Szydełko w dłoń – chwila relaksu i kreatywności na lekcji wychowawczej w IIC
W miniony piątek mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach, które pozwoliły nam spróbować czegoś zupełnie nowego i kreatywnego.
Nasze wyjątkowe spotkanie poprowadziła pani Magdalena Rawska-Wnęk lekarz stomatologii z wieloletnim doświadczeniem, która od lat z pasją zajmuje się szydełkowaniem. Choć na co dzień dba o zdrowie uśmiechów swoich pacjentów, w wolnym czasie zamienia dentystyczne narzędzia na szydełko i włóczkę.
Pani Magdalena Rawska-Wnęk od kilku lat wspiera organizatorów Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej Hetmanutki, przygotowując kolejne propozycje szydełkowych postaci – lalek – Fridy Kahlo, które jako nagroda publiczności trafiają do zwycięzców w głosowaniu publiczności. Są unikatowe, niepowtarzalne i stanowią niezwykłą pamiątkę dla laureatów tej kategorii konkursu.
Dlaczego szydełkowanie?
Szydełkowanie to coś więcej niż tylko sposób na tworzenie pięknych przedmiotów. To także, jak dowiedzieliśmy się na lekcji, doskonała forma medytacji, pomagająca w relaksie i redukcji stresu.
Powtarzalne ruchy szydełka działają uspokajająco, pomagają skupić się na chwili obecnej i wyciszyć umysł. w tej chwili szydełkowanie zyskuje coraz większą popularność jako forma terapii w walce z napięciem i przemęczeniem.
Ciekawostki o szydełkowaniu
- uniwersalna sztuka: szydełkowanie jest znane na całym świecie i ma długą historię – najstarsze wzmianki o tej technice pochodzą z Jutlandii, a wiek wykonanych zbliżoną do szydełkowania techniką wyrobów szacowany jest na ok. 3100 lat. Szydełko i a zwłaszcza szydełkowanie ma bardzo ciekawą historię, polecamy!
- nie tylko dla babć! Współczesne projekty szydełkowe to modne dodatki, ubrania, a choćby ekologiczne torby czy zabawki. Mówi się, iż szydełkowanie przeżywa swój renesans. Pasjonaci tej techniki mogą dzielić się swoimi dziełami z szerokim gronem odbiorców na całym świecie. Wzrasta liczba miejsc w Internecie poświęconych szydełkowaniu, które oferują tutoriale i inspiracje. To, co kiedyś uchodziło za zajęcie dla starszych pań, teraz stało się modnym hobby, szczególnie wśród młodszych pokoleń, które odkrywają w szydełkowaniu sposób na wyrażenie swojej kreatywności.
- korzyści zdrowotne: badania pokazują, iż szydełkowanie może obniżyć poziom stresu, poprawić nastrój i wspierać koncentrację.
Jak poszło uczniom?
Podczas zajęć nauczyliśmy się podstawowych technik, takich jak robienie łańcuszka czy półsłupków. Dla wielu z nas była to pierwsza styczność z szydełkiem, ale nie brakowało zapału i entuzjazmu. Dobieraliśmy odpowiednie numery szydełek, słuchaliśmy podpowiedzi i pomagaliśmy sobie nawzajem.
„Na początku nie mogłam się połapać, gdzie wbić szydełko, ale po kilku próbach zaczęło mi wychodzić! To naprawdę wciągające” – przyznała jedna z uczennic.
Dlaczego warto spróbować?
Szydełkowanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, który łączy kreatywność z relaksem. Można dzięki niemu stworzyć coś własnoręcznie, a przy okazji oderwać się od codziennych obowiązków.
Uwaga! Może uzależniać!
Dziękujemy pani Magdzie za wspaniałe warsztaty i mamy nadzieję, iż to nie ostatnia taka lekcja w naszej szkole!
Tekst na podstawie informacji zawartych na tematycznych stronach internetowych.