W ramach projektu „Echo Regionu – kreatywnie od wieków!” realizowane są wyjątkowe lekcje w szkołach podstawowych w Słobitach, Tolkmicku, Małdytach oraz Zielonce Pasłęckiej. Warsztaty zorganizowane w kilku blokach tematycznych pozwalają dzieciom i młodzieży z różnych grup wiekowych poznawać i twórczo interpretować bogactwo kultury ludowej regionu.
„Twórcze kąciki ludowe: od idei do realizacji” rozpoczęły cykl zajęć, prezentując techniki projektowania stoisk i pokazów festiwalowych. Uczniowie mają okazję zobaczyć, jak wyglądają ekspozycje podczas lokalnych festiwali, oraz uczą się używania ekologicznych materiałów.
Podczas zajęć pn. „Historie w ruchu” młodzi uczestnicy wcielają się w role aktorów, ożywiając lokalne legendy poprzez improwizację i krótkie spektakle. Zajęcia te rozwijają ich wyobraźnię i umiejętności aktorskie, a także pozwalają tworzyć scenariusze, które zostaną zaprezentowane na kolejnym etapie projektu.
„Słowem malowane” to nowoczesne warsztaty łączące tradycję z nowoczesnością. Uczestnicy opracowują tekst do lokalnych legend, również sami tworzą własne legendy związane z regionem. Używając narzędzi cyfrowych przenoszą swoje prace do Internetu.
„MemoryLab” z kolei pobudza zainteresowanie uczniów lokalną historią i tradycją. Młodzież gromadzi opowieści i zdjęcia, które wspólnie przekształcają w cyfrową kolekcję wspomnień oraz interaktywną mapę online, na której zaznaczają miejsca związane z legendami, opowieściami i regionalnymi zabytkami.
Warsztaty „Kultura wciąż w grze” pozwalają uczestnikom na projektowanie gier planszowych oraz quizów o lokalnych legendach. Dzięki temu młodzież nie tylko rozwija swoje umiejętności projektowania, ale także ma okazję pogłębić wiedzę o tradycjach regionu w kreatywny i angażujący sposób.
Na uczniów czekają jeszcze zajęcia „Rytm regionu”. Po zakończeniu wszystkich zajęć uczestnicy projektu przygotują pokazy artystyczne oraz stoiska, które zaprezentują w swoich szkołach lokalnej społeczności oraz w CSE podczas Festiwalu Kreatywności, który odbędzie się 4-5 grudnia.
Projekt „Echo regionu – kreatywnie od wieków!” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.