Pomimo różnych problemów polska nauka w ostatnich latach naprawdę się rozwija, a zainteresowanie tematem rośnie. Świadczy o tym, między innymi, rosnąca popularność medialnych osobowości skupiających się na nauce, czy generalnie obecność tego wątku w nowych mediach. Polska jest w czołówce państw Europy, pod względem procentowej ilości osób studiujących w wieku 20-24 lata. Rodzimi naukowcy i naukowczynie chętnie kontynuują też karierę naukową, zostając doktorami czy profesor(k)ami. Często ten zew do nauki przekłada się na interesujące prace badawcze, a także (czemu poświęcony jest ten artykuł) na innowacje.
Poruszamy ten temat także w kontekście stypendiów. Dla nas jest rzeczą oczywistą, iż sukces naukowy nie powstaje w próżni. Według badań Erika Olina Wrighta dzieci osób majętnych mają statystycznie znacznie większą szansę na zostanie innowator(k)ami. Potrzebne jest więc wyrównywanie szans. Tu wkraczają granty, ale także stypendia oraz nasz portal. Cały czas mapujemy i przekopujemy internet, także w poszukiwaniu ciekawych ofert naukowych, które mogą pomóc zrealizować istotny projekt. Sprawdzamy też stypendia zagraniczne, które dla części Polek i Polaków mogą być trampoliną do sukcesu na zupełnie inną skalę. Zarówno na naszej stronie, jak i
sumiennie wrzucamy nowe stypendia i konkursy naukowe, czego dowodem jest ostatnie bogate zestawienie. Być może dzięki niemu czyjaś kariera naukowa ruszy do przodu w Nowym Roku!
Lista osiągnięć
W tym miejscu chcielibyśmy też wspomnieć o Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i ich programie Start. To ciekawa, coroczna lista młodych i wybitnych naukowców. Polecamy się z nią zapoznać! Ponadto polecamy sprawdzić zeszłorocznych laureatów nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przyznawanych za osiągnięcie przełomu w naszej dziedzinie. Nie chcemy się powtarzać, ale równie dobrze nasza lista mogłaby się pokrywać z tą przygotowaną przez Fundację!
Nasza poniższa lista to tylko mały wycinek osiągnięć polskich naukowców i naukowczyń w ostatnich latach. To szansa dla Was, ale też dla nas, żeby poszerzyć swoją wiedzę (nie będziemy udawać, iż jesteśmy ekspertami we wszystkich dziedzinach). Lista ułożona jest przypadkowo, absolutnie nie chcemy porównywać tych osiągnięć. Naszym celem jest popularyzowanie nauki i rzucenie (jeszcze) więcej światła na zdolnych naukowców z różnych branż. Oto niektóre sukcesy polskich naukowców z ostatnich lat:
- Polscy naukowcy i lekarze opisali przypadek 10 pacjenta na świecie z zespołem Ogdena (czyli z ultrarzadką chorobą genetyczną). Chłopiec, u którego zdiagnozowano chorobę, był pacjentem Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Odkrycie kolejnego pacjenta z tym zaburzeniem przyczynia się, zdaniem ekspertów, do istotnego postępu w diagnostyce i leczeniu schorzenia.
- Najstarsze szczątki człowieka na terenie Polski mają ponad 100 tys. lat. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka, które zostały przetrawione przez dużego ptaka – ogłosił w 2018 r. prof. Paweł Valde-Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zespół znalazł szczątki w Jaskini Ciemnej (woj. małopolskie).
- Badania polskiego zespołu pokazały bezpośredni związek między miłością i liczbą dzieci. Okazuje się, iż zaangażowanie w relację z partnerem ma korzystny wpływ na sukces reprodukcyjny. Na przykładzie ludu z Tanzanii m.in. polscy badacze z zespołu prof. Piotra Sorokowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego zbadali, czy w kulturach tradycyjnych pary, które rzeczywiście się kochają, mają więcej dzieci.
- Szansą dla chorych zmagających się z cukrzycą typu 1 może stać się bioniczna trzustka stworzona dzięki biodruku 3D. Zespół polskich naukowców pod kierownictwem prof. Michała Wszoły, przewodniczącego Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, pracował nad stworzeniem sztucznej trzustki od wielu lat.
Osiągnięcia polskich naukowców – różnorodność
To co bardzo rzuca się w oczy jest ogromna różnorodność, Polacy odnoszą sukcesy na bardzo różnych polach. Jesteście gotowi na więcej? Pierwszy punkt w dalszej części zestawienia to nasz cichy faworyt
- Płatność oczami. Daniel Jarząb i jego zespół marzy o tym, by w niedługiej przyszłości płatności były dokonywane z wykorzystaniem naszej własnej tęczówki oka. Za rewolucją stoi cały ekosystem stworzony przez start-up PayEye. Jego szef i współzałożyciel został jednym z laureatów II edycji plebiscytu „Leaders of the Future” organizowanego przez „Forbes” i Range Rovera.
- Profesor Tomasz Dietl jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki, którego praca przyczyniła się do stworzenia zupełnie nowej dziedziny nauki – spintroniki półprzewodnikowej. Jednym z najważniejszych osiągnięć profesora Dietla jest stworzenie teorii adekwatności rozcieńczonych półprzewodników ferromagnetycznych.. To znaczące odkrycie dało naukowcom możliwość pracy nad materiałami, które mają wiele praktycznych zastosowań, np. w nowych technologiach informatycznych i komunikacyjnych.
- Marcin Ratajczak i Patryk Barkowski po dziesięciu latach pracy nad swoim wynalazkiem opracowali najtańszą i najcieńszą, elektroniczną opaskę z ekranem OLED, która w przyszłości pomoże w leczeniu wielu tysięcy osób. Jest to w tej chwili największa innowacja w technice tzw. drukowania światłem. Opaski nazwane Elfami, wyposażone w ekran OLED, będą służyć osobom chorym, regularnie przyjmującym leki, ponadto mają odczytywać daty ważności na produktach spożywczych.
- Małgorzata Hawrot-Paw i prof. Adam Koniusz z Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym tworzą paliwa z…alg. Jak sami mówią było to pięć lat intensywnej pracy. Wszystko wskazuje, iż to może być być przełom, jeżeli chodzi o źródła energii.
Chcemy, by stypendia wspierały polskich naukowców!
Uff, po researchu i (przecież wciąż tylko częściowym!) zapoznaniu się z sukcesami polskich naukowców czujemy mieszankę ekscytacji i podziwu. Niesamowite jest, jak kreatywni są polscy naukowcy, jak wielką pasją i ambicją wykazują się każdego dnia. Bardzo nas ciekawi, jak wielu z tych utalentowanych ludzi skorzystało ze stypendiów – mamy zamiar to sprawdzić i (oby ten plan wypalił!) napisać na ten temat nowy tekst.
Być może artykuł o sukcesach polskich naukowców także dla Was okazał się motywacją. W takim wypadku polecamy natychmiastowe zagospodarowanie tej energii i przejrzenie zestawienia konkursów naukowych – być może jeden z nich będzie trampoliną do sukcesu dla Was! W każdym razie tego Wam życzymy.
Na koniec polecamy dwa inne nasze artykuły: o systemie edukacji w Singapurze oraz na temat szukania darmowych źródeł w internecie.
Chcecie być na bieżąco z zebranymi przez nas ofertami stypendiów, naszymi eksperckimi artykułami i poradami? Najlepiej będzie obserwować nas
dzięki różnych form (karuzele, rolki, stories, posty) dzielimy się wiedzą i dajemy znać co u nas w trawie piszczy.
Sądzisz, iż to co robimy ma sens i podzielasz naszą misję? Zostań naszym patronem na Patronite i pomóż nam docierać z wiedzą o do wszystkich, którzy tego potrzebują!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.
Bibliografia:
Źródła internetowe:
[1] (2023) Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Laureaci Start 2023, https://www.fnp.org.pl/laureaci-start-2023/, Dostępność na 17.01.2024
[2] (2022) Źródło: pulsmedycyny.pl., Sukces polskich naukowców i lekarzy. Opisali 10 ultrarzadki przypadek zespołu Odgena, https://pulsmedycyny.pl/sukces-polskich-naukowcow-i-lekarzy-opisali-10-ultrarzadki-przypadek-zespolu-odgena-1172527, Dostępność na 17.01.2024
[3] (2020) Źródło: naukawpolsce.pl, Współcześni polscy naukowcy, wynalazcy i ich badania, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C80773%2Cwspolczesni-polscy-naukowcy-wynalazcy-i-ich-badania.html, Dostępność na 17.01.2024
[4] (2023) Źródło: plus.gs24.pl, Pięć lat intensywnej pracy i jest. Pokazali jak wykorzystać mikroalgi do produkcji paliwa i to może być przełom, https://plus.gs24.pl/piec-lat-intensywnej-pracy-i-jest-pokazali-jak-wykorzystac-mikroalgi-do-produkcji-paliwa-i-nie-tylko-to-moze-byc-przelom/ar/c1-18145829, Dostępność na 17.01.2024
[5] (2022) Źródło: forbes.pl, Daniel Jarząb chce, żebyśmy płacili oczami, https://www.forbes.pl/przywodztwo/daniel-jarzab-chce-zebysmy-placili-oczami/6nv6918, Dostępność na 17.01.2024
[6] (2023) Źródło: thisisit.edu.pl, Polak ojcem nowej dziedziny nauki, https://thisisit.edu.pl/polak-ojcem-nowej-dziedziny-nauki, Dostępność na 17.01.2024
[7] (2022-2023) Źródło: doz.pl, Trzustka wydrukowana na drukarce 3D, https://www.doz.pl/czytelnia/a17271-Trzustka_wydrukowana_na_drukarce_3D, Dostępność na 17.01.2024
[8] (2015) Źródło: studiaweuropie.eu, Liczba studentów w Europie, https://www.studiaweuropie.eu/s/3829/79372-Liczba-studentow-w-Europie.html, Dostępność na 17.01.2024
Źródła literackie:
[1] (2022) Markiewka Tomasz Szymon, Lewica dla opornych, Wydawnictwo RM
Źródła wideo:
[1] (2023) This Is It – Maciej Kawecki, https://www.youtube.com/embed/O_0JE7g4oEQ&t=1s, Dostępność na 17.01.2024