Stypendium Primus na uniwersytecie miało w tym roku pierwszą odsłonę. Za jego organizację odpowiada Fundacja Uniwersytetu Opolskiego (FUO).
– Pomysł na stworzenie Stypendium Primus zrodził się z potrzeby wsparcia młodych, utalentowanych ludzi, którzy często napotykają trudności w dostępie do edukacji wyższej – mówi Sabina Wyrwich-Płotka, prezes zarządu FUO.
– Zauważyliśmy, iż wielu zdolnych studentów z finansowych powodów rezygnuje z dalszej nauki lub nie ma możliwości korzystania z dodatkowych zasobów, które mogą im pomóc w rozwoju – dodaje.
Twórcy nowego stypendium mają nadzieję, iż dzięki wsparciu sponsorów oraz zaangażowaniu partnerów taka finansowa pomoc stanie się impulsem do dalszego rozwoju dla wielu młodych w uczelnianej społeczności.
Stypendium Primus pomaga realizować pasje
Łącznie do pierwszej edycji Stypendium Primus zgłosiło się 186 osób. Po ocenie formalnej pozostało 119 kandydatów. Kapituła spośród nich wybrała 12 laureatów. Są to:
- Agnieszka Dudek,
- Daniel Czyż,
- Estera Pazek,
- Joanna Kocoń,
- Julia Kuc,
- Kacper Kozdraś,
- Krzysztof Jadczak,
- Łukasz Łukasik,
- Nikola Wroza,
- Oliwia Doszczak,
- Paulina Musiał,
- Zuzanna Wiśniewska.
– Jestem wolontariuszką, społeczniczką i aktywistką. Te słowa wyrażają moją tożsamość. Cieszę się, iż nagrodzono mnie właśnie za działalność prospołeczną, którą prowadzę od dwóch lat na uczelni – przyznaje w rozmowie z „O!Polską” Zuzanna Wiśniewska, studentka trzeciego roku prawa.
Na co dzień jest sekretarzem Samorządu Studenckiego UO, członkinią komisji dyscyplinarnej nauczycieli akademickich i komisji ds. oceny jakości kształcenia. To inicjatorka i ambasadorka autorskiej kampanii #JaworznUO, poświęconej zwiększaniu świadomości prawnej i edukowaniu młodzieży.
Kieruje się maksymą „bój się i rób”, bo po drugiej stronie strachu są spełnione marzenia
Jakie były wymagania
– Zgodnie z regulaminem, warunki do zdobycia stypendium to m.in. średnia 4,5 oraz co najmniej jedna aktywność w pozostałych obszarach: aktywności naukowej, społecznej, nagrody, dodatkowe aktywności – opisuje Sabina Wyrwich-Płotka.
W tym roku wnioski były mocno zróżnicowane z uwagi na różnorodność kierunków studiów. – Kapituła bardzo skrupulatnie przyglądała się wszystkim kandydaturom – podkreśla pani prezes.
W skład kapituły weszli:
- prof. dr hab. Marek Masnyk (były rektor UO),
- dr Sabina Wyrwich-Płotka (prezeska zarządu Fundacji UO),
- Wioletta Różańska (członkini Rady Fundacji UO),
- Aleksandra Dąbroś (recruitment and training manager w Biurze Podróży „Itaka”),
- Marcin Jaworski (wspólnik w firmie GTV Bus),
- Łukasz Rudziewicz (prywatny darczyńca),
- Katarzyna Hyży (studentka Wydziału Prawa i Administracji UO).
I tak pod uwagę brane było zaangażowanie we wszystkich obszarach wynikających z regulaminu, chęć rozwoju, poszerzenia wiedzy. – Kapituła przyglądała się również jaka była motywacja studentów – dopowiada szefowa FUO.
Zwycięzcy otrzymali jednorazowe stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły ze środków 11 firm i Fundacji UO.
Już dziś można pracować na stypendium Primus
Druga edycja Stypendiów Primus już trwa. Wsparcie będzie przysługiwać za rok akademicki 2024/2025.
– Rozszerzyliśmy je o doktorantów. Studenci pracują cały rok akademicki na to stypendium – podkreśla Sabina Wyrwich-Płotka.
– Przez ten czas motywujemy i zachęcamy do udziału. Przede wszystkim jednak to dobre wyniki w nauce i chęć rozwoju, naszych 12 laureatów jest dowodem na to, iż to wsparcie jest realne i warto o nie zawalczyć – podsumowała.
Szczegółowy harmonogram pojawi się w maju, ale najprawdopodobniej będzie podobny do tegorocznego. Zgłoszenia potrwają do końca lipca lub choćby sierpnia 2025.
Fot. Sylwester Koral, Uniwersytet Opolski
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.