Święcenia kapłańskie w Opolu [sylwetki diakonów]
- Diakon Daniel Bubik
Pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gościęcinie. Urodził się 17 września 1997 r. Ukończył I LO im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. Pracę magisterską pt. „Jezus jako obrońca godności kobiety. Studium historyczno-krytyczne perykopy J 7,53– 8,11” napisał z teologii biblijnej pod kierunkiem ks. dr. Łukasza Florczyka.
Jego pasje pozateologiczne to motoryzacja. Dzieciństwo spędził na wsi, pomagając rodzicom przy pracach rolniczych i przez cały czas ta praca nie jest mu obca. Chętnie czyta książki o tematyce biologicznej, lubi też wycieczki rowerowe.
– Moje powołanie rozwinęło się w liceum – mówi. – Zawdzięczam to kapłanom, których spotkałem na swojej drodze. Jeden z wikariuszy powiedział mi kiedyś: Widzę w tobie ziarno i dar łaski od Boga. To jest powołanie, to trzeba rozwinąć. Jako licealista angażowałem się jako wolontariusz w hospicjum, co sprzyjało pytaniom o wiarę, sens ludzkiego cierpienia i kryzys wiary. Odkryłem, iż kapłan w takich kryzysach jest bardzo potrzebny jako towarzysz i świadek.
- Diakon Denis Gach
Pochodzi z parafii św. Jakuba Apostoła w Mechnicy. Urodził się 18 kwietnia 1997 r. Ukończył Technikum Gastronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Pracę magisterską pt. „Gościnność Marty i Marii względem Jezusa. Studium historyczno-krytyczne perykopy Łk 10,38-42” napisał z biblistyki pod kierunkiem ks. dr. Łukasza Florczyka.
Jego pasje pozanaukowe to: gotowanie, gastronomia, dietetyka. Chętniej gotuje niż piecze. Lubi pływać, dużo czyta.
– Powołanie odczuwałem od najmłodszych lat – wspomina. – Zaczynałem od „zabawy w księdza”. Wstąpiłem do liturgicznej służby ołtarza, byłem lektorem i ceremoniarzem. Przed egzaminem z matematyki obiecał Panu Bogu, iż jeżeli zda, pójdzie do seminarium. Dotrzymał słowa.
- Diakon Patryk Kontny
Pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Racławiczkach. Urodził się 3 sierpnia 1996 r. Ukończył Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Pracę magisterską pt. „Rozwój liturgii Wielkiego Piątku od Piusa V do Pawła VI” napisał z liturgiki pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Marcina Worbsa.
Interesuje się programowaniem i informatyką. Tworzył strony internetowe.
– O kapłaństwie myślałem już jako dziecko – mówi. – W gimnazjum i w szkole średniej próbowałem z tą myślą walczyć. Zastanawiałem się nad studiowaniem informatyki. Pod koniec czwartej klasy technikum zdecydowałem, iż pójdę do seminarium i na miejscu przekonam się, czy to jest moja droga. Rozeznałem, iż kapłaństwo to jest moja droga. Dziś czuję prawdziwą radość.
- Diakon Paweł Kuchta
Pochodzi z parafii Michała Archanioła w Prudniku. Urodził się 18 listopada 1998 r. Ukończył KO nr 1 im. Adama Mickiewicza w Prudniku. Pracę magisterską pt. „Duchowość kapłańska w świetle książki Kapłan nie należy do siebie Fultona J. Sheena” napisał z teologii fundamentalnej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Andrzeja Anderwalda.
Jego pasje poza teologią to muzyka – słuchanie muzyki, śpiew, gra na gitarze i pianinie. Interesują go nauki ścisłe i przyrodnicze (w szkole uczył się w klasie matematycno-fizycznej. Chętnie gra w tenisa stołowego i siatkówkę.
– Sprawy wiary w Boga były mi bliskie od dzieciństwa – przyznaje. – Fascynowało mnie oglądanie Biblii z obrazkami. W dniu I Komunii Świętej zostałem ministrantem i przez długie lata służyłem przy ołtarzu. Należałem też do grupy młodzieżowej przy parafii. W tej bliskości ołtarza rodziły się pytania o kapłaństwo, o to, na czym polega życie księdza. Z czasem odkryłem, iż sam chciałbym w ten sposób ludziom służyć.
- Diakon Marcin Kujawa
Pochodzi z parafii św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy. Urodził się 14 maja 1992 r. Ukończył I LO im. Mikołaja Kopernika w Opolu. Pracę magisterską pt. „Samarytanin jako przykład braterstwa i miłosierdzia. Studium historyczno-krytyczne perykopy Łk 10, 30-37” napisał z biblistyki pod kierunkiem ks. dr. Łukasza Florczyka.
Jego pasje to astronomia i kosmologia, starał się tę wiedzę pogodzić z wiarą. Bardzo lubi śpiewać.
– Moja droga do kapłaństwa zaczęła się od dzieciństwa, wychowałem się w środowisku ludzi wiary – wspomina. – Babcia zabierała mnie da kapliczki w mojej parafii na majowe i różańcowe nabożeństwa. Zapisałem się do kółka różańcowego. Duży wpływ na moje życie miał także „Dzienniczek” siostry Faustyny. To mi pomogło zbliżyć się do Boga i rozwinąć duchowość eucharystyczną.
- Diakon Krystian Nowak
Pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Łowkowicach. Urodził się 11 marca 1996 r. Ukończył Technikum Logistyczne w Kluczborku. Pracę magisterską pt „Duchowość chrześcijańska w świetle homilii świętego Jana Marii Vianneya” napisał z teologii fundamentalnej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Andrzeja Anderwalda.
Jego pasją jest szeroko rozumiana muzyka – śpiew i gra na akordeonie (uczył się gry na tym instrumencie w szkole muzycznej). Lubi jeździć na rowerze.
– Moje powołanie zaczęło się w dzieciństwie, gdy zaraz po I Komunii św. zostałem ministrantem – wspomina. – Służba przy ołtarzu zajmowała mi wiele czasu i dawała dużo radości. Pomagali mi – realizując swoje kapłaństwo – księża proboszczowie, którzy pracowali w mojej parafii. Byli inspiracją do podjęcia tej drogi. Trochę uciekałem przed powołaniem, podjąłem studia z logistyki na Politechnice Opolskiej. Po roku je przerwałem, wstąpiłem do seminarium i nie żałuję.
- Diakon Krzysztof Renchen
Pochodzi z parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Urodził się 11 czerwca 1991 r. Ukończył Technikum Budowlane w Zespole Szkól Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie. Pracę magisterską pt. „Jezus Chrystus jako uzdrowiciel w oparciu o Homilię na Ewangelię według św. Mateusza św. Jana Chryzostoma oraz Komentarz do Ewangelii według św. Mateusza św. Hieronima ze Strydonu” napisał z patrologii pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Norberta Widoka.
Jest kibicem piłki nożnej i lubi pograć ze znajomymi. Gra w szachy i chętnie czyta artykuły branżowe z budownictwa.
– Moje powołanie było procesem powolnym. Kiedy kończyła się szkoła średnia, wszedłem do kręgu biblijnego i zaangażowałem się w przygotowanie tych spotkań, co pomogło mi zbliżyć się do Boga. Po zakończeniu technikum rozpocząłem naukę w seminarium w 2011 roku – wspomina. – W 2015 roku przerwałem. Studiowałem teologię jako świecki, potem wyjechałem do pracy za granicą. Po pięciu latach – w 2020 wróciłem i przez kolejne trzy lata kontynuowałem formację seminaryjną. Od 2021 pracowałem jako katecheta w Opolu.
- Diakon Marcin Zalewski
Pochodzi z parafii bł. Czesława w Opolu. Urodził się 28 lipca 1997 r. Ukończył Technikum Elektryczne w Opolu. Pracę magisterską pt. „Potrójny wymiar posługi biskupa w świetle obrzędów święceń Soboru Trydenckiego oraz Soboru Watykańskiego II. Studium historyczno-liturgiczne” napisał z liturgiki pod kierunkiem ks. dr. hab. Mateusza Rafała Potocznego, dziekana Wydziału Teologicznego UO.
Interesuje się historią, chętnie czyta artykuły o tej tematyce. Pasjonują go też nauki przyrodnicze, zwłaszcza zwierzęta. Lubi jeździć na rowerze, pływać, słuchać muzyki.
– Pan Bóg zapraszał mnie do kapłaństwa od początku, ja nie zawsze to widziałem – przyznaje. – Zacząłem do zaproszenie zauważać, kiedy zostałem ministrantem – pod koniec gimnazjum. Poważne myśli na ten temat pojawiły się dopiero w szkole średniej, szczególnie na początku klasy maturalnej. Decyzję o wstąpieniu podjąłem po rekolekcjach powołaniowych odbytych w opolskim seminarium kilka miesięcy przed maturą.