Studenckie wizje a miejska rzeczywistość

doxa.fm 10 miesięcy temu
Fot.: Radio Doxa

Studenci stworzyli projekty na rewitalizację pl. Mickiewicza w Opolu. Od dziś (13.12) do końca tygodnia można zobaczyć w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej architektoniczne pomysły żaków Politechniki Opolskiej. Na wielu planszach znalazły się różne warianty zmiany przestrzeni tego placu, ale wszystkie koncepcje miały wspólny element – zachowanie dotychczasowej struktury zieleni. To zadanie zostało wykonane na zlecenie rady dzielnicy Śródmieście. Jak wspomniała Alicja Wiśniewska, radna miasta Opola, te prace miały pomóc w stworzeniu ogólnego projektu na rewitalizację tej przestrzeni.

– Każda z prac skupia się na różnych potrzebach. Dla nas, jako dla Rady Dzielnicy Śródmieścia, ważne było zaplecze sanitarne, czyli toaleta miejska. Też chcielibyśmy by plac miał swoje naturalne ścieżki – tłumaczy Alicja Wiśniewska, radna miasta Opole.

– Największą pomocą, a jednocześnie wyzwaniem, które stało przed studentami było zderzenie się z formą konsultacji społecznych, czyli z przyszłymi użytkownikami placu oraz z inwestorami. To były osoby, które bardzo dobrze znają ten teren – przyznaje prof. Justyna Kleszcz z Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

– W mojej koncepcji znalazły się elementy związane z twórczością Adama Mickiewicza. Z współwykonawcą projektu skupiliśmy się na wierszach poety. Więc na naszym placu znalazły się cytaty wierszy oraz strefa rekreacyjna – opowiada Natalia, studentka Politechniki Opolskiej i projektantka koncepcji placu.

– Na naszym projekcie w miarę możliwości wyrównaliśmy różne poziomy, które tam teraz występują, tak by wszystkie osoby, które mają problemy z poruszaniem się mogły się tam z łatwością dostać – mówi Dominik, student Politechniki Opolskiej i projektant koncepcji placu.

Dalsze losy studenckich projektów rewitalizacji pl. Mickiewicza będą omówione jutro (14.12) w trakcie Sesji Rady Miasta. Alicja Wiśniewska, radna miasta dodaje, iż w przyszłorocznym budżecie ma się znaleźć 200 tys. zł. na dokumentację tego zadania.

Alicja Wiśniewska, Justyna Kleszcz, Natalia, Dominik:

autor: Sara Rostkowska

Idź do oryginalnego materiału