Sytuacja nauczycieli w Polsce nie jest łatwa. Z zawodem tym wiąże się duża odpowiedzialność, a także ryzyko wypalenia zawodowego. Już niedługo jednak mają wejść w życie nowe przepisy, które zmienią wiele obszarów na lepsze. Związany z tym projekt ustawy został przedłożony przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką.
REKLAMA
Zobacz wideo Sławomir Broniarz: Nie ma miejsc pracy dla nauczycieli
Nowelizacja Karty Nauczyciela przyjęta przez Radę Ministrów. Wśród zmian nagrody jubileuszowe dla nauczycieli
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela 8 lipca 2025 roku. Jak dowiadujemy się z rządowego komunikatu, jednym z jej najważniejszych punktów jest zwiększenie wysokości nagrody jubileuszowej dla nauczycieli za 40 lat pracy z obecnych 250 proc. do 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Ponadto wprowadzona zostanie dodatkowa nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. Tym razem nauczycielom z odpowiednim stażem zostanie przyznane 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Więcej zyskają również pedagodzy kończący karierę zawodową. Wysokość odprawy w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne po zmianach będzie równa:
po 10 latach pracy - dwumiesięcznemu wynagrodzeniu,
po 15 latach - trzymiesięcznemu wynagrodzeniu,
po 20 latach - sześciomiesięcznemu wynagrodzeniu.
Co ważne, dotyczy to też osób zatrudnionych w mniejszym wymiarze godzin niż pół etatu. Przed emeryturą natomiast nauczyciele będą mogli skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową. Prawo takie będzie przysługiwać nauczycielom, którym brakuje mniej niż rok do prawa do emerytury. Czego jednak mogą spodziewać się młodsi pracownicy?
Kiedy wchodzą zmiany w Karcie Nauczyciela? Po wakacjach na pedagogów będą czekać nowe zasady
Kolejna ważna zmiana uwzględniona w nowelizacji to skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela początkującego, który rozpoczyna pracę w szkole na umowę na czas określony, z dwóch lat do roku. Po tym czasie zatrudnienie zostanie zmienione na czas nieokreślony, zakładając, iż dany pracownik spełni wszystkie wymagania. Ograniczona zostanie realizacja zastępstw w czasie zajęć obowiązkowych, a godziny zastępstw nie będą mogły być realizowane podczas zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Wyjątek stanowią szczególne sytuacje, przy czym konieczna będzie zgoda nauczyciela. Uregulowane zostaną także zasady rozliczania i wynagradzania za pracę w godzinach ponadwymiarowych.
Zobacz też: Duchowny zdradził, ile zarabia w szkole. "Jak jesteś księdzem, masz zupełnie inne wydatki"
Nowelizacja jest obszerna, a jej pełną treść znajdziemy na stronie Sejmu. Sam projekt trafi teraz do dalszych prac legislacyjnych. Nowe przepisy mają zaś wejść w życie już od 1 września 2025 roku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.