Stwórz z nami drzewo genealogiczne – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

oswiecimonline.pl 3 godzin temu
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na „Spotkanie z historią” poświęcone badaniu więzów rodzinnych w praktyce. Pierwsze odbędzie się 20 lutego (czwartek) o godz. 17.30. Poprowadzi je dyplomowana genealog Agnieszka Kuś. Wstęp wolny.

Opowieści o naszych przodkach często pojawiają się podczas spotkań z okazji urodzin, imienin, jubileuszy. Sięgamy wówczas po albumy, oglądamy zdjęcia i okazuje się, jak kilka możemy powiedzieć o uwiecznionych niegdyś na fotografiach prababciach i pradziadkach, ich matkach, ojcach, siostrach i braciach.

Najważniejsze pytanie – jak zacząć?

Poszukiwanie rodzinnych korzeni staje się coraz bardziej popularne. W dużej mierze wpływa na to dostęp do internetu. W sieci regularnie pojawiają się kolejne części przeskanowanych stron ksiąg parafialnych, uzupełniane są również różnego rodzaju bazy danych w takich instytucjach jak np. Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich (Arolsen Archive) czy Instytut Pamięci Narodowej.

Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Gdy postanowimy poważnie zabrać się za badanie rodzinnych powiązań, staniemy przed podstawowym pytaniem: jak zacząć?

Na to i na wiele innych pytań 20 lutego odpowie genealog Agnieszka Kuś.

Najtrudniej jest z osobami żyjącymi

Agnieszka Kuś urodziła się i mieszka w Oświęcimiu. Genealogią zajmuje się od około 7 lat. Jest absolwentką studiów podyplomowych „Genealogia w teorii i praktyce” Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – rocznik 2022/2023. W poszukiwaniach swoich przodków na podstawie odnalezionych metryk dotarła do XVII wieku, natomiast na podstawie zapisów kronikarskich odnalazła przodków w… XV wieku.

– Najtrudniejsze w poszukiwaniach jest uzyskanie informacji od osób żyjących, które niejednokrotnie bądź już nie pamiętają przeszłości, bądź tylko z wiadomych dla nich przyczyn nie chcą mówić o tym, co było – podkreśla specjalistka, która podzieli się również m.in. wiedzą na temat tego, jak i gdzie zbudować drzewo genealogiczne, co to są koperty dowodowe oraz czy warto robić test DNA .

Będzie konkurs z nagrodami

– Każda rodzina ma swoją historię, swoją tajemnicę – ta historia to opowieść o ludziach, dzięki którym jesteśmy, którzy w naszym życiu objawiają się przez nasze cechy charakteru, zachowania, emocje, pasje, talenty aż po nasz wygląd. To niezwykle interesujące odnaleźć w sobie pasję i umiłowanie do danej czynności, a po latach dowiedzieć się, iż nasz przodek zajmował się dokładnie tym samym. Być może w Twojej rodzinie była osoba, która grała w szachy z Albertem Einsteinem? – pyta intrygująco Agnieszka Kuś.

Po spotkaniu organizatorzy przewidzieli dla uczestników konkurs wiedzowy z atrakcyjnymi nagrodami. Jedną z nich będzie indywidualna konsultacja z prelegentką poświęcona zbudowaniu rodzinnego drzewa genealogicznego.

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

„Genealogia. Badanie więzi rodzinnych w praktyce”

20 lutego 2025 r. (czwartek) godz. 17.30

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu

www.muzeumpamieci.pl

WSTĘP WOLNY

Jednocześnie muzeum zaprasza na drugie spotkanie poświęcone genealogii. W jego trakcie uczestnicy poznają praktyczne przykłady poszukiwań więzi rodzinnych przestawione przez lokalnych miłośników historii. Szczególne miejsce w ich opowieściach zajmą mieszkańcy – członkowie ich rodzin pomagający więźniom KL Auschwitz. Termin – 20 marca 2025 r. (czwartek) godz. 17.30. Wstęp wolny.

art. partnerski

Idź do oryginalnego materiału