrów n.p.m., z której kamera GoPro zarejestrowała ponad 2,5 godziny zapierających dech w piersiach widoków. Nadajnik SSTV przesyłał obrazy przygotowane przez studentów, pracowników Akademii Tarnowskiej i I LO w Tarnowie, które były odbierane przez radioamatorów w całej Polsce, a choćby w Ukrainie i Serbii. Dwie przeprogramowane radiosondy RS41 i M20 przesyłały dane telemetryczne, w tym pomiary temperatury, ciśnienia i wilgotności. Prototyp satelity CanSat pomyślnie wykonał pomiary ciśnienia atmosferycznego, temperatury, wysokości, parametrów żyroskopowych i przyśpieszenia liniowego. Balon wylądował bezpiecznie na spadochronie w okolicy Rzeszowa o godzinie 12:50. Ładunek został odzyskany, a zebrane dane są w tej chwili analizowane.

Tarnów/ Sonda stratosferyczna wyleciała z centrum Tarnowa. Dostarczy wielu informacji

Sukces misji BEM 2 to wynik zaangażowania i ciężkiej pracy wielu osób: studentów elektroniki i telekomunikacji z SKNE AMPER, pracowników Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej, dr. inż. Jacka Jasielskiego, uczniów I LO w Tarnowie z drużyny Astra Glorii Homini, mgr Pawła Porębskiego, dr. inż. Roberta Wielgata oraz pozostałych osób i instytucji, które przyczyniły się do sukcesu misji.

Misja BEM 2 to kolejny dowód na wysoki poziom kształcenia i badań naukowych prowadzonych na Akademii Tarnowskiej. Jest to również inspiracja dla młodych ludzi, którzy interesują się nauką i techniką. Więcej informacji o misji BEM 2 można znaleźć na stronie internetowej Akademii Tarnowskiej oraz na kanale YouTube SKNE AMPER. Zapraszamy do śledzenia kolejnych projektów studentów i pracowników Akademii Tarnowskiej!

Idź do oryginalnego materiału