W minioną sobotę w miejscowości Biały Ług w gminie Słupia Konecka, po raz kolejny odbyło się święto 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Jest to w tej chwili największe militarne wydarzenie na terenie powiatu koneckiego, które upamiętnia jedną z ostatnich walk ułanów stoczoną 27 października 1944 roku. Jednym z punktów programu była rekonstrukcja historyczna z udziałem kawalerii i pirotechniki.
Uroczystość już po raz piąty odbywa się w tej wiosce. To w tej miejscowości 79 lat temu miała miejsce bitwa, w której oddziały partyzanckie Armii Krajowej pod dowództwem Adolfa Pilcha starły się z siłami niemieckimi. W ich szeregach było zaś kilku ułanów ze wspominanego pułku.
-„Przeniesiemy się do roku 1943, chcemy opowiedzieć o samym początku pułku. Powiem szczerze zawsze mnie denerwują opowieści w niektórych miejscach na ziemi świętokrzyskiej kiedy mówi się „Tu u nas jako pierwsze powstały oddziały partyzancie, były największe”, to co, gdzieindziej były gorsze? mniejsze?, nie ujmując nic żołnierzom Armii Krajowej z okręgu Kielce, to już na początku czerwca powstał 27 Pułk Ułanów, czyli zanim powstało zgrupowanie Ponurego, pułk był choćby od niego większy. Jestem daleki od tego żeby ujmować chwały żołnierzom Ponurego, kochajmy tak samo wszystkich żołnierzy Armii Krajowej. My tu chcemy opowiedzieć o tragicznej walce w 1943 roku, z jednej strony z Niemcami w olbrzymich obławach operacji Hermann, a z drugiej o zdradzie bolszewików, którzy w grudniu tego samego roku podstępnie zaatakowali grupę Armii Krajowej rozbrajając jej część. Na wolności pozostało około 30 ułanów, którzy od tamtej pory prowadzili walkę na dwa fronty” – mówi prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” Dionizy Krawczyński.
By upamiętnić poległych w sobotę w Białym Ługu odbyła się patriotyczna msza święta. Po niej miały miejsce oficjalne obchody święta 27. Pułku Ułanów. Wszyscy czekali jednak na historyczne pokazy i rekonstrukcje. Na oczach licznych widzów odbyła się defilada pododdziałów Wojska Polskiego, a następnie pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej z Radomia.
Ostatnim, kończącym to święto pokazem były rekonstrukcje historyczne walk z udziałem kawalerii i materiałów pirotechnicznych, które po raz pierwszy pojawiły się na tym wydarzeniu.
Warto wspomnieć iż święto 27 Pułku Ułanów planowo powinno się odbyć w tamtym tygodniu, ale ze względu na fakt, iż grupa licząca niemalże 200 harcerzy gości od kilku dni na ziemi świętokrzyskiej wydarzenie zostało przełożone by umożliwić im uczestnictwo w tym wydarzeniu.
Organizatorem święta było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, a współorganizatorami: Gmina Słupia Konecka i 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Patronat honorowy pełnił Wojewoda Świętokrzyski. Na wydarzeniu obecni też byli m.in. wójt gminy Robert Wielgopolan oraz poseł na Sejm RP Mariusz Gosek.
Zdjęcia: