Szkoła staje się "testowalnią". Nauczycielka uderza w polski system, wprost

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dzieci to nie konie wyścigowe – mówi Marzena Żylińska. Fot. Pexels.com


Szkoła w naszym kraju, w obecnej formie, jest już nie do przyjęcia. Zmieniają się standardy, pedagodzy widzą w uczniu więcej człowieka niż kiedykolwiek. A jednak wciąż wielu z nich całkowicie się pogubiło w kwestii utrzymania równowagi między nauką a testowaniem. O tym, jak ją odzyskać i czy to jest normalne, mówi Marzena Żylińska.


"Wielka 'testowalnia'"


Marzena Żylińska, naukowczyni, współtwórczyni Budzącej się Szkoły publikuje na swoich kanałach filmy, w których odpowiada na wątpliwości rodziców, uczniów. Mówi o błędach klasycznego systemu edukacji, o tym, co może i powinno ulec zmianom.

W jednym z ostatnich postów odniosła się do historii rodziców, którzy piszą o niekończących się sprawdzianach, testach, kartkówkach w szkołach ich dzieci. Rodzice mieli zadawać jej pytania: czy to normalne, iż testów jest tak wiele i uczeń spędza całe dnie w domu, po szkole, w czasie wolnym, na nauce? Odpowiedziała:

A choćby więcej


Żylińska idzie dalej, mówiąc: "Im więcej w szkole sprawdzianów, tym mniej czasu w naukę. Każda kartkówka, każdy sprawdzian, każdy test, to przerwa w nauce".

Oddolny ruch zmiany systemu edukacji, jakim jest Budząca się Szkoła, jest inicjatywą, w której pedagodzy, ludzie, którym zależy, zadają sobie ważne pytania.

Jak mogę wesprzeć ucznia?


Z czego mogę zrezygnować, by szkoła nie była miejscem przykrym?


Jak mogę zobaczyć w uczniu więcej człowieka?


Nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji patrzeć na realne zmiany. Kiedy obserwuję takie oddolne inicjatywy, moja wiara w ludzi rośnie. Oto grono mądrych, wykształconych profesjonalistów, podążających za młodymi ludźmi i ich potrzebami. Ludzie, którym zależy, ludzie, którzy znają najnowsze badania, wytyczne dotyczące dziecięcej psychiki. Ludzi, którzy mówią: "Dzieci to nie konie wyścigowe".

Cieszę się, iż moja córka ma szansę na doświadczanie tych wielkich zmian. Każde dziecko na nie zasługuje.

Idź do oryginalnego materiału