Synergia Tradycji i Designu. Międzynarodowe Warsztaty Rzemiosła i Designu w Rozwoju Społeczności

radiokielce.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Synergia Tradycji i Designu. Międzynarodowe Warsztaty Rzemiosła i Designu w Rozwoju Społeczności


Tradycja staje się przyszłością. Międzynarodowi twórcy spotykają się w Rudkach, by wspólnie tworzyć nową definicję designu zakorzenionego w dziedzictwie. Pośród Gór Świętokrzyskich, w niewielkiej miejscowości Rudki, w Gminie Nowa Słupia rozpoczyna się projekt, który łączy kontemplację przeszłości z projektowaniem jutra. „Synergia Tradycji i Designu” to coś więcej niż warsztaty – to transnarodowa przestrzeń wymiany, współpracy i twórczej regeneracji, w której młodzi projektanci, artyści i badacze z Polski, Ukrainy i Bułgarii wspólnie zastanawiają się nad tym, jak tworzyć odpowiedzialnie, mądrze i lokalnie – w czasach globalnych kryzysów i przemian kulturowych.

Od 27 maja do 3 czerwca 2025 roku Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach zamienia się w laboratorium rzemiosła, designu i dialogu, gdzie przeszłość inspiruje przyszłość, a lokalna kultura staje się punktem wyjścia do międzynarodowych eksperymentów artystycznych. Projekt, dofinansowany w ramach programu SYNERGIE związanego z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej 2025, wpisuje się w aktualne dyskusje o zrównoważonym rozwoju, dziedzictwie i roli sztuki w kształtowaniu wspólnoty. Projekt zakłada twórcze połączenie tradycyjnych technik rzemieślniczych z nowoczesnymi strategiami projektowymi. W warsztatach biorą udział studenci i wykładowcy z czterech uczelni artystycznych: Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK, Polska), Uniwersytetu Św. Cyryla i Św. Metodego w Veliko Tarnovo (UVT, Bułgaria), Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk (LNAM, Ukraina), Dniepropietrowskiego Fachowego Kolegium Kultury i Sztuki (DAC, Ukraina). Zajęcia warsztatowe realizowane są codziennie w pracowniach GOKSiT oraz w lokalnych przestrzeniach kultury w gminie Nowa Słupia. Uczestnicy pracują w obszarach ceramiki, grafiki warsztatowej, haftu, tkaniny artystycznej oraz form multimedialnych i projektowych. Wydarzenia te są otwarte na publiczność, w tym społeczność lokalną i zakładają jej aktywne uczestnictwo, współdziałając z reprezentantami czterech ośrodków akademickich.

Dnia 27 maja o godz. 17:00 w sali widowiskowej GOKSiT w Rudkach odbywa się panel dyskusyjny poświęcony przyszłości wzornictwa zorientowanego na zrównoważony rozwój, czerpanie z lokalnych tradycji i społeczną inkluzję w praktykach projektowych. Do udziału zaproszeni zostają artyści, teoretycy designu, przedstawiciele instytucji kultury oraz sektora kreatywnego. Z kolei 31 maja uczestnicy projektu będą brać udział w wizytach studyjnych w Kielcach i regionie świętokrzyskim, podczas których poznają lokalne dziedzictwo kulturowe oraz dobre praktyki w zakresie edukacji artystycznej i wdrażania innowacyjnych projektów dizajnerskich. W planie wizyt znajdują się: Wydział Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Dizajnu w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni. Spotkania te mają na celu zainspirowanie uczestników do refleksji nad zrównoważonym i kontekstualnym podejściem do projektowania w dialogu z lokalną historią i zasobami kulturowymi.

Finałem projektu jest uroczysta wystawa, otwierana 3 czerwca 2025 roku o godz. 17:00 w GOKSiT w Rudkach, kuratorowana przez dr. Macieja Zdanowicza, artystę i teoretyka sztuki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prezentowane prace stanowią rezultat intensywnej międzynarodowej współpracy i odważnego poszukiwania nowych form dialogu między rzemiosłem a współczesnym projektowaniem. Wystawa ukazuje relacje między tradycją a nowoczesnością, wspólnotą a indywidualnością, przedmiotem a ideą. Bezpośrednio po otwarciu wystawy odbywa się koncert muzyki klawesynowej w wykonaniu artystów związanych z renomowanym Mid Europe Early Music Festival, pod kierownictwem prof. Marka Toporowskiego – jednego z najważniejszych interpretatorów muzyki dawnej w Polsce. W programie znajdują się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Maksyma Berezowskiego i Georga Philippa Telemanna, wykonane na instrumentach z epoki. Subtelne, szlachetne brzmienie klawesynu dopełnia kontemplacyjną atmosferę wystawy, tworząc przestrzeń synestezyjnego doświadczenia sztuki.

Projekt „Synergia Tradycji i Designu” rozwija współczesne praktyki edukacyjne i artystyczne w oparciu o wartości dialogu, wzajemnego szacunku i otwartości, łącząc działania twórcze z refleksją nad dziedzictwem materialnym i niematerialnym oraz jego rolą we współczesnym społeczeństwie.

Lider projektu:

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach

Partnerzy:

  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK, Polska)
  • Lwowska Narodowa Akademia Sztuk (LNAM, Ukraina)
  • Uniwersytet Św. Cyryla i Św. Metodego w Veliko Tarnovo (UVT, Bułgaria)
  • Dniepropietrowskie Fachowe Kolegium Kultury i Sztuki (DAC)

Patronat honorowy:

  • Wojewoda Świętokrzyski, Józef Bryk
  • Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
  • Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
  • JM Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. dr hab. Beata Wojciechowska

Patronat:

  • Fundacja Dom Ukraiński
  • Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko
  • Fundacja Humanitarna Folkowisko

Patronat medialny:

  • TVP Kultura
  • WhiteMAD
  • Radio Kielce
  • Echo Dnia
  • eu
  • Radio Em
  • Grafmag
  • TVP3 Kielce
  • TVP Info

Sponsor:

  • SEMAV Stones Sp. z o.o.

Kontakt:

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach:
Adrianna Kozieł, e-mail: adrianna.koziel@dymarki.pl

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach:
Maciej Zdanowicz, e-mail: maciej.zdanowicz@ujk.edu.pl, tel. 509 711 809


PATRONATY RADIA KIELCE

I Niedziela Z Historią W Tle

49. Buskie Spotkania z Folklorem

Konferencja pn. „Między wsparciem a destrukcją – psychologiczne aspekty funkcjonowania współczesnej rodziny”

II Miejski Konkurs Piosenki Matematycznej

Rowerowy Sztos

Pokaż więcej

Idź do oryginalnego materiału