Szkoły do reorganizacji

extra.info.pl 2 miesięcy temu

Reorganizacja jaworznickich szkół staje się faktem. Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli trudne, ale potrzebne decyzje w sprawie zmian w siatce szkół.

O konieczności zmian w jaworznickich szkołach mówi się już od dawna, ale ostatnio cały proces nabrał konkretnego kształtu i zdecydowanie przyspieszył. Motorem zmian okazała się informacja sprzed kilku miesięcy o tym, iż budynki przy ulicy Promiennej, w których mieści się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, będą mogły korzystać z ogrzewania tylko do końca 2025 roku. Tauron Wytwarzanie przekazał taką informację zarówno prezydentowi miasta, jak i dyrekcji CKZiU. Dodatkowo sam stan techniczny placówek nie był już najlepszy, uczniowie CKZiU na pewno zasłużyli na lepsze warunki edukacji. Na to nakładają się jeszcze fatalne prognozy demograficzne, o których zresztą już od ładnych paru lat ostrzegali eksperci i specjaliści, także zajmujący się miejską edukacją. Już w tej chwili w wielu placówkach liczba dzieci jest stosunkowo niska, a w kolejnych latach kryzys będzie się tylko pogłębiał, co postawi funkcjonowanie części szkół w obecnym kształcie pod dużym znakiem zapytania.

Pracowali nad planem

Od września ruszyły konsultacje dotyczące planowanych zmian. Zespół konsultacyjny w skład którego weszli m.in. członkowie Komisji Edukacji Rady Miejskiej: Tadeusz Kaczmarek, Mariusz Kowalski, Barbara Ziętek, Przemysław Kawka, Renata Gacek, dyrektorzy szkół, przedstawiciele nauczycieli, rad rodziców i związków zawodowych poszukiwał optymalnych rozwiązań. Ważne były tutaj m.in. kwestie infrastrukturalne, finansowe, techniczne, logistyczne, demograficzne. Po dokonanej analizie zaproponowano możliwość połączenia niektórych szkół z zachowaniem istniejącej struktury oddziałów klasowych. Po licznych dyskusjach powstały projekty uchwał, które w listopadzie trafiły pod obrady Rady Miejskiej. Komisje rady miejskiej ostatecznie pozytywnie oceniły kilka propozycji, nad którymi głosowali radni.

Rozwiązania zamiast emocji

Kwestia reorganizacji szkół – co oczywiście zrozumiałe – może budzić spore emocje, szczególnie wśród rodziców i uczniów szkół, które docelowo mają być przeniesione w nowe lokalizacje i ewentualnie zlikwidowane. Samorząd uczniowski III Liceum Ogólnokształcącego organizował choćby protesty pod Urzędem Miejskim, podczas którego młodzież z tej szkoły sprzeciwiała się planowanej likwidacji placówki i przeniesienia klas do I LO. Tymczasem najmocniej oberwało się uczniom z CKZiU. Jak słusznie zauważyła podczas sesji Rady Miejskiej dyrektor placówki Simona Smugowska, emocje u niektórych osób wzięły górę nad racjonalnymi przesłankami. Z CKZiU zrobiono – szczególnie w internecie kozła ofiarnego, który ma być winien całej sytuacji i na który wylał się wręcz nieprawdopodobny, a zupełnie przecież nieuprawniony hejt.

Podczas sesji Rady Miejskiej głos zabierali przedstawiciele szkół, rodzice, uczniowie, przedstawiciele związków zawodowych. Próbowano bronić istnienia poszczególnych placówek, wyrażano też obawy dotyczące m.in. problemów jakie mogą dotyczyć dzieci po przenosinach do innych budynków. Zapowiadano też dalszą walkę, niezależnie od przyjętych uchwał. Ostatecznie jednak radni, kierując się racjonalnymi przesłankami, niemal jednogłośnie przyjęli kompromisowe rozwiązania, wypracowane podczas długich dyskusji, konsultacji i analiz. Radni z wszystkich praktycznie stron słusznie zauważali, iż zmiany są oczywiście trudne, ale też konieczne i należy je przeprowadzić tak, by były jak najmniej bolesne.

Czas na reformę

Najważniejsza zmiana przyjęta przez radnych dotyczyć będzie szkół należących do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli Technikum nr 5, Technikum nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego, Technikum Energetycznego oraz Branżowej Szkoły I st. nr 5. Trafią one do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących (ZSO) przy ul. Towarowej 61. III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego zostanie zlikwidowane, a uczniowie będą kontynuowali naukę w I liceum Ogólnokształcącym przy ul. Licealnej 3. Podobny los czeka Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Orła Białego, która z budynku ZSO przeniesiona zostanie do budynku Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Ławczanej 12. W ramach ustaleń poczynionych podczas konsultacji zachowana zostanie ciągłość zatrudnienia, a wszyscy pracownicy SP nr 2 zostaną przeniesieni do SP nr 7.

Oczywiście takie zmiany nie zadowolą wszystkich, ale wydają się być uzasadnione. Na pewno cieszyć mogą się uczniowie CKZiU, którzy trafią do lepszych budynków niż, te które dotychczas zajmowali i w znacznie lepszej lokalizacji, która zdecydowanie ułatwi im dojazd. Cieszyć może się też Szkoła Podstawowa nr 7, która ostatecznie nie zmieni nazwy i dalej będzie funkcjonowała pod obecną postacią, a dodatkowo przygarnie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Przyjęcie uchwał intencyjnych to jednak dopiero początek drogi. Na kolejnym etapie o planowanych zmianach w oświacie poinformowani szczegółowo zostaną rodzice, a także Kuratorium Oświaty, które podejmie stanowisko w sprawie zmian.

Tomasz Jewuła, pełnomocnik ds. oświaty i współpracy akademickiej

Przypominamy, iż przegłosowane przez radnych propozycje, nad którymi dyskutujemy z mieszkańcami, uczniami i środowiskiem oświatowym to uchwały intencyjne, nie jest to ostateczna decyzja. Takie działanie w przypadku braku innych rozwiązań, daje możliwość podjęcia dalszych kroków, jak np. zwrócenie się do Kuratorium Oświaty o opinię. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla jednej z największych i najliczniejszych szkół ponadpodstawowych w Jaworznie jest naszym priorytetem, nie zapominamy przy tym o dobru innych uczniów, co staraliśmy się wypracować podczas spotkań zespołu konsultacyjnego oraz spotkań z wszystkimi zainteresowanymi tematem grupami społecznymi.

Idź do oryginalnego materiału